SON DAKİKA

"Malatya'da yerli ve milli tohum konusunda büyük bir çalışma yaptık"

A- A+

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından  "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında" Yeşilyurt İlçesi Çayırköy Mahallesinde "Buğday Hasadı Tarla Günü" düzenlendi.

Tarla gününe İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı M.Hanifi Acar, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Nihat Gök, Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Berktaş, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Çayırköy Muhtarı Müslüm Özdemir, teknik personeller ve üreticiler katıldı.​

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı; "2022 yılı içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığımız ile yaptığımız "Ekilemeyen Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması Projesi" kapsamında dağıttığımız tohumların hasadını gerçekleştiriyoruz. Dağıttığımız tohumlar kendi ülkemizde geliştirilen, ıslah edilen ve üretimi yapılan tohumlardır. İlimizde yerli ve milli tohum bağlamında bu konuda büyük bir çalışma yaptık. 2022 yılında toplam yazlık ve kışlık olarak Arpa, Buğday, Fasulye ve Nohut tohumunda gerçekten ilimizin rekorunu kırdık. Üreticimize hayırlı olsun. Üreticimizce önemli olan tohum girdi noktasında bir destek sağladık. Bunun yanında Bakanlığımız ve Tarım İl Müdürlüğümüz ile beraber üretimin sürdürülebilirliği açısından sıvat, tarımsal sulama ve diğer bütün projelerimiz devam edecek. Bakanlığımız ile beraber güzel işler ve projeler yapmaya devam edeceğiz ve yine şu sözlerle ifade etmek istiyorum ki; Destek bizden üretim sizden diyerek bütün üreticilerimize, Tarım İl Müdürlüğümüze ve Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimi sunuyor, üretimimizin bereketli olması, çiftçimizin kazancının bol olması temennisiyle hayırlı olsun diyorum." dedi.

​ İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, "İlimizde 2023 yılı buğday hasadı sezonu başladı. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımızla yaptığımız projede "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Kapsamında" çiftçilerimize %75 hibeli tohum dağıttık. Malatya'mızın tüm ilçelerinde ve mahallelerinde bunu gerçekleştirdik. Çiftçilerimizin boş alanları ekmeleri için gerekli tohum ve fide desteklerinde bulunduk. Bunun %75'ini Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemiz, %25'ini ise çiftçilerimiz karşıladı. Bu üretimin maliyetinin düşürülmesi ve çiftçimizin üretime teşviki anlamında önemli bir projedir. Tabi bu projenin önemli bir çıktısı da yerli ve milli çeşit olan tohumlarımızı çiftçilerimizle tanıştırıp verimliliğinin ne kadar yüksek ve ne kadar güçlü bir tohum olduğunu göstermek. Çiftçilerimizin bundan sonra yerli ve milli tohumlarımızla üretime devam etmelerini sağlama açısından da önemli bir projedir. İnşallah önümüzdeki sezonda da yine aynı projelere devam edeceğiz. Tohumumuzun güçlü olması sebebiyle verimli bir yıl geçti. Emeği geçen Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun." Dedi.

Çayırköy Muhtarı Müslüm Özdemir; “Yerli ve milli tohumumuz elverişli oldu ve de verimliliği arttırdı. Bunun devamının gelmesini isteriz. Devletimizin bu tür desteklerini bekleriz. Bakanlığımıza emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz; “Tarım ve Orman Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa yaptığı boş arazilerin ekinle tanıştırılması için bu proje hazırlandı. Bu yıl yağmur bereketli yağdığı için yapılan hasat ta çok verimli. Çiftçilerimize bereketli hasat sezonu diliyorum" dedi.

Üretici Baki Özdemir; “Tarım ve Orman Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu tohumlarla yetiştirdiğimiz ekinlerin hasadını yapıyoruz. Bu gibi desteklerin devamını diliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar