SON DAKİKA

Malatya 1. OSB’de Neler Olmuş Neler?..

Malatya 1. OSB’de Neler Olmuş Neler?..
A- A+

Malatya Yeni Ses

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde “paralel yönetim” oluşturularak bazı usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları üzerine müfettiş gönderildiği ve müfettişin Malatya’ya gelerek incelemeye başladığı öğrenildi. Müfettiş incelemesinin ardından Adli soruşturma için sürecin başlatılacağı öğrenildi.

 

Vali Aydın Baruş’un Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’ndaki bazı isimlerin yasa ve yönetmeliklere aykırı karar alma, kendi şirketlerinin lehine menfaat temin etme girişiminde bulunma, iddiaları üzerine suç duyurusunda bulunduğu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ise müfettiş gönderildiği belirtildi.

 

Ortaya çıkan iddialardan dolayı Malatya 1. Organize Sanayi bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi olan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da yaşanan gelişmelerden dolayı rahatsız olduğunu dile getirdiği ve müfettiş raporunun sonucunu beklediği öğrenildi.

 

-Bu iddialar sadece bazıları…

Alınan bilgilere göre; “Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde olmayan yönetim kurulu kararı gerekçe gösterilerek üst yazı yazılarak kendi şirketine usulsüz hibe istenmesi, tek seferde 60 bin TL tutarında kime ikram edildiği belli olmayan yemek parası ödenmesi, yönetim kurulu kararı olmadan 2 imza ile kendi şirketine ve yakın arkadaşına arsa tahsisi yapılacakmış gibi işlemde bulunma,  Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Aydın Baruş’un katılmadığı ve karar imzalamadığı yönetim kuruluna Vali Baruş katılmış gibi gösterilerek bakanlığa usulsüz yazı gönderilmesi, daha önce 1. Organize Sanayi Bölgesinde sahip olduğu arsayı satması nedeniyle yeniden arsa alma hakkı olmadığı halde yine yönetim kurulu kararı olmadan arsa tahsisi yapılmış gibi işlemde bulunma, 1. Organize Sanayi Bölgesi hizmet binasına alınmış gibi gösterilen 40 bin TL tutarındaki demirbaş malzemenin hizmet binasına götürülmediğinin tespit edilmesi, yönetim kurulu gündeminde bulunmayan iş ve işlemlerin paralel yönetim oluşturulacak vali ve büyükşehir belediye başkanından habersiz işlem yapılması” gibi çok sayıda usulsüzlük ve yolsuzluk iddiası bulunduğu ve bunların ise şuanda Malatya’da bulunan bakanlık müfettişi tarafından incelemeye alındığı öğrenildi.

 

Vali Aydın Baruş açıklama yapmalı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesine müfettiş gelmesi nedeniyle Vali ve aynı zamanda 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Aydın Baruş’un kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor.

 

Malatya’da çok sayıda yatırımcı arsa için sıra beklerken ortaya çıkan usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaların için kamuoyunun biran önce aydınlatılması gerektiği ifade ediliyor.

 

Müfettiş raporunun tamamlanıp bakanlığa teslim edilmesini ardından Adli soruşturma ile ilgili sürecin başlatılacağı öğrenildi.

www.malatyayenises.com

 

 

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar