SON DAKİKA

Malatya Çarşısı'na kazık atılmaya başlandı!..

6 Şubat depremlerinden sonra tüm yetkiyi eline alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının hatalarının günahı ise Malatya Büyükşehir Belediyesine yazılıyor.

Malatya Çarşısı'na kazık atılmaya başlandı!..
A- A+

6 Şubat depremlerinin ardından Malatya’daki tüm süreci ve yetkiyi eline alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının geçtiğimiz Temmuz ayında temelini attığı, ancak Yeşilyurt bölgesindeki müteahhitler gibi zemin etüde tam yapılmadan başlanılan çalışmada Bakırcılar Çarşısında gölet ortaya çıkınca fore kazık kullanılmasına geçildi.

6 Şubat'taki depremlerden en çok etkilenen illerden Malatya'da  alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Bakırcılar Çarşısı'nın temeli atma töreni 29 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilmişti. 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı törende Bakırcılar Çarşısı'nda 7 bin 600 metrekare alanda, 293 dükkan ve 165 araçlık kapalı otopark inşa edileceği açıklanmıştı.

Temel kazı alanının gölete dönmesinin ardından ve zemine yakın mesafeden su olmasının tespit edilmesi ile birlikte Malatya Çarşısı’nın temelinde fore kazık kullanılmasına karar verilmişti. 

6 Şubat depremlerinden sonra enkaz kaldırma, yıkım, ihale, yapım ve inşaat gibi tüm çalışma ve yetkiyi kendisinin eline alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yeşilyurt bölgesindeki müteahhitler gibi zemin etüdünü tam olarak tespit etmeden başlatmış olduğu temel kazısından yer altı suyunun yüzeye yakın olduğunun yaşanarak tespit edilmesini ardından fore kazık aşamasına geçilmişti.

Bakırcılar Çarşısı’nın gölete dönüşen temel atma alanındaki su Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından drenaj kanalına bağlanarak boşaltıldıktan sonra bölgede fore kazık çalışması başlatıldı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar