SON DAKİKA

Malatya'nın 2 Üniversitesinden İsrail ve ABD'ye Tepki

Malatya'nın 2 Üniversitesinden İsrail ve ABD'ye Tepki
A- A+

Malatya’daki İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamlarına ve İsrail’e yönelik olarak ABD’deki üniversitelerde yürütülen protestolarda öğrencilere yönelik şiddet ve baskıya tepki gösterildi. 

-İnönü Üniversitesi açıklaması 

İnönü Üniversitesi tarafından yayınlanan açıklamada şu görüşlere yer verildi, “Sessiz Kalmak Ortak Olmaktır! Gazze'de 7 Ekim'den bu yana devam eden soykırımda, bugüne kadar 35 binden fazla masum insan hayatını kaybetti.  Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere, siviller hedef alınmakta ve insanlığa karşı suçlar işlenmeye devam etmektedir. Bombardıman altında yaşayan Gazzeliler, insani yardımdan mahrum bırakılmakta; hastaneler, ibadethaneler, sivil yerleşim yerleri ve konvoylar acımasızca hedef alınmaktadır.

Tüm dünyanın gözü önünde sergilenen soykırımı insanlığın ortak acısı olarak gören vicdan sahibi toplumlar, bu zulme karşı Filistin'in yanında yer alıyor. Ancak kendilerini "insan hakları ve demokrasinin" beşiği olarak gören bazı ülkelerde soykırıma karşı yükselen her ses bastırılıyor. ABD'de bazı üniversitelerde öğrencilerin ateşkes çağrısı yaptığı protestolar engellenmekte, insanlık onurunun ortak sesini yükselten öğrenciler tehdit edilmekte ve baskı ile susturulmaktadır. Ayrıca bu insani duyarlılığa izin veren üniversite yöneticileri istifaya zorlanmaktadır.

ABD'nin "insan hakları ve ifade özgürlüğü" konusundaki çifte standardı Gazze örneğinde bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Unutmayalım ki soykırıma sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Bugün Gazze'de yaşananlar insanlığın ortak acısı ve sorumluluğudur. Bu soykırıma sessiz kalmak, onu onaylamak ve suça ortak olmaktır! İnönü Üniversitesi olarak Gazze'de yaşanan soykırımı destekleyenleri ve yanında duranları şiddetle kınıyoruz.”

- Malatya Turgut Özal Üniversitesi açıklaması 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde, “Din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin dünyanın her bölgesindeki üniversitelerden öğrenciler Gazze'de ateşkes yapılması ve ülkelerinin İsrail ile bağlantılarının kesilmesi doğrultusunda taleplerini iletiyor.

İçerisinde Columbia, Yale, New York ve Harvard gibi birçok üniversiteden öğrenciler yaklaşık 200 günü aşkın bir süredir kadın, çocuk ya da sivil göz ardı etmeksizin Gazze'de masum insanların soykırımına yönelik gerçekleşen bu katliamı protesto ediyor.

Şiddete başvurmaksızın Gazze'de yaşanan bu katliama bir son verilmesi doğrultusunda protesto gerçekleştiren öğrencilere yönelik uygulanan şiddet ve orantısız müdahalelerin başta insan hakları olmak üzere birçok noktada özgürlük kavramına zıt düştüğünü belirtiyor ve şiddetle kınıyoruz.”

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar