SON DAKİKA

MHP’li Yıldırım, “Erken seçim yok, Erdoğan yüzde 52 ile seçilecek”

A- A+

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Malatya’da yaptığı açıklama da, Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek, “Birinci turda en az yüzde 52 ile seçilecektir. Cumhur ittifakı da mevcut durumunu daha da güçlendirerek daha fazla milletvekili ile meclise girecektir.” dedi.

 

“Adım Adım 2023, İl İl Anadolu” programı kapsamında Malatya’ya gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, beraberinde MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu ve MHP İl Başkanı Mesut Samanlı ile birlikte basın toplantısı düzenlendi.

 

“İç siyasette her türlü tartışma olur, ama dış siyasette ülke menfaatlerini düşünmeliyiz”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, “İç siyasette elbetteki tartışacağız, herkesin ayrı ayrı fikirleri vardır. Herkes bir birinin fikrine Saygı duyacaktır. Eleştireceğiz beli ölçülerde, belli haddi aşmadan tenkit edeceğiz, bunlar olacaktır, olması da gereklidir. Demokrasinin gereğidir bu. İstanbul kanalına karşı çıkacaksınız, köprüye karşı çıkarsınız, barajın yapılmasını istemezsiniz, ‘Havaalanı buraya olmasın, şuaraya olsun’ dersiniz, bunlar olur. Ekonomide ‘yüksek kur alçak faiz’ dersiniz, veya ‘Yüksek kur alçak kur’ dersiniz, kendinize göre gerekçeleri ortaya koyarsınız. Ama en önemlisi dışarıya çıktığınız zaman, siyasetçilerin hepsi ülkenin menfaatleri doğrultusunda hareket etmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde ülkede sıkıntıya girer, insanımız da sıkıntıya girer. Tezkereye CHP’nin ‘Hayır’ demesi, o cephedeki PKK unsurlarını, Türkiye’yi bölüp parçalara ayırmak isteyen, Cumhuriyeti yerle yeksan etmek isteyen unsurlara bir moral verdi. Bir motivasyon sağladı, oradaki Mehmetçiğinde moralini bozdu.”

 

-“Biz kendi güvenliğimizi sağlamaya kalktığımız zaman içerde bir direnç var”

CHP’ye yönelik eleştirilerde bulunan  MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım şöyle konuştu;  “Burada bizim endişelendiğimiz; Atatürk’ün partisinin geldiği durumdur, İnönü’nün partisinin geldiği durumdur, Cumhuriyet Halk Partisinin geldiği durumdur. Cumhuriyet Halk Partisi bir den bire bu hale gelmedi. Cumhuriyet Halk Partisinin değişimi 2010 yılında Deniz Baykal’a yapılan kumpasla başladı. MHP’ye de yine aynı zamanda bir kumpas kuruldu, iyi hatırlayın. Deniz Baykal gitti, ulusalcı dediğimiz, milli düşünen dediğimiz insanlar tasfiyeye başladı. En son o İnönü’nün partisi, Türkiye’nin kurucu iradesinin partisi, Atatürk’ün partisi PKK’nın partisi ile kol kola girdi, ‘Türk Askeri Irak’a, Türk askeri Suriye’ye gidemez, gitmemeli’ dediler. Amerikalılar 12 bin kilometre ileriden geldi burnumuzun dibinde kendi güvenliklerini sağlıyorlar, biz kendi güvenliğimizi sağlamaya kalktığımız zaman içerde bir direnç var. Bu PKK’ya moral verir, bu bölücülere moral verir. Bu dünyadaki Türkiye düşmanlarına moral verir. Bizim sıkıntımız budur.”

 

-Bingöl’deki küfür olayı… “Demekki o kendisine onu yakıştırmış, onu yapmıştır”

 

Bingöl’de şehit yakınına yönelik olarak İyi Partili Lütfü Türkan’ın ifadeleri konusunda da bir değerlendirme yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım “Bizim hassasiyetimiz var, ‘Efendim orada size tepki gösterirler mi gösterir, belki biride bana vurur, vursun, O’nun hakkıdır. Laf söyler mi, söyler, O’nun hakkıdır. Ateş düştüğü yeri yakar, o insan vermiş, evladını vermiş, kardeşini vermiş, çocuğunu vermiş. Şehit yakınları bizim varlığımız, en fazla saygı duyduğumuz insanlardır, en fazla hürmet, en fazla bakmakla mükellef olduğumuz gruptur, gazilerimizde öyledir. Şimdi buna karşı size tepki gösterebilirler, olabilir. Ama en önemlisi şu; niye tepki gösteriyorlar? Sen bir stratejinin ürünü olarak ortaya çıkıyorsun, diyorsunki; ‘Milliyetçiyim, muhafazakarım, MHP’den de ayrıldım, bunlar bu işi yapamıyor’, kalkıyorsun PKK’nın partisi ile işbirliği yapıyorsun, bir nalına vuruyorsun, bir mıhına vuruyorsun. Bu milliyetçi bir siyaset söylemi ile çıkıp, PKK ile kol kola girdiğin zaman şehit ailesini de rahatsız ediyor, muhafazakar seçmeni de, milliyetçi seçmeni de rahatsız ediyor. Bir tepki oluyor mu oluyor? Siz Milliyetçi bir partiyi böleceksiniz, yine milliyetçi bir parti kuracaksınız, götüreceksiniz PKK’nın partisi HDP ile kol kola gireceksiniz, Libya tezkeresine hayır diyeceksiniz, AİHM kararlarını uygulayın Demirtaş çıksın diyeceksiniz, zaman zamanda sıkıştığınızda ‘HDP’yi nereye konumlandırıyorsunuz?, PKK’nın Partisi’ diyeceksiniz, vatandaşta bir tepki gösterecek, ona da razı olacaksınız. Ama ayıptır, yazıktır, günahtır. O şehit ailesidir, onun ocağına ateş düşmüştür. O size sövse de., sövmese de, bişey dese de demese de yapacağınız şey onu kucaklamaktır. Boyunduruk atıp boynunu sıkıp küfür etmek değildir. Bu hiçbir milletvekiline, bu kahraman Gazi Meclise yakışmamıştır. Bu bir partini grup başkan vekiline de hiç yakışmamıştır. Biz yakıştıramadık. Ama şu vardır; herkes kendisine yakışanı yapar. Demekki o kendisine onu yakıştırmış, onu yapmıştır. Bunu da burada biz esefle kınıyoruz, telin ediyoruz. Şehit aileleri bizim ailelerimizdir. En saygı duyduğumuz toplumdur, gazilerimiz bizim gazilerimizdir. Onlar bizim en değerli varlıklarımızdır.” diye konuştu.

 

-“Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kuruldu

MHP ile AK Parti arasındaki Cumhur ittifakının 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi oluştuğunu belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım şöyle konuştu; “15 Temmuz’u hep beraber yaşadık. 15 Temmuz evvelini de sildik attık. 15 Temmuz bizim için bir milattır. 15 Temmuz’dan evvel bizim AK Parti ile ilgili söylediklerimiz vardır, AK Parti’nin bize vardır, ama biz bir şey gördük, oda Haçlı Seferleri bin 400 yıl evvel başlamış, halen devam ediyor, en son Haçlı Seferi de FETÖ’nün organizasyonudur. Burada 15 Temmuz’u hep beraber yaşadıktan sonra geçmişteki sen bana bunu dedin, ben sana bunu dedim, geçmişte bu hatayı yaptın, bugün bu hatayı yaptın noktasında değiliz. Geçmişte bu olmuştur, şu olmuştur, bizim olmuştur. AK Parti’nin olmuştur, ama bizim için milat 15 Temmuz’dur.”

 

-“Erken seçim yok, biz çalışmaya erken başladık”

MHP olarak seçim çalışmalarına erken başladıklarını belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, “Erken seçim diye bir seçim söz konusu değil. Allah nasip ederse seçimin tarihi Haziran 2023’tür. Biz seçim çalışmalarına erken başladık. Sahaya erken çıktık. Pandemiden dolayı uzun zamandır sahada olmamamızdan dolayı sahaya erken çıktık. Bütçe Meclis’e inene kadar Türkiye’de ayak basmadığımız yer kalmayacaktır.” dedi.

 

Yıldırım, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birinci turda en az yüzde 52 ile seçilecektir. Cumhur ittifakı da mevcut durumunu daha da güçlendirerek daha fazla milletvekili ile meclise girecektir.” İfadesini kaydetti.

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar