SON DAKİKA

Maden İlçesi Hekimhan’da Maden Laboratuvarı Taşınıyor

A- A+

İnönü Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan, binası ve laboratuvarları ile birlikte Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne devredilen Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu’ndaki Maden ve Geoteknik Laboratuvarların Malatya merkeze getirileceği iddiaları üzerine Hekimhanlılar, traktör ve araçlarla Yüksekokulun kapısını araçlarla kaparak eylem yaptılar. Hekimhanlılar, “Maden bölgesinde maden laboratuvarının cihazları gider mi?” diye soruyorlar.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu’nun bünyesindeki Maden ve Geoteknik Laboratuvarlarının, Milletvekili Öznur Çalık’ın kardeşi olan Rektör Aysun Bay Karabulut tarafından Malatya merkeze taşınması için verdiği talimata ilçe halkı büyük tepki gösteriyorlar. a

-MYO kapısı araçlarla kapatıldı

Türkiye’nin en büyük demir madeni yataklarının bulunduğu Hekimhan’daki Maden ve Geoteknik Laboratuvarlarının il merkezine taşınması girişimine tepki olarak bazı Hekimhanlılar, MYO binasının önüne giderek giriş ve çıkışı traktör ve otomobilleri ile kapattılar.

Bir grup ilçe halkıyla birlikte Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu önünde eylem yapan ve bölgedeki madenlerin işletilmesi ile ilgili girişimleri bilinen Hasançelebi eski belediye başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, “Coğrafya insanların kaderidir. Bizim rızkımız madenlerle. Biz madenlerin işletilmesi, ekonomiye kazandırılması ile ilgili her türlü katkıyı yaparken, önünde bulunduğumuz Meslek Yüksekokulu’nun hayırsever Mehmet Emin Sungur ve ona destek olan hayırseverlerle yapılmışken, buradaki Maden Bölümü laboratuvarı aletlerinin başka bir yere götürülmesini Hekimhanlılar olarak kabul etmiyoruz. Buranın daha da geliştirilmesi gerekirken, bu cihazların sökülüp götürülecek olmasını bizde burada ilgililerin bilgisine sunuyoruz. Derdimiz buranın daha geliştirilmesi ve bu okulun öğrencilerin daha rahat ortamda teknolojiyle buluşturulması, madenlerin işletilmesi hususunda katkı sunması iken, böyle bir uygulamaya maruz kalmak bizi incitmiştir.” dedi.

 

-“Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu'nun laboratuvarlarının içinin boşaltılmak istenmesi kabul edilemez. Maden ile hayat bulan ilçeden maden laboratuvar malzemelerinin çıkarılması büyük çelişkidir. Süreci Belediye başkanımız ve örgütümüz ile birlikte yakından takip ediyoruz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz.” dedi.

 

-Rektör Yardımcısını gönderdi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay karabulut, Hekimhanlı vatandaşların tepki ve eylemi üzerine rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aladağ'ı Hekimhan’a gönderdiği, rektör yardımcının bazı cihazların geçici süreyle il merkezine getirilmek istendiğini söylediği, ancak vatandaşların bu gerekçeye inanmadıklarını ilettikleri öğrenildi.

 

-“4 yılda 4’kez uğramadı…”

Türkiye’nin en büyük  demir madeni yataklarına sahip olan, bölgede özel sektör ve OYAK tarafından başlatılan büyük yatırımlara rağmen Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Maden ve Geoteknik Laboratuvarlarının il merkezine taşınması  girişimi ilçedeki tüm siyasi parti, ilçedeki STK, esnaflar ve halk tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Bazı Hekimhanlı vatandaşlar, “Rektör göreve geldi geleli 4 yıl dolmak üzere, daha 4’kez Hekimhan’daki yüksekokula uğramamıştır. Laboratuvarların il merkezine götürülmesi kesenlikle iyi niyetli bir girişim değildir. Hekimhan’daki okula tek çivi yatırım yapmadı, buraya ne yapıldıysa İnönü Üniversitesi döneminde yapıldı.” ifadelerini kaydettiler.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, AK Parti Genel Merkezine, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) tepki telgrafları çekileceği, ilçe merkezin de ve il merkezinde tepki eylemleri düzenleneceği bildirildi.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

İnönü Üniversitesi’ne bağlı olarak kurutulan, binası ve laboratuvarları ile birlikte Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne devredilen Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu’ndaki Maden ve Geoteknik Laboratuvarların Malatya merkeze getirileceği iddiaları üzerine Hekimhanlılar, traktör ve araçlarla Yüksekokulun kapısını araçlarla kaparak eylem yaptılar. Hekimhanlılar, “Maden bölgesinde maden laboratuvarının cihazları gider mi?” diye soruyorlar.

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar