SON DAKİKA

Malatya'nın Doğu Girişine de Sanayi Sitesi kuruluyor

Malatya'nın Doğu Girişine de Sanayi Sitesi kuruluyor
A- A+

Malatya’nın Doğu girişine de sanayi sitesi kurulması için başlatılan çalışmalar tamamlandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 2 sanayi alanı ile ilgili olarak  imzaladığı kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan kararnameye göre; Battalgazi ilçesinin Fırıncı Mahallesinde ve Eskimalatya’da belirlenen 2 ayrı alan “Sanayi Alanı” olarak ilan edildi.

. Fırıncı Mahallesindeki Sanayi Alanı ile ilgili karar da ; “Malatya İli, Battalgazi İlçesinde bulunan ve ekli haritada sınırları gösterilen alanın Malatya Battalgazi Fırıncı Sanayi Alanı olarak belirlenmesine, 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun geçici 17’inci maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Eskimalatya’daki sanayi alanı ile ilgili karar ise şu şekilde, “Malatya İli, Battalgazi İlçesinde bulunan ve ekli haritada sınırları gösterilen alanların Eski Malatya Battalgazi Sanayi Alanı olarak  belirlenmesine, 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun geçici 17’inci maddesi gereğince karar verilmiştir” 

Resmi Gazete’nin 6 Mayıs 2023 tarihli sayısında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile de Altay Kışlasında daha önce ayrılan alan Yeşilyurt Sanayi Sitesi olarak ilan edilmişti.

-Depremden dolayı

Cumhurbaşkanlığı Kararlarında geçen 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun geçici 17’inci maddesinin girişi şu şekilde; “6/2/2023 tarihinde yaşanan depremler dolayısıyla genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, afet bölgesi ilan tarihinden itibaren bir yıl süreyle sanayi alanı olabilecek yerler, fay hattına mesafesi, zeminin elverişliliği ve yerleşim merkezine yakınlığı gibi kriterler gözetilerek, alanın durumuna göre ilgili kurumların görüşü alınarak Bakanlıkça tespit edilir. Tespit edilen yerler Cumhurbaşkanı kararıyla sanayi alanı olarak belirlenir.”

-Keskin'den teşekkür

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin yayınladığı mesajın da, "Deprem yaralarının sarılmasına yönelik olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Battalgazi Fırıncı Sanayi Alanı ve Eskimalatya Sanayi Alanı ilan edilmiştir. Teşekkür ediyoruz.15 yıl önceki talebimiz gerçekleşmiş oldu.Hayırlı olsun" dedi.

 Eski Malatya Battalgazi Sanayi Alanı Kararı 
 Eski Malatya Battalgazi Sanayi Alanı Kararı 
Battalgazi Fırıncı Sanayi Alanı Kararı 
Battalgazi Fırıncı Sanayi Alanı Kararı 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar