SON DAKİKA

Malatya'da ADALET sorunu var!..

Malatya'da ADALET sorunu var!..
A- A+

Türkiye’de  ve depremi bölgesi 11 elde şuanda Adalet Binası olmayan tek il olan ve 7 ayrı binada vatandaşın adalet aradığı Malatya’da, Malatya Barosu’nun organizesi ile avukatlar tarafından “Tek Çatıda Adliye” adlı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe destek için Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’da katılarak, “Bugün adalete erişim hakkı, Malatya’da avukatlar için mesleki bir sorun haline geldiği gibi tüm Malatyalıların temel adalete erişim hakkı sorununa dönüşmüştür.” dedi. 

Malatya Baro Başkanı Onur Demez, “Adalete erişim hakkını fiili olarak kısıtlayan, adil yargılanma hakkına ve adalet arayışına ket vuran bu kararlarla birlikte yargısal işlemler ilimizde yedi ayrı ek binada hizmet vermektedir. Hakim ve savcı odaları, mahkeme kalemleri duruşma salonlarına çevrilmiştir. Meslektaşlarımızın ayakta beklediği, dosyalarını dahi koyacak yer bulamadıkları bu salonlarda yapılan savunmaların, verilen beyanların bırakın hakim ve savcılara ulaşmasına, zabıtlara dahi geçmediğine maalesef şahit olmaktayız” sözleri ile Malatya’da adliyenin ve adalet hizmetlerinin durumunu gözler önüne serdi.  

 Malatya Baro Başkanlığı, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde ağır hasar alan ve yıkılan Malatya Adliye binasının yerine adliye hizmetlerinin bir birbirinden kilometrelerce uzaklıkta 7 ayrı binada hizmet vermesini eleştiren avukatlar, Malatya Barosu’nun organizasyonu ile “Tek Çatıda Adliye” adlı yürüyüş yaptılar.  

TÜİK binasının arkasında bulunan konteyner mahkeme salonlarının önünde toplanan avukatlar, “Bölünmüş adliye istemiyoruz” dediler. 

“Adliye hizmetleri Malatya’da 7 ayrı binada veriliyor” 

Malatya Baro Başkanı Avukat Onur Demez, yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada, “6 Şubat depreminde adliyemizin yıkılmasından sonra avukatların, yargı mensuplarının, adliye personellerinin ve en önemlisi vatandaşlarımızın hali hiç düşünülmeden adliye binalarına ilişkin özensiz kararlar alınmıştır” dedi. 

-“Savunmalar zabıtlara daha geçilmediği bir ortam var”

Demez, yeni adliye sarayının temelinin henüz atılmadığını, binanın iki yılda bitirilmesinin ön görüldüğünü ifade ederek, “Adalete erişim hakkını fiili olarak kısıtlayan, adil yargılanma hakkına ve adalet arayışına ket vuran bu kararlarla birlikte yargısal işlemler ilimizde yedi ayrı ek binada hizmet vermektedir. Hakim ve savcı odaları, mahkeme kalemleri duruşma salonlarına çevrilmiştir. Meslektaşlarımızın ayakta beklediği, dosyalarını dahi koyacak yer bulamadıkları bu salonlarda yapılan savunmaların, verilen beyanların bırakın hakim ve savcılara ulaşmasına, zabıtlara dahi geçmediğine maalesef şahit olmaktayız” diye konuştu. 

-“İl Merkezinde binalar tahsis edilmeli”

Adliye hizmetlerinin verildiği yerlerin yoğun trafik akışının olduğu bölgelerde bulunduğuna dikkat çeken Demez, “Avukatlar için adliyeye varmak için can pazarına dönüşmektedir. Söz konusu noktalara ışık, kavşak ve üst geçit konulmalıdır. Alternatif çözüm yolları ivedi olarak ele alınmalı, merkezde kullanılmayan ya da verilen hizmete büyük gelen binaların adliyeye tahsisi sağlanmalıdır” dedi. 

 Demez, defalarca yaşadıkları sıkıntıları dile getirmelerine rağmen problemin çözülmediğini kaydederek, “Son dönemde bölünüp çoğalan adliyeler, savunma mesleği açısından durumu çekilmez hale getirmiş ve avukatlığı amacına uygun yapabilmeyi imkansız kılmıştır” dedi. 

 -“Yimpaş binası” dedik, “Olmaz” dediniz. “Maliye binası” dedik, “Yer yok” dediniz. “Yeşilyurt Belediyesi” dedik, vermediniz. “Tek çatı olsun, çadırdan olsun” dedik, yapmadınız. Malatya’da ek binalar için değil tek bina için ne yaptınız?” 

Adliyelerin tek bir binada toplanması taleplerinin karar verici ve uygulayıcılar tarafından görülmediğini, 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde çoklu binalarda yargısal faaliyetlerin sürdürülüyor olması nedeniyle avukatların ve vatandaşların adliye adliye dolaşma çilesinin sona ermediğini ifade eden Demez, şunları söyledi: 

“Avukatlar binalar arasında mekik dokuyarak görevlerini yerine getirebilmek için insanüstü bir çaba harcamaktadır. Bu durum zaman zaman duruşmaların kaçmasına, dosyaların müracaata kalmasına, zamanında alınmayan duruşmalar nedeniyle duruşma saatlerinin çakışmasına ve hak kayıplarına yol açmaktadır. Bu sistemde işlerin yürütülmesinde güçlüklerle karşılaşılması mümkün değildir. Adliye hizmetlerinin tek bir çatı altında toplanması için “Yimpaş binası” dedik, “Olmaz” dediniz. “Maliye binası” dedik, “Yer yok” dediniz. “Yeşilyurt Belediyesi” dedik, vermediniz. “Tek çatı olsun, çadırdan olsun” dedik, yapmadınız. Malatya’da ek binalar için değil tek bina için ne yaptınız?”

“Deprem bölgesinde adliyesi olmayan tek il Malatya” 

Yürüyüşe destek için Malatya’ya gelen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ise depremden etkilenen 11 il arasında merkezde adliyesi kullanılamaz hale gelen tek ilin Malatya olduğunu belirtti. 

 Sağkan, şunları söyledi:  “Bu kadar ağır bir süreçte yargılama faaliyetlerinin tekrar başlamasıyla beraber Malatya Baromuz ilk günden itibaren hem mesleki bir sorun olan hem de yurttaşların adalete erişim sorunu olan adliye sorununa defalarca dikkat çekmiştir. Daha önceden de ihtiyaç bulunan yeni bir adliyenin inşaat süreci hızlı bir şekilde ilerletilirken, geçiş sürecinin de mağduriyete son verecek yöntemleri ilgili makamlara iletmiştir. “Adalete erişim hakkı” dediğimiz hak, bizlerin genelde kadınlar, çocuklar, yaşlılar ya da engelli bireyler için kullandığımız bir kelimedir ancak bugün adalete erişim hakkı, Malatya’da avukatlar için mesleki bir sorun haline geldiği gibi tüm Malatyalıların temel adalete erişim hakkı sorununa dönüşmüştür. Bölünmüş adliye sorunu, sadece avukatın meslek bir sorunu değildir. Bölünmüş adliye sorunu en çok da yurttaşların, Malatyalıların adalete erişim sorunudur. Bu şartlarda adaletin tecellisini, adil bir yargılanmanın hayata geçmesini maalesef beklemek mümkün değil. Kışın ağırlaşacak hava şartlarına göre yurttaşlara ve avukatlara bu ortamın reva görülmesi kabul edilebilir bir durum değil, bunun çok ağır sonuçları olabilir. Yapım ihalesinin sonuçlandığını bildiğimiz yeni adliye sürecinin Malatya’nın kendine özgü durumu göz önüne alınarak ivedilikle inşaatının başlatılması ve Malatya’ya yakışan bir adliyenin hayata geçirilmesi için adımlar atılmalıdır. Bu geçiş sürecinde yedi ayrı bölüme ayrılan adliye sorununa geçicide olsa bir çözüm bulunarak Malatya’da hem avukatların hem de yurttaşların yaşadığı çileye son verilmelidir.” 

 -“Bölünmüş ve parçalanmış adliyeye son”

Konuşmaların ardından avukatlar, “Bölünmüş ve parçalanmış adliyeye son” pankartı ve “Yollarda ölmek istemiyoruz”, “Bölünmüş adliye istemiyoruz” sloganlarıyla TÜİK binasında hizmet veren Hukuk Mahkemeleri Ek Hizmet Binasından Malatya-Adıyaman Karayolu 10. Kilometredeki Malatya Adliyesi Ceza Mahkemeleri Ek Hizmet Binasına kadar yürüdüler.

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar