SON DAKİKA

Malatya Yeni Sanayi Sitesi'nin detayları ortaya çıktı

Malatya Yeni Sanayi Sitesi'nin detayları ortaya çıktı
A- A+

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Altay Kışlasından alınarak yeni sanayi sitesi olarak belirlenen alan için ihalesi yapılan 714 işyerinin ardından, bu bölge için ayrıntılar da ortay acıkmaya başladı. Sanayi Bakanlığı ise aynı bölgeye 1.700 işyerini yapmak için hazırlıklarını hızlandırdı. 

Alınan  bilgiye göre; şehir merkezindeki sanayi sitelerinin taşınması için Selahattin Gürkan döneminde  Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı arasındaki protokol ile Altay Kışlasındaki 1.150 dönümlük bir arazi satın alınmış ve bunun karşılığında ise askeri hizmet binaları Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştı. Devamında ise yaklaşık bin dönüm mera arazisi de sanayi sitesi için Malatya Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmişti.

-Toplam 2.400 işyeri yapılacak 

Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından ihalesi yapılan 714 adet işyerinden oluşan sanayi sitesi projesinin, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Altay Kışlasından almış olduğu alana yapılacağını, bu işyerlerinin depremde zarar gören sanayi sitesindeki esnaflara verileceğini belirttiler. Mevcut alana Sanayi Bakanlığı tarafından ise yine 1.700 adet işyerinden oluşan projenin başlatılması ve ihaleye çıkılması içinde çalışmaların başlatıldığını, bu çalışmaların deprem yaralarının sarılması kapsamında yürütüleceği ve hızlandırılacağı ifade edildi.

-Bu alan sadece sanayi sitesi olacak

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeni konutların yapılması için Altay Kışlasından alınan Yeni Sanayi Sitesi alanının da alternatif olarak konuşulduğu, ancak daha sonra burasının Yeni Sanayi Sitesi olarak kullanılmasının kararlaştırıldığı, bu kapsam da ilk projenin Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından 714 işyerini kapsayan ihale ile başlatıldığı ve 1.700 işyerinin ise Sanayi Bakanlığı tarafından yapılacağı kaydedildi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, bölgede konut alanı için çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar