SON DAKİKA

Malatya Adliye Sarayı İnşaat İhalesine 5 Şirket Teklif Verdi

Malatya Adliye Sarayı inşaatı ihalesine 5 ayrı firma teklif verdi. İhale de en düşük teklif 1 milyar 500 milyon TL olurken, en yüksek teklif ise 1 milyar 923 milyon TL oldu.

Malatya Adliye Sarayı İnşaat İhalesine 5 Şirket Teklif  Verdi
A- A+

Malatya Adliye Sarayı inşaat yapım ihalesi gerçekleştirildi ve davet usulü yapılan ihaleye 5 ayrı teklif verildi. İhale de en düşük teklif 1 milyar 500 milyon TL olurken, en yüksek teklif ise 1 milyar 923 milyon TL oldu. Tekliflerin değerlendirilmesinin ardından ihalenin sonuçlandırılacağı bildirildi.

Malatya’da 1990’lı yılların başında yapılan Malatya Adliye Sarayı 6 Şubat depremlerinde ağır hasar görmüş ve yıkılmıştı. Yeni Adliye Sarayı için ise Yeşiltepe’de bulunan yıkılan askeri hastanesinin alanı ayrılmıştı.  

-5 ayrı firma teklif verdi 

Adalet Bakanlığı tarafından Malatya Adliye Sarayının yapımına yönelik ihaleyi gerçekleştirdi. Davet usulü yapılan ihale de teklif veren firmalar verilen teklifler ise şu şekilde:

1- Epsilon İnşat+ Elekrotek Yapı: İlk teklif 1 milyar 640 milyon TL, ikinci teklif 1 milyar 500 milyon TL, 2- Diy-Mar İnşaat: İlk teklif 1 milyar 647 milyon TL, ikinci teklif 1 milyar  647  milyon TL,  

3- Biser İnşaat + Güngör Tarım: İlk teklif 1 milyar 649 milyon 500 TL, ikinci teklif 1 milyar 652 milyon 500 bin TL, 

4-Metro Mühendislik + Mustafa Özaydın: İlk teklif 1 milyar 652 milyon 000 TL, ikinci teklif 1 milyar 652 milyon TL, 

5-Aras İnşaat: İlk teklif 2 milyar 375 milyon TL, ikinci teklif1 milyar 923 milyon TL, 

Malatya Yeni Adliye Binası yapımı için 2023 Yılı Yatırım Programında 139 milyon TL ödenek ayrılmıştı.  

-6 ayrı binada hizmet veriliyor 

Depremler sonrasında Malatya’da adalet hizmetleri 6 ayrı binada yürütülüyor. Bu kapsam da, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Malatya-Kayseri Yolu 8. Kilometredeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı il binasında ayrılan bölümde, İcra Müdürlüğü ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Eski Adliyenin karşısındaki 2 ayrı bina da, Malatya İdare Mahkemeleri, Kubilay Lisesi binasında, Ceza Mahkemeleri Malatya-Kayseri Yolu 10. Kilometredeki eskiden otel olan, son olarak okul olarak kullanılan ve depremden önce Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi için tutulan Cafana (Görgü) Mahallesindeki bina da, Hukuk Mahkemeleri ise Malatya-Kayseri Karayolu üzerinde TEDAŞ binasının karşısındaki TÜİK binasında hizmet veriyor.

-Yakından takip ediyoruz

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, yıkılan eski adliyenin 34 bin metrekare büyüklükte olduğunu hatırlatarak, yeni adliye binasının ise 82 bin 547 metrekare üzerine inşa edileceğini belirterek, “Yeni Adliye Sarayı’nın belirlenen süre içinde hizmete girmesi için projeyi yakından takip ediyoruz. Malatya’da 6 Şubat depremlerinden sonra Adliye hizmetlerinde yaşanan sıkıntıları biliyor ve çözümünü takip ediyoruz. Malatya’mıza yeni adliye sarayının yapımı konusunda destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ihale sürecini hızlandıran Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu ise, “Malatya’da Adliye hizmetlerinde 6 Şubat depremlerinden öncede bina konusunda sıkıntı yaşanıyordu. Malatya’ya modern ve adalet hizmetlerinin aksamadan yürütülecek alt yapıya sahip bir binaya kavuşması konusunda her türlü katkı ve desteği sağlayacağız.” ifadelerini kaydetti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar