SON DAKİKA

Kozluklu, “Savaş denilince hep Ortadoğu akla geliyordu”

A- A+

TRT Haber'de yayınlanan Gece Bakışı programının sunucusu Gazeteci Fuat Kozluklu, “Bugün dünyanın dört bir yanında 30 kadar düşük, orta ve yüksek yoğunlukta çatışmalar söz konusu. Büyük haber olmadığı için orada ölen ve hayata tutunma mücadelesinde yenik düşen insanları sık sık duymuyorsunuz” diyerek Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı için, “Avrupalılar 2. Dünya savaşından sonra savaşın ne olduğunu yeniden solumaya başladılar” ifadelerini kaydetti.

Gazeteci Fuat Kozluklu’nun değerlendirmesi şu şekilde: “Askerler vatan topraklarını savunmak için cepheye giderken ölüm yolculuğuna çıktıklarını peşinen kabullenirler. Arkalarında gözü yaşlı eş, evlat, anne, baba, kardeş bırakırlar. Ve dönüp dönmeyecekleri de belirsizdir. Savaş, ölüm, acı ve zülüm demektir. Maalesef insanlık geçmiş trajedilerinden asla ders almaz, savaşmaya devam eder. Bugün dünyanın dört bir yanında 30 kadar düşük, orta ve yüksek yoğunlukta çatışmalar söz konusu. Büyük haber olmadığı için orada ölen ve hayata tutunma mücadelesinde yenik düşen insanları sık sık duymuyorsunuz. Yemen’de çatışmalar var, Etiyopya’da var, Suriye’de var, Irak’ta ve büyük güçlerin param parça ettiği coğrafyalar bunlar. Irak ve Suriye, etnik mezhebi ve meşrebi üçgenine sıkıştırdıkları ülkelerden söz ediyoruz. Ve savaş denilince hep Ortadoğu akla geliyordu, Avrupalılar 2. Dünya savaşından sonra savaşın ne olduğunu yeniden solumaya başladılar. Ki bu daha eşin başlangıcı. Maalesef öyle görünüyor. Ve ısrarla diyorum ki, en kötü barış, ama denilerek,  iyi diye vurgulanacak bir savaştan çok ama çok daha iyidir. Tarih boyunca savaşların ilk kurbanı atılan ilk kurşunla ölen ilk insan değildir. Savaşın ilk kurbanı masumiyet ve gerçeklerdir. 917 yılında 17 yılında, ünlü Amerikalı Senatör Hiram Johnson'ın ünlü deyişi ile savaşın ilk kurbanı gerçeklerdir ve de masumiyettir.”

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.