SON DAKİKA

“Konuşurken her cümle sadece bir fikir taşısın içinde”

“Konuşurken her cümle sadece bir fikir taşısın içinde”
A- A+

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ersin Aycan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Etkili Konuşma Teknikleri” konulu seminer düzenlendi.

Doğru kelime kullanımına vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Ersin Aycan “Dil söyleyecek beden de topyekûn bunu uygulamaya başlayacak. Eğer dilin söylediği kelimenin anlamını beyin bilmiyorsa vücutla orantısız bir sunum başlayacaktır. Ne olduğunu anlayamayacağınız bir konuşma stilinin içine gireceksinizdir. Biz kelimeleri anlamlandırıp söylememiz için bir birikim yapmak zorundayız yani heybeni, cebini her şeyini zihnini dolduracaksın.” dedi.

Aycan, etkili konuşmada özgüveni sağlamak için oturuşunuzun ve duruşunuzun emin hale getirilmesini gerektiğini belirterek “Bir cümlede bir fikir söyleyin. Bir koltukta iki karpuz taşımayın. Konuşurken her cümle sadece bir fikir taşısın içinde. Konuşurken, düşünürken konuşma esnasında parazit sesleri kesinlikle kullanmayalım.” şeklinde konuştu.

Konuşma sırasında etkili bir göz teması kurulması gerektiğini belirterek iletişim becerilerin öğrenilebilir ve geliştirilebilir olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ersin Aycan, son olarak “Unutmayalım ki başarısız insan yoktur. Kaynaklarını kullanamayan insan vardır.” dedi.

Program sonunda Aycan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yatkın ve İletişim Topluluğu’na teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

KAYNAK: Haber: Marah Süleyman- Habibe Culum- Leylanur Çelik / İNÜHABER MERKEZ

MALATYA GÜNDEMİNİN VİDEO HABERLERİNİ GÖRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ...

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar