SON DAKİKA

Malatya Basını Haydut Saldırısı Karşısında Tek Yürek Tek Ses Oldu

Malatya Basını Haydut Saldırısı Karşısında Tek Yürek Tek Ses Oldu
A- A+

Kernek Meydanı’nda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ve Kernek Meydanı’nın yeni düzenlemesinin açılış törenini takip etmek üzere alanda mesleğini icra eden Gazeteci Burhan Karaduman’a yönelik yapılan alçak saldırı, Malatya’daki tüm basın meslek kuruluşları ve tüm gazetecilerin katılımı ile yapılan basın açıklamasında, şiddet ve nefretle kınandı. Açıklamada, saldırının sadece gazeteciye değil, Malatya’nın huzuruna karşı girişilmiş bir eylem ve devlete adeta bir meydan okuma’ olduğu belirtilerek saldırının tüm yönleriyle aydınlatılması gerektiği vurgulandı.

 

Malatya basın tarihinde görülmemiş dayanışma…

 

Gazeteci Burhan Karaduman’a yazıları ve haberleri nedeniyle yapılan haydut saldırının gerçekleştirildiği Kernek Meydanı’nda, bugün saat 16.00’da düzenlenen ve saldırıyı gerçekleştirenler ile azmettiricilerinin ortaya çıkarılmasını ve hukuk önünde hak ettikleri ceza ile cezalandırılmalarını talep eden Malatyalı Gazetecilerin basın toplantısı, bugüne değin görülmemiş bir birlik ve beraberliğe, mesleki dayanışmaya sahne oldu.

 

Malatyalı Gazetecilerin söz konusu toplantısına, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti, Malatya Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Anadolu Basın Birliği, Küresel Gazeteciler Konseyi Malatya İl Temsilciliği, Basın İnternet Medya Yayıncılar Derneği (BİMYAD), Anadolu Basın Yayın Birliği, Radyocular Derneği’nın Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri, bu kuruluşların mensuplarının yanı sıra çok sayıda gazeteci ve medya mensubu katıldı.

“Malatya’nın huzuruna karşı girişilmiş bir eylem ve Devlete yönelik bir meydan okumadır bu… Gereği yapılmalıdır”

Basın toplantısında okunan bildiride, Gazeteci Burhan Karadauman’a yapılan saldırının, sadece Malatya basınına ve halkın haber alma özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olmadığı vurgulanarak, saldırının aynı zamanda Malatya Valisi Aydın Baruş başta olmak üzere tüm kent yöneticilerinin yanı başında yapılması boyutuyla ‘Devlete karşı bir meydan okuma’, ilaveten de Anayasa ile teminat altına alınan basın özgürlüğüne karşı girişilmiş bir saldırı olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu bildiride,  Kernek Meydanı’ndaki saldırının Malatya’nın huzuruna karşı girişilmiş bir eylem olduğunun da altı çizilerek, “Bu nedenle, Devletimiz, bu saldırıyı tüm yönüyle aydınlatmakla mükelleftir” denildi.

“Gerçekleri, sadece gerçekleri yazan gazetecilerden rahatsız olanları, rahatsız etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz”

Malatya ERTV’de Haber Programı yapan Gazeteci Hülya Kaya’nın okuduğu bildiride, “Gazeteci Burhan Karaduman’a yapılan bu saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyor; gerçekleri, sadece gerçekleri yazan gazetecilerden rahatsız olanları, rahatsız etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz” denildi.

Malatyalı Gazetecilerin ve Malatya’daki Basın Kuruluşlarının Burhan Karaduman’a karşı yapılan kalleş saldırıya topyekûn tepki olarak kaleme alınan ortak bildiride “Devletimiz, bu saldırıyı tüm yönüyle aydınlatmakla mükelleftir.  Bu saldırının hesabı derhal sorulmalı, failler hukuk çerçevesinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

“Malatya’daki Devlet görevlileri, Anayasa’nın amir hükmünün gereğini yapmak zorundadır”

Bildiride, “Anayasamızın 28. Maddesinde, ‘Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır’ hükmü yer almaktadır. Malatya’daki Devlet görevlileri, Anayasamızın bu amir hükmünün gereğini yapmak zorundadır. GERÇEKLERİ YAZMAYA VE RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ… GAZETECİLERİ SUSTURAMAYACAKSINIZ. Burhan KARADUMAN yalnız değildir, tüm gücümüzle yanındayız..” ifadeleri kullanıldı.

İşte o bildiri:

“Malatya’nın deneyimli cesur gazetecisi Burhan Karaduman’a Kernek Meydanı’nda yapılan alçak saldırıyı kınıyor ve devlet görevlilerini bu hain saldırıyı etkili bir şekilde soruşturmasını, saldırganların arkasındaki güçlerin açığa çıkarılmasını istiyoruz.” denilen bildirinin tam metni şöyle:

“Saldırının tetikçileri yetmez, bu tetikçilerin varsa azmettirenleri de ortaya çıkarılmalıdır”

“Türkiye Cumhuriyeti‘nin doğum günü olan ve en önemli bayramlarımızın başında gelen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın kutlamalarının yapıldığı Kernek Meydanı‘nda, görevini yapan, Malatya’nın emektar, dürüst ve cesur gazetecisi, değerli arkadaşımız Burhan Karaduman, törenlerin devam ettiği bir sırada, alçakça bir saldırıya uğramıştır.

Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş başta olmak üzere, kentin tüm üst düzey yöneticilerinin hemen yanı başında Gazeteci Burhan Karaduman‘a yapılan bu saldırıyı esefle kınıyor; gerçekleri, sadece gerçekleri yazan gazetecilerden rahatsız olanları, rahatsız etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.

 

Kernek Meydanı‘nda; yapılan bu saldırı, sadece Gazeteci Burhan Karaduman‘a, yapılmış değildir. Bu saldırı halkın haber alma özgürlüğüne,  basın özgürlüğünü güvence altına alan Anayasamıza, yeri ve zamanı itibariyle de Malatya Valisi Aydın Baruş olmak üzere Malatya’nın huzuruna, karşı girişilmiş kirli bir saldırıdır.

 

Bu saldırıyı, devlet protokolünün yanı başında gerçekleştirme cüretini gösterenler ve arkalarındaki karanlık güçler adeta Devletimize yönelik bir meydan okumanın acizliği içindedir…

 

Bu nedenle, Devletimiz, bu saldırıyı tüm yönüyle aydınlatmakla mükelleftir. Bu saldırının hesabı derhal sorulmalı, failler hukuk çerçevesinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Saldırının tetikçileri yetmez, bu tetikçilerin varsa azmettirenleri de ortaya çıkarılmalıdır. Anayasamızın 28. Maddesinde, “Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır” hükmü yer almaktadır. Malatya’daki Devlet görevlileri, Anayasamızın bu amir hükmünün gereğini yapmak zorundadır.

GERÇEKLERİ YAZMAYA VE RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ…

GAZETECİLERİ SUSTURAMAYACAKSINIZ

Burhan KARADUMAN yalnız değildir, tüm gücümüzle yanındayız..”

Gazeteci Karaduman’dan duygusal teşekkür:

“4 kişilik bir ailem var sanıyordum, meğer çok kalabalık bir ailem varmış…

Basın açıklamasının sonunda mikrofonların uzatıldığı saldırıya uğrayan gazeteci arkadaşımız Burhan Karaduman ise, “Bir kalemi kırmak istediler ama bu saldırıyla gördüm ki Malatya’da yüzlerce kalem yanımda durdu. Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.  Saldırıdan sonra gerek hastaneye gelerek gerekse telefonla kendisini arayarak saldırıyı kınayan başta Malatya Valisi Aydın Baruş olmak üzere milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Mehmet Celal Fendoğlu, Veli Ağbaba ile onlarca basın mensubu, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve sendikalara da teşekkür eden Burhan Karaduman “Gerek Valiliğimiz gerekse Emniyet Müdürlüğümüz ve devletimizin ilgili birimleri bu saldırının faillerini ve varsa azmettiricilerinin ortaya çıkması için geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Ben inanıyorum ki gerçekler ortaya çıkacaktır. Çünkü gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır” diye konuştu.

 

Karaduman, çirkin ve alçakça saldırıya karşı Malatya’nın tek yürek olduğunu da belirterek “4 kişilik bir ailem var sanıyordum meğer çok kalabalık bir ailem varmış. Bu saldırıyı yapanlara ve azmettiricilerine verilmiş çok esaslı bir cevaptır. Allah birliğimizi bozmasın. Bu dayanışmayı görmekten ve yaşamaktan çok mutluyum. Burada bulunan gazeteci ağabeylerime, büyüklerime ve meslektaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Karaduman, kamu kurum ve kuruluşlarındaki yolsuzlukları, hırsızlıkları ve hukuk dışı iş ve işlemleri gündeme taşıdığı için tehdit ediliyordu

Gazeteci Burhan Karaduman, sahibi ve yayın yönetmeni olduğu malatyayenises.com sitesinde, kamu kurum ve kuruluşlarındaki yolsuzluk, hırsızlık, usulsüzlük, hukuk dışılık ve kayırmacılık içeren iş ve işlemlere dair belgesel haberleri ile tanınıyor. Burhan Karaduman, son bir –iki ay içinde, yazdığı yazılar ve yaptığı belgesel haberler nedeniyle, telefonla, sosyal medya üzerinden ve başka yöntemlerle tehdit ediliyordu. Burhan Karaduman, saldırının gerçekleşmesinden sonra, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar