SON DAKİKA

Malatya'da Enkazın Yüzde 53'ü Kaldırılmış

Malatya'da Enkazın Yüzde 53'ü Kaldırılmış
A- A+

Malatya Valiliği sosyal medya hesabından “Enkaz Çalışmaları Hakkında Bilgi Notu”nu yayınlayarak, enkaz kaldırma çalışmaları hakkındaki son durumu kamuoyu ile paylaştı. Buna göre; Malatya’da enkazın yüzde 53’ü kaldırılmış olarak açıklandı. 

Malatya Valiliği’nin açıklamasında, “Malatya İlinde yürütülen enkaz kaldırma çalışmalarımız; yıkık yapılar ile acil olarak yıkılması gereken yapılara yönelik olup, acil yıkılacak olan yapıların yıkılması ve enkazının kaldırılması ile yıkık yapılara ait enkazlarının kaldırılması olarak iki şekilde yürütülmektedir. Çalışmalarımız, Kars Valisi Türker Öksüz Başkanlığında, Kars Vali Yardımcısı Muhammed Enes Çıkrık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak, Daire Başkanı Tuğrul Sezdirmez ve Bakanlık Müşaviri Ali Vedat Çiftçi koordinesinde, 65 kişiden teşkil edilmiş olan teknik personel vasıtasıyla 4734 Sayılı Kanunun 22.d maddesi (Doğrudan Temin usulü) ile 69 adet sözleşme yapılarak yürütülmektedir.” denildi. 

Acil yıkılacak yapılar ile yıkık yapılara ait sayısal verilerde paylaşılarak; yıkık yapının 4 bin 442 (1.422.841 metrekare alan)  ve acil yıkılacak yapının da 948  (691.079 metrekare alan) olmak üzere 5 bin 390 olduğu, bunun da 2.113. 920 metrekare alana denk geldiği kaydedildi. 

Yürütülen çalışmalar ile 1.447 bina enkazının kaldırıldığı, bunun 1.131.052 metrekare alana denk geldiği ve toplam da fiziki gerçekleşmenin yüzde 53.50 olduğu aktarıldı. 

Açıklamanın sonuç bölümü şu şekilde; “Acil yıkılacak yapıların yıkımı ve enkazlarının kaldırılması ile yıkık yapıların enkazlarının kaldırılması; sözleşme imzalanan yüklenici firmalar ve kamu araçları birlikte olmak üzere, 188 ekskavatör ve 677 kamyon ile yürütülmekte olup, bir kısım enkazlar ise, Kamu araçları ile kaldırılmaktadır.” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar