SON DAKİKA

Malatya Valilik binası inşaatında temel ortaya çıktı

Malatya Valilik binası inşaatında temel ortaya çıktı
A- A+

6 Şubat depremlerinde ağır hasar gördüğü için yıkılan 82 yıllık Malatya Valilik binasının yerine aynı şekilde yapılacak olan binanın temeli ortaya çıktı. İnşaat sürecinde bir sıkıntı yaşanmaması halinde bina 31 Aralık 2024 tarihinde bitirilmiş olacak.

Malatya kent merkezinin oluşturulmasının en önemli projelerinden biri olarak inşa edilen ve 1 Eylül 1941 yılında düzenlenen törenle açılışı yapılan, kent halkının 'Hükümet Konağı' olarak adlandırdığı Valilik binası, 6 Şubat 2023 günü 04.17'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki ilk depremde orta hasar almış, aynı gün 13.24'te meydana gelen ikinci depremde ise ağır hasarlı duruma gelmişti.

Valilik binası, yapılan teknik incelemelerin ardından 'ağır hasarlı- oturulamaz' raporu üzerine Temmuz 2023’de tamamen yıkılmıştı.

Malatya Valilik binasını orijinal hali ile yeniden yapımını Kültür ve Turizm Bakanlığı üstlenerek, gerçekleştirdiği ihale üzerine inşaat çalışmaları 11 Temmuz 2023 tarihinde başlamıştı.

Temel kazısı sırasında yer altı suyu ile karşılaşılması üzerine fore kazık çakılmasının ardından temel çalışmaları başlamıştı.

Vali Ersin Yazıcı, yapımı devam eden Yeni Valilik Hizmet Binasında incelemelerde bulundu. İncelemeye ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan vali Yazıcı, inşaat ile ilgili ayrıntı ve detay vermedi.

Bu arada, Malatya Valilik binası inşaat girişine asılan tabelada ise şu bilgiler yer alıyor:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü

KONTROL: Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü

İŞİN ADI: Malatya Hükümet Konağı Yıkım ve Rekonstrüksiyonu

SÖZLEŞME BEDELİ: 173.435.389.42 TL

YER TESLİMİ: 11.07.2023

BİTİM TARİHİ: 31.12.2024

YÜKLENİCİ: ABMA İnşaat Restorasyon LTD. ŞTİ.

Valilik binası inşaatında gazetecilerin fotoğraf alınmasına müsaade edilmiyor. 

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar