SON DAKİKA

MHP İl Başkanı Samanlı, “MTÜ'de istikrarsızlık ve ciddi sıkıntılar var”

A- A+

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin yönetim ve akademik anlamda beklenileni veremediğini vurgulayarak, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Malatya’mıza bir katkı kattığını bende düşünmüyorum. Ama geldiğimiz noktada bu kadar eleştirilerin içinde eğer söylenilen eşiyle birlikte üniversiteyi yönettiği, Malatya’da oturmadığı, çok sık gelip gelmediği doğruysa bunlar çok büyük yanlış” dedi.

MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, Malatya Busabah Gazetesi’nin Youtube kanalında Umut Bozkurtoğlu’nun sorularını cevaplandırdı. Malatya gündemine ilişkin gelişmeleri değerlendiren MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ve Rektörü Aysun Bay Karabulut ile ilgili iddia ve tartışmalar konusuna ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

-“Milletvekili kardeşinin rektör yapılması yanlıştı”

 

MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, “Malatya Turgut Özal Üniversitesinin kurulması gereklimeydi? Ben çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bir tane üniversitemiz var ve gayet başarılı bir şekilde ilerliyor, kampüslerde yenilenen sistemiyle, rektörüyle, eğitim camiasına verdiği hizmetlerle ve hastanesiyle bütünleşmiş bir üniversitemiz var. Nasıl ki Büyükşehir’in ayrılmasının erken olduğunu söylediysek ikinci üniversitenin ayrılması da erken oldu. Bu belki birinci aşamaydı ama ikinci aşamaya geldiğimiz zaman 20 yılı aşkındır Malatya’mızda Öznur Çalık gerçeği var. Siyasi hayatında yol almış ve Malatya’mıza büyük hizmetlerin gelmesinde büyük katkılar sağladı. Çoğu kesim tarafından eleştirilmesine rağmen çok faydalı yararları olmuş bir milletvekilimiz. Bu milletvekilimizin bu kadar etkili bir ismin ilimizde dolandığı zamanlarda kardeşinin gelip rektör olması çok yanlış bir durumdu. Aysun hanımın Malatya’da rektör olması çok yanlış bir durum. Bu anlamda Öznur hanımı da çok yıprattı.” İfadelerini kaydetti.

-“Malatya’da yaşayıp, gerekirse üniversitede yatıp kalkmanız lazım”

 

Samanlı şunları söyledi, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kuruluşundan şu aşamaya kadarki süre zarfında sürekli idari kadroların değişikliği çok yanlıştı. Demek ki burada bir istikrarsızlık ve ciddi sıkıntılar var anlamına gelir. Çünkü tam sayısını bilmiyorum ama çok sayıda rektör yardımcılarında değişiklik, dönder- aktar kısmında giden-gelen bir aşama var. Bizde basında çıkan güncel yazı ve gelişmeleri de takip ediyoruz. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Malatya’mıza bir katkı kattığını bende düşünmüyorum. Ama geldiğimiz noktada bu kadar eleştirilerin içinde eğer söylenilen eşiyle birlikte üniversiteyi yönettiği, Malatya’da oturmadığı, çok sık gelip gelmediği doğruysa, bunlar çok büyük yanlış. Çünkü yeni kurulan bir üniversitenin, büyütülmeye çalışılan bir üniversitenin başındaysanız gecenizi gündüzünüzü buraya katmanız lazım. Malatya’da yaşayıp, gerekirse üniversitede yatıp kalkmanız lazım ki o üniversiteyi büyütüp geliştirebilesiniz ve Malatya’mıza faydalı hale getirebilesiniz. Ben Malatya’mıza fayda sağladığını yönetim bazında ve üniversite bazında da düşünmüyorum. Ama inşallah bundan sonraki süreçte de oluşabilecek rektörlük atamalarında aynı hataların yapılmaması gerekiyor.”

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.