SON DAKİKA

Mahkeme pankart davasındaki kararını verdi

Mahkeme pankart davasındaki kararını verdi
A- A+
Reklam

Genel başkanlığını Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın yaptığı Zafer Partisi'nin İnönü Caddesi'ndeki Malatya İl Başkanlığı binası balkonuna, üstünde "Yerli ve Milli Escobar" yazılı, saçsız bir kafanın üst kısım görüntüsünün de yer aldığı pankart asılmasıyla ilgili olarak haklarında dava açılan il başkanı Turgut Şahin ile pankart asılmasına iştirak eden İl Başkan Yardımcısı Baki Üstün ve Yeşilyurt İlçe Başkanı Musa Osmanoğlu ile ilgili olarak yapılan yargılama sona erdi ve sanıklara adli para cezası verildi. 

Malatya'da 16 Eylül 2022 günü Zafer Partisinin İnönü Caddesi'ndeki Malatya İl Binasının balkonuna  üstünde "Yerli ve Milli Escobar" yazılı, saçsız bir kafanın üst kısım görüntüsünün de yer aldığı pankart asılmasıyla ilgili olarak soruşturma başlatılmıştı. 

"Kamu Görevlisine Alenen Hakaret" suçlamasıyla Malatya 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanınım iddianamesinde müşteki olarak Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı görülürken, Zafer Partisi İl Başkanı Turgut Şahin (29), İl Başkan Yardımcısı Baki Üstün (22), Yeşilyurt İlçe Başkanı Musa Osmanoğlu (56) sanık olarak yer aldı.  

Basit Yargılama Usulü ile dosya üzerinde yapılan yargılama sonucunda  “Sanıklar Baki Üstün, Turgut Şahin  ve Musa Osmanoğlu’nun müşteki Süleyman Soylu’ya yönelik üzerlerine atılı ‘Kamu görevlisine alenen hakaret” suçunu işledikleri anlaşılmakla, suçun işleniş biçimi, sanıkların güttüğü amaç ve saikleri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı ile sanıkların hapis cezasına yönelik mahkumiyetlerinin bulunmaması da dikkate alınarak  ayrı ayrı 3’kez 5.300.00 TL adli para cezası ile cezalandırılmalarına, sanıklar Baki Üstün, Turgut Şahin’in sabıkasız olması nedeni ile Hükmün Açıklanmasının Ayrı Ayrı Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına, sanık Musa Osmanoğlu’nun daha önce verilmiş Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına yönelik  mahkumiyet hükmünün bulunması nedeniyle yasal şartlar nedeniyle Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına Yer Olmadığına” şeklindeki karar  verildi.

İtiraz yolu açık olmak üzere verilen karar da 1 adet mühürlü davaya konu pankartın ise dosyada delil olarak saklanması da karar da yer aldı.  

Sanıkların avukatı Muhammet Afşin Arıkan, kararın hukuka uygun olmadığını, dosyada birçok eksik belge ve bilgi bulunduğunu, araştırılmasını istedikleri bazı taleplerin yerine getirilmediğini, bu nedenle karara itiraz edeceklerini söyledi.  

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar