SON DAKİKA

MASTÖB kaynaklı Düzensizlik, disiplinsizlik, özensizlik Malatyalıları böldü

A- A+

MASTÖB'un organizasyondaki düzensizlik, disiplinsizlik, özensizlik Malatyalıları böldü

İstanbul'da bu yıl 5'incisi yapılan 'Geleneksel Malatya Günleri' organizasyonunun açılışına, protokol, oturma düzeni, kurdele töreni ve konuşmalarla ilgili yaşanan aksaklıklardan kaynaklanan gerginlik damgasını vururken, siyasi söylem ve ifadeler gerginliklere neden oldu. Malatya’nın el birliği ile tanıtımı için düzenlenen organizasyondaki düzensizlik, disiplinsizlik, özensizlik Malatyalıları böldü.

İstanbul- Yenikapı'daki açılış töreni, muhalefet partilerinin bazı temsilcilerinin protokole alınmak istenmemesi, oturma düzeniyle ilgili tartışmalarla başladı. Açılış kurdelesinin, protokolün oturma platformunun önüne taşınması ve kurdele kesiminin burada yapılması gerginliği artırırken, daha sonra söz alan isimlerden Malatyalı olan MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in, AK Parti  ve MHP'nin dışında 6 partinin oluşturduğu Millet İttifakına yönelik sert sözleri, siyaset üstü olması gereken bir organizasyona siyaset gölgesini düşürdü. Buna yanıt için İyi Parti'nin Malatyalı olan genel başkan yardımcısı Bahadır Erdem'e, iddiaya göre Valinin müdahalesiyle söz verilmemesinin ardından CHP ve İyi Partili konuklar töreni terk etmek isterken, bir bölümü güçlükle ikna edilerek alanda kaldı.

MHP Milletvekili Arzu Erem; "Rabbim bu zor zamanda vatanımıza, milletimize güç kuvvet versin. Ekmek kadar su kadar birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Şunu söylemek istiyorum. Malatyalı haine geçit vermeyecektir. Malatyalı terörist leşi kaldıranla bir olmayacaktır. Malatya'dan hain çıkmaz. Çıkarmayacaktır. 2023 seçimlerine gidiyoruz. Genel Başkanımızın dediği gibi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. MHP'ye de desteklerinizi bekliyoruz." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel: "Ben buraya gelirken çok farklı bir konuşma hazırlamıştım. Ben Malatyalıyım. Buradan kürsüye çıkıp siyaset yapmaya gelmedim. Ben Malatya'dan İstanbul'a giderken gözyaşlarına hakim olamayan bir gençtim. Bu etkinlik Malatya'ya yakışmadı. Geçen sene burada Arslantepe Höyüğü'nün adaylığını kutlarken burada herkesi konuşturduk. Bugün Meclis'te grubu olan partinin Genel Başkan yardımcısını konuşturmamak Malatya'ya adet mi oldu değerli dostlar. Bu alanı bize tahsis eden Millet ittifakının Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu'dur. Ama buraya Millet ittifakının genel başkan yardımcısını çıkarmayan kim? Maalesef Malatya Valisi. Bu Malatya'ya yakışmadı. Biz buraya Malatya'mızı tanıtmaya, kayısımızın güzelliğini tanıtmaya geldik. Şurada bir protokol krizini çözmeye bile imtina eden bir anlayış var. Yeni bir kararname çıkmış. Burayı düzenlemek Valiliğe kalmış. İşte halimiz bu değerli dostlar. Burada gördüğümüz Malatya'ya yakışmayan bir organizasyon. Ben tekrar bu organizasyona emeği geçen Nazife hanıma teşekkür ediyorum. Kimse bizden fazla Malatyalı değil. Hepimiz Malatyalıyız. Ne bir Vali ne bir Kaymakam bizim Malatyalılığımızı ölçemez. Bu da bize ders olsun." dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, "Ben Onursal Adıgüzel beye buraya çıkmasını söyledim. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı için de o da konuşsun dedik. Biz Malatyalıların konuşmakla ilgili derdi yoktur. Ama bu konuda Valimizin suçlanmasını kabul etmiyorum. Bu organizasyonu da valimiz yapmamıştır. Bu organizasyonu MASTÖB yapmıştır. Burayı bir siyasi şova çevirmek doğru değil. Burayı bu şekilde arenaya kimse çevirmesin. Burada devletin Valisini eleştirilmesini doğru bulmuyorum." dedi.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, "Ben 4 aydır Malatya Valisi olarak atandım. Hep Malatya'nın güzelliklerini gördüm. Malatya'yı Malatya yapan Malatyalılar. Malatyalıların memleket sevgisi. Ama böyle kısır çekişmelerle Malatya hiçbir şey kazanmaz. Burada bahsi geçen konu sadece protokol düzeniydi. Protokolde belli bir sıra vardır. Belli bir sıraya göre konuşmalar yapılır. Sıra bir noktaya geldikten sonra  bir kişi araya girip bende konuşacağım derse bu sefer protokolün düzeni bozuyor. Bizim ifade ettiğimiz sadece bundan ibaret. Burada kim niye siyaset yapıyor. Hepimizin hedefi Malatya'yı tanıtmak. Malatya'yı İstanbul'da Malatyalılarla buluşturmak. Burada sayısız federasyon, dernek çalıştı emek verdi. Bu çalışmalar emekler geri plana itildi. Bu güzel çalışmalar göz önünde ötelendi. Yerine burada bazı siyasi parti temsilcilerinin bazı hedefleri ortaya çıktı. Bu doğru olmadı. Gelin bunu unutalım. Malatya'yı konuşalım, Malatya’nın güzelliklerini konuşalım. Biraz önce bazı kardeşlerimiz Malatyaspor’dan bahsettiler. Yeni Malatyaspor için bir şeyler yapalım. Bağırarak, çağırarak Malatya’ya bir katkımız olmaz ki. Gelin hep beraber Yeni Malatyaspor’u ayağa kaldıralım. Onun için konuşalım. Mikrofon kabadayılığı yapacağınıza Yeni Malatyaspor’a destek olun. O zaman sizi göreyim. O zaman anlınızdan öperim. Malatya’yı bir kuruş katkısı olmayanlar lütfen hayır söyleyeceklerse söylesinler, söylemeyeceklerse sussunlar.”

Sahneye çıkarak sunucunun elinden mikrofonu zorla çekip alan işadamı Mustafa Başdemir, “Valimiz geleli 4 ay oldu. Kendisi de arz etti. Bazılarının gelip burada siyaset yapmaya hakkı yok. Hepimiz Malatyalıyız. Malatya için canımızı da, kanımızı da feda etmeye her zaman hazırız. Ben daha dün Sayın valimizle birlikte Malatya’da bir okulun temelini attım, değeri 20 milyon TL. Bizim valimize hiç kimse kaşında toz var diyemez. Men ediyorum, red ediyorum.” İfadelerini kaydetti.

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise şekilde konuştu; “Bu olayların hiçbiri Malatya’ya yakışmıyor. Gerçekten yakışmıyor. Bu organizasyonu da yakışmıyor. Kimin nerde siyaset yaptığını herkes biliyor. Kimin nerde durduğu herkes biliyor dolayısıyla biz buraya siyaset için gelmedik, Muharrem Ödemiş’te konuşsun, herkes konuşsun ama böyle bağırarak konuşmasınlar.  Hepimiz Malatyalıyız birbirimize laf söylememiz ayıptır. Biz buraya buluşmaya geldik. Benim nerede siyaset yaptığımı, Muharrem Ödemiş’in nerede durduğunu, diğerlerinin nerede duyduğunu herkes biliyor. Takdiri millet verecek, burada biz değerlerimizi öne çıkararak, birimiz konuşuruz, birimiz konuşmayız. Arka da oturdum, değerimi mi kaybettim, çağırmasalar da vallahi konuşmam, billahi konşumam. Malatya Milletvekili olarak, bu devlette bakanlık yapmış biri olarak burada bütün arkadaşlarımız duruşumuzu biliyor. Bazen susarak da konuşulur, onun için değerli arkadaşlar buradaki görüntü İstanbul’a ayıp. Sayın valim öyle takdir etmiş, diğerleri öyle takdir etmiş hepimiz bunun eleştirisini, kritiğini yaparız. Burada konuşarak kimi ikna edeceğiz, hepimiz biliyoruz buradaki, başkanlar kimin, CHP, MHP, İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi kimin hangi partiden olduğunu, kimin nerde durduğunu biliyor. Biz burada siyaset değil, Malatyalı siyasette yapar. Ama biz burada birliği ve beraberliği sağlamamız lazım. Benim ricam bu organizasyonları biz önemsemeliyiz. Burayı televizyon ve tartışma programı gibi değerlendirmemeliyiz. Biz burada hepimiz bir aileyiz, Malatyalıyız.”

Gelecek Partisi Kurucu Üyesi ve Siyasi İşler Başkan Yardımcısı Muharrem Ödemiş, “Farklı siyasi partilerde siyaset yapabiliriz. Ama biz hepimiz Malatyalıyız. Onun için bugün buraya geldik. Ben bu Malatya Günlerine kurulduğu günden beri gelen kardeşinizim. Hangi siyasi partiye mensup olursam olayım. Ama sivil toplumlar, siyasetle beraber bu organizasyonları burada yapmışlardır, başka kentlerde yapmışlardır, oradada siyasetin bütün renkleri siyasetin içeriğine girmeden burada kendilerini temsil etmişlerdir. Herkese hak olan bugün niye bize haram oldu. Ben bunu söylemek istiyorum, bir yanlışlık mı yapıyorum. Kimse Malatya yada Malatyaspor üzerinden bugünkü bu yanlışı örtemeye kalkmasın. Bizim devletin valisine saygımız sonsuz, ama devletin valisi organizasyonda olması gereken hudutlarda olur, sivil toplumda olursa çok lezzetli bir şey olur. Benim sözlerim bu kadar, hiç doğru olmadı. Siyaseten bizim karşımızda olan partilerde gelebilir, ama biz buraya ortak payda Malatya olarak geldik.”

Öte yandan, İstanbul'daki organizasyonu düzenleyen MAKON (Malatya Konfederasyonu)'un başkanlığını yapan, bu kuruluş ile ve MASTÖB (Malatya Sivil Tolum Örgütleri Birliği)'nin yönetimi üzerinde etkili olduğu bilinen Yeni Malatyaspor'un eski başkanı Adil Gevrek'in, Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin de organizatörleri arasında gösterildiği etkinlikte ön saflarda yer alması tepki topladı.

Yeni Malatyaspor'da 8 yıla yakın süre başkanlık görevinde bulunan, şeffaf olmayan, hesap vermeyen yönetim anlayışı nedeniyle geçtiğimiz 3 sezonda Yeni Malatyaspor'a çok kötü günler yaşatan, geçen sezon da Süper Ligden düşmesine yol açan, ayrıca 400 milyon liranın üzerindeki borç ve harcamanın hesabını vermeden görevi bırakmasına ortam sağlandığı için mevcut il yöneticilerinin de eleştirilmesine neden olan Adil Gevrek'in, açılış töreni fotoğraflarında hemen il yöneticilerinin yanında yer alması tepkilere yol açtı.

Adil Gevrek'ten halen Yeni Malatyaspor'daki belirsiz hesap dönemi ve yüzlerce milyon liralık borç nedeniyle hesap sorulmasını bekleyenler, açılış fotoğrafıyla şaşkınlık yaşadı.

Öte yandan, tüm masrafların Malatya’dan giden belediye ve resmi kurumlarca karşılanmasına karşın, MASTÖB ile birlikte hareket etmeyen Malatya hemşehri STK’larının tepki olarak Malatya Günlerine katılmadığı öğrenildi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar