SON DAKİKA

Malatya'da bir tarih yok oldu: Derme İlkokulu

Malatya'da bir tarih yok oldu: Derme İlkokulu
A- A+

Malatya’nın bugüne kadar yaşatılabilen ve kuruluşu 1907 olan kentin en eski okullarından birisi olan Derme İlkokulu, depremde ağır hasar görmesi nedeniyle yıkılmaya başlandı. Zarar gören tarihi kale kapısınında restore edilmesi bekleniyor. 

Malatya merkez de Nasuhi Caddesi (PTT binasını çapraz karşısı) üzerinde bulunan ve Malatya’nın en eski eğitim kurumlarından birisi olan Derme İlkokulu’nun enkazının da kaldırılmasına başlanıldı.

6 Şubat depremlerinin ardından boşaltılan Derme İlkokulu, 2000’li yıllardan önce Malatya’da en çok öğrenci kayıt ettirilmek istenen okullardan biriydi. Son dönemde ise çarşı merkezindeki apartman dairelerinin Suriyeli ailelere kiraya verilmesi nedeniyle öğrencilerini büyük çoğunluğu Suriyeli çocuklardan oluşuyordu. 

Derme İlkokulu, 2 yıl önce Derme İmam Hatip Ortaokulu’na çevrilmiş ve yaklaşık 250 öğrencisi bulunuyordu. 

Bu arada, Derme İlkokulu’nun bahçesindeki Eskimalatya’dan getirilip orijinal haliyle yapılan kale kapısının da depremde zarar gördüğü ve restore edilerek koruma altına alınması bekleniyor. 

OKULUN TARİHÇESİ 

Okulumuz 1907 yılında yapılmaya başlanmış 1908 yılında “Kızlar İlkokulu” adını alarak eğitim – öğretime açılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra kız ve erkek öğrenci karma olarak öğretime başlamıştır.1927 yılında “Yeniyol İlkokulu” adını almıştır. 1935 yılında “İnönü İlkokulu” adını almış bu

tarihten sonra Malatya’daki yalnız trahomlu(Göz Hastalığı Olan) öğrenciler öğrenim görmüştür. 1945 yılında “Derme İlkokulu” adını almıştır. 1976 yılında iki katlı olan ahşap bina yıkılarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şimdiki bina yaptırılmıştır. 1977–1978 Eğitim-öğretim yılında yeni binada öğretime başlanmıştır.

Okulumuz, Battalgazi İlçesi Hamidiye Mahallesi , Nasuhi Caddesi ,Derme sokak yerleşkesinde bulunmaktadır. Kuzeye bakan dış kapısı tarihi eser niteliğinde, kapı taşları Eski Malatya’nın kale kapısı olup, taşlar numaralandırılmak suretiyle sökülüp aslına uygun şekilde yapılmıştır. Tarihi kapı halen kullanılmaktadır.

Okulumuzda; 18 derslik, Konferans salonu ve İdare odaları bulunmaktadır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar