SON DAKİKA

Malatya’nın vegan mutfağı UNESCO yolunda

A- A+

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen Türk Mutfağı Haftası nedeniyle Malatya’da açılış töreni yapıldı.

Vegal mutfağı konusunda önemli bir yemek kültürüne sahip olan Malatya, bu zenginliğini UNESCO’ya tescil ettirmek için ilk adım atıldı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  “Vegan mutfağı noktasında UNESCO Kültür Mirasına tescil edilmek üzere niyet mektubumuzu gönderdik” dedi.

 

 Malatya’daki görevinin üçüncü günündeki etkinliğe katılan Vali Hulusi Şahin ise, “Tahminimden öte öyle güzel lezzetler vardıki en çokta kiraz yaprağı köftesini sevdim” dedi.

Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla Sümerpark Kadın Kooperatifi alanında düzenlenen tören Malatya Folklor Ekibi Gösterisi ve Malatya Eyvan Ekibi Konseri ile başladı.

Törene Vali Hulusi Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri katıldılar.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen Türk Mutfağı Haftası nedeniyle Malatya’da açılış töreni yapıldı.

-“En çokta kiraz yaprağı köftesini sevdim”

Tören sonrası değerlendirmede bulunan  Malatya Valisi Hulusi Şahin, “Malatya’da benim de üçüncü günüme denk geldi ve böylece de Malatya mutfağını tanıma fırsatı bulduk. Açıkçası hayatımda hiç tatmadığım, tahmin etmediğim lezzetlerle karşılaştım. Gerçekten çok güzeldi. Tahminimden öte öyle güzel lezzetler vardı ki en çokta kiraz yaprağı köftesini sevdim, o benim favorim.” Dedi.

-Turizmin lokomotifi olacak

Vali Şahin, “Türk mutfağı gerçekten çok zengin bir mutfak. Dünyanın en zengin mutfaklarından biri. Eksik tarafı tanıtımı. Bu etkinliklerle beraber Türk mutfağını hem Türkiye’de hem de Türkiye dışında tanıtmayı amaçlıyoruz. Özelde de Malatya Mutfağını, Malatya turizminin amiral gemisi olarak kullanmayı planlıyoruz. Çünkü; Medeniyetler Kavşağında olan Malatya mutfağı ile ön plana çıkıyor. Gastronomi artık günümüz turizminin en önemli parçalarından biri halini aldı. Bunu da Malatya’da kullanarak turizmin artık Malatya’nın geçiminin ekonomisinin önemli bir unsuru haline getirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen Türk Mutfağı Haftası nedeniyle Malatya’da açılış töreni yapıldı.

-“UNESCO Kültür Mirasına tescil edilmek üzere niyet mektubumuzu gönderdik”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan , “Kadın kooperatiflerimizin kendi el emekleri ile yapmış olduğu yöresel ürünlerden ağırlıklı olarak vegan, vejetaryen mutfağına dair olmak üzere yemekleri ikram ettiler.  Anadolu coğrafyasında ilk yerleşik hayat, ilk devlet, ilk muhasebe kayıtlarının, ilk mutfak kültürünün geliştiği yerlerden biriside Malatya’dır. Bu anlamda Malatya mutfağı, zengin bir mutfak hüviyetine sahiptir. Büyükşehir olarak özellikle Cafer Höyükte ilk bulunan buğday tohumları ile birlikte vegal mutfağı noktasında UNESCO Kültür Mirasına tescil edilmek üzere niyet mektubumuzu gönderdik. Şuanda onunla ilgili gerekli dokümantasyonlar için gerekli hazırlıklar yapılıyor. İnşallah 2023 yılında Malatya Vegan Mutfağı noktasında Birleşmiş Milletler Gastronomi Dalında tescil edilmesi noktasında müracaatımızı gerçekleştireceğiz.” dedi.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.