SON DAKİKA

Malatya Bu Halde!.. “Kırsalda 7 bin 600 konut ihalesi yapıldı, 2 bin 900 konutun inşaatı başladı”

Malatya Bu Halde!..  “Kırsalda 7 bin 600 konut ihalesi yapıldı, 2 bin 900 konutun inşaatı başladı”
A- A+
Reklam

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, “Kırsalda afetzedelerimiz için konutlarımız devam ediyor. Arkadaşlar bakın 7 bin 600 küsur kırsalda ihale yapmışız. Yaklaşık bir yıl önce. Başladığımız daha 2 bin 900. Sahada bir sürü sorun var. Hukuki problemler var. Vatandaşın yeri olmuyor, uymuyor vs. çok problem var.”  dedi.

Malatya 2024 Yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu, Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Yatırımcı kamu kurum ve kuruluş yöneticilerinin katıldığı toplantının açılışında konuşarak, Malatya’da devam eden projeler hakkında bilgi veren Vali Yazıcı; “İlimizin 2024 Yılı Yatırım Programında toplam 776 adet kamu yatırım projesi uygulanmıştır. Uygulanan bu yatırım projelerimizin 540 adedi genel ve özel kuruluşlarımıza aittir.  Belediyelerimiz tarafından yürütülen yatırım projesi 236 adettir. 2024 yılı yatırımlarımızı yatırımcı kuruluşlarımıza ve belediyelerimize göre genel olarak değerlendirecek olursak; Proje Sayısı 776, Proje Bedelleri Toplamı  43 milyar 151 milyon 518 bin TL,  Önceki Yıllar Harcaması 5 milyar 462 milyon 330 bin TL,  2024 Yılı Ödeneği  17 milyar 321 milyon 899 bin TL,  2024 Yılı Toplam Harcama 13 milyar 661 milyon 625 bin TL ve  Parasal Gerçekleşme Oranı 79 seviyesindedir” dedi.

-“ Niye başlayamıyoruz bu inşaatlara?”

Vali Ersin Yazıcı açılış konuşmasında, “Kırsalda afetzedelerimiz için konutlarımız devam ediyor. Arkadaşlar bakın 7 bin 600 küsur kırsalda ihale yapmışız. Yaklaşık bir yıl önce. Başladığımız daha 2 bin 900. Sahada bir sürü sorun var. Hukuki problemler var.  Vatandaşın yeri olmuyor, uymuyor vs. çok problem var.  Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu yapmak mecburiyetinde. İlgili kurumlar yardımcı olmak zorunda.  Bu konutları yapacağız. Lütfen uzatmayın, geciktirmeyin. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sözünü yere düşürüyorsunuz, düşürmeyin. Niye başlayamıyoruz bu inşaatlara? İhalesi yapılmış, bir sürü problem var. Ya vatandaşın bireysel hukuksal problemleri, kardeşiyle, babasıyla, anasıyla. Onlara bizim yapacağımız bir şey yok. Eğer kişi yer gösteremiyorsa devlet olarak biz bulacağız. Yapacak bir şey yok. Vatandaş çözemeyince devlet sözünden vazgeçmiyor. Kamuya ait bir yer bulup yapıyoruz.” İfadelerini kaydetti. 

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar