SON DAKİKA
Reklam

MTÜ, Teknokent'e Ortak Oldu

MTÜ, Teknokent'e Ortak Oldu
A- A+
Reklam

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin verdiği ilk dersin yer aldığı 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Törenin açılışında Rektör Prof. Dr. Recep Bentli ve Vali Ersin Yazıcı birer konuşma yaptılar. 

MTÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, “Yeşilyurt Yerleşkesinde artan kapasiteye cevap verebilmek için 2025 yılına kadar yeni bir derslik alanının oluşturulabilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Ayrıca Yeşilyurt Yerleşkesinde öğrenci yurtlarının inşası için Kredi ve Yurtlar Kurumu ile görüşmeler ve yer teslimi yapılmış olup Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yapacağı ihale beklenmektedir” dedi. 

-“Malatya TEKNOKENT içerisinde yer almak üzere ortaklık çalışmalarımızı tamamladık”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli “Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak insanı merkeze alan, değişime açık, ortak aklı önceleyen bir üniversite modeli olmayı hedeflemekteyiz. Üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi için Malatya TEKNOKENT içerisinde yer almak üzere ortaklık çalışmalarımızı tamamladık. Böylelikle üretilen bilginin ürüne dönüştürülmesi ve toplumun yararına sunulması yolunda hızlı adımlar atmayı planlıyoruz. Yeni akademik yıldaki en önemli hedeflerimizden bir diğeri ise disiplinler arası eşgüdümü tesis etmektir. Bunun için, farklı bilim alanlarındaki akademisyenlerimizin bir araya gelmesi ve çok disiplinli çalışmalar yapması adına tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz.” dedi.

Bentli konuşmasına, “Depremden etkilenen personelimizin barınma sorunları için öncelikle Battalgazi Kampüsümüzde konteynerler hazırlanarak hizmete sunuldu. Daha kapsamlı barınmalar için Valiliğimiz tarafından yaptırılan 1+1 yapıların önemli bir kısmı Üniversitemiz personeline tahsis edildi. Bize bu imkânı sağlayan önceki valimiz Hulusi Şahin’e ve Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya şükranlarımı sunarım. Ayrıca Battalgazi Merkez Kampüsümüzde yer alan eğitim ve idare binaları ile ilçelerde bulunan meslek yüksek okullarının bakım, onarım ve güçlendirme işleri ivedilikle tamamlandı.” şeklinde devam etti.

Rektör Bentli, “Ziraat Fakültemize yeni bölümler eklenerek daha güçlü hale getirildi. Biyosistem Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Zootekni ve Tarla Bitkileri bölümlerine ilk defa öğrenci alındı. Oldukça geniş bir araziye ve tecrübeli bir akademik kadroya sahip olan Üniversitemiz, kayısı ve endüstriyel tarım alanlarında alanında misyon üniversitesi olmayı hedeflemektedir. Ayrıca, Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu bünyesinde ilk defa öğrenci alan İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü ile Raylı Sistemler Makine Teknolojisi gibi programlara özel önem vermekteyiz.” şeklinde sürdürdü.  

-"Yeşilyurt Yerleşkesinde öğrenci yurtlarının inşası için Kredi ve Yurtlar Kurumu ile görüşmeler ve yer teslimi yapıldı"

Yeşilyurt yerleşkesi hakkında bilgi veren Rektör Bentli konuşmasını, “Yaklaşık 500.000 metrekare bir alana sahip olan Yeşilyurt Yerleşkemizde yer alan Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu binamızda 2 yıl önce eğitim öğretime başlamıştık. Bu eğitim öğretim yılında da Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültemiz, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemiz ve bazı idari birimlerimiz tarafından kullanılmaya başlanarak bu kampüsümüzdeki öğrenci sayımız 2800’ü aştı. Aynı yerleşkemizde bulunan ve GETAT olarak kullanılması planlanan binamızı, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi olarak yeniden dizayn ettik ve yıl sonuna kadar bu fakültemizi de inşallah buraya taşımayı planlıyoruz. Buna ek olarak Yeşilyurt Yerleşkesinde artan kapasiteye cevap verebilmek için 2025 yılına kadar yeni bir derslik alanının oluşturulabilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Ayrıca Yeşilyurt Yerleşkesinde öğrenci yurtlarının inşası için Kredi ve Yurtlar Kurumu ile görüşmeler ve yer teslimi yapılmış olup Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yapacağı ihale beklenmektedir. Bir yandan eğitim alanlarımız ile ilgili çalışmalarımızı yaparken, diğer taraftan yerleşkelerimizin çevre düzenlemesi, Yeşilyurt yerleşkemizin yemekhane ve nizamiyesinin oluşturulması süreçlerini de hızlandırmış bulunmaktayız.” şeklinde sürdürdü.

-"Üniversitemiz URAP sıralamasında geçen yıl 26 sıra yükseldi"

Akademik ve idari personel kapasitesini güçlendirmeye davam ettiklerini belirten Bentli şöyle konuştu; “Üniversitemizi geliştirmek ve eksiklerimizi tamamlamak için oldukça güçlü bir ekip oluşturuyoruz.15 Eylül 2022 tarihinden bu yana 3 Profesör, 23 Doçent, 23 Doktor Öğretim Üyesi, 10 Araştırma Görevlisi ve 17 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 76 öğretim elmanı atamasını gerçekleştirdik. Üniversitemiz, 399 akademik, 457 idari personel olmak üzere toplam 856 personelle faaliyetlerini sürdürmektedir. Malatya’da, kısa süre içerisinde gerekli çalışmaların yapılarak, deprem etkilerinin ortadan kaldırılması ile öğretim üyelerinin Malatya’dan uzaklaşma taleplerinin sonlanacağı ve daha güçlü bir kadro ile devam edebileceğimizi temenni ediyoruz. Üniversitemiz URAP sıralamasında geçen yıl 26 sıra yükseldi. Bu gelişmede Dr. Öğr. Üyesi sayımızın fazla olmasının büyük etkisi olduğunu ve genç bir üniversite olmamızın avantajını yaşadığımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 

-"Bir köylü çocuğuyum bununla şeref duyuyorum, bununla gurur duyuyorum asla da saklamıyorum"

Vali  Ersin Yazıcı, ““Ben Düzce’nin bir köyünde doğmuş büyümüş, hala anne babası Düzce’nin o köyünde yaşayan bir köylü çocuğu olarak bugün Malatya valiliği makamını bir süreliğine işgal ediyorum. Türkiye’de 81 validen bir tanesiyim, Bir köylü çocuğuyum bununla şeref duyuyorum, bununla gurur duyuyorum asla da saklamıyorum. Ezcümle inanırsanız başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Ben 6 Şubat depremleri ile şehrimizde oluşan olumsuz havayı gidermek adına, başta valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz ve tüm kurumlarımız, gayret ettiğimizi bilmenizi isterim. Yıkımlar, yapımlar, ticari alanlar, TOKİ inşatlarımız, köylerdeki inşaatlarımız, alt yapı, üst yapı Türkiye Cumhuriyeti devleti tüm kurum ve kuruluşları ile şehrimizi eskisinden daha güzel yapmak için gayret ediyoruz. Samimi bir gayretin içerisindeyiz. Ekip lideri olarak burada hepinizin huzurunda bunu ifade etmek isterim. Birliğimiz birbirimize olan güvenimiz kol kola yürüyüşümüz sayesinde inanıyorum ki Malatya’mız kısa bir süre içerisinde eskisinden daha iyi olacak. Halen 112 bin vatandaşımızın konteynerlerde yaşadığı ve yaşadığımız depremlerle ne yazık ki tekrar tekrar deprem travmasını üzerinden atamamış 100 binlerce hemşerimizle yolumuza devam edeceğiz. Bu şehri hep birlikte ayağa kaldıracağız. Eksiklerimiz kusurlarımız olursa da lütfen bizi ikaz etmekten geri durmayınız. Haberdar ediniz şehrin bir an önce ayağa kalkması için, şehrin moralinin düzelmesi için biz samimi bir şekilde gayret ediyoruz. Allah’ım, rabbim bir daha böyle ağır büyük bir depremle bizi sınamasın inşallah” şeklinde konuştu.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar