SON DAKİKA

MTÜ’de 2. “Temizlik İşçiliğinden Akademisyenliğe” Skandalı... YÖK Nerede?

MTÜ’de 2. “Temizlik İşçiliğinden Akademisyenliğe” Skandalı... YÖK Nerede?
A- A+

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın  kız kardeşi Aysun Bay Karabulut’un rektörü olduğu Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde (MTÜ) bir temizlik işçisi daha, ‘akademisyen’liğe yükseltildi. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde kamuoyuna yansıyan “hukuka uygun olmayan uygulama” iddiaları ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından şimdiye kadar kamuoyuna bir açıklama, bilgilendirme yapılmaması dikkat çekiyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın MTÜ’deki iddialar için kamuoyuna açıklama yapması ve soruşturma başlatması bekleniyor.

Busabah Gazetesinde 15 Ocak 2022 Cumartesi günü yayınlanan  “AKADEMİSYENLİĞİN YOLU TEMİZLİK İŞÇİLİĞİNDEN GEÇİYOR” başlıklı haber ile Malatya Turgut Özal Üniversitesinde, kuruma “temizlik işçisi” olarak alınan ikinci bir işçinin daha akademisyen yapıldığı kamuoyuna duyuruldu. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde son 2 ayda, kuruma temizlik işçisi olarak alınan 2 personelin akademisyen yapıldığı görüldü.

 

Busabah Gazetesi’nde yayınlanan haber içeriği şu şekilde;

“Geçtiğimiz aylarda, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne temizlik işçisi olarak alınan Ezgi B. adlı temizlik işçisinin önce memur, ardından, üniversitenin kendisinin ürettiği sertifikalarla öğretim görevlisi yapılmasına ilişkin skandalın kamuoyundaki yankıları devam ederken, Rektör Aysun Bay Karabulut, bu skandalın yankılarına kulaklarını kapatarak, yine temizlik elemanı olarak üniversiteye alınan bir kişiyi daha öğretim görevlisi yaptı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, şimdi de üniversitede yaklaşık 3 yıldan beri temizlik elemanı olarak istidam edilen personelin bir hafta önce Akçadağ Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Programı Atçılık ve Antrenörlüğü Öğretim Görevlisi olarak atanmasıyla gündeme geldi.

3 YILLIK TEMİZLİK ELEMANI ARTIK ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne sürekli işçi kadrosuna 15 Ekim 2019 tarihinde 4/D statüsünde “Temizlik işçisi” olarak istihdam edilen Yılmaz S. adlı temizlik personeli, üniversitenin Aralık 2021 tarihinde yayımladığı akademik kadro ilanı sonucunda öğretim görevlisi yapıldı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından Resmi Gazete’de 3 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan ilanda “Akçadağ Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Programı Atçılık ve Antrenörlüğü Öğretim Görevlisi” kadrosuna, üniversitede 3 yıldan beri “Sürekli Temizlik İşçisi” olarak çalışan Yılmaz S.’nin, alındığı ilan edildi.

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ’NDE BU İLK DEĞİL

Üniversite de Ezgi B. isimli personel, 2019 yılında İŞKUR’un Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 6 aylık süreli beden işçisi (temizlik işi için) olarak 1 Aralık 2018 tarihinde işe alındı. Daha sonra Malatya Turgut Özal Üniversitesinin sürekli işçi kadrosuna 4/D statüsünde “Temizlik işçisi” olarak alındı ve 23 Ağustos 2019 tarihinde resmi girişi yapıldı.  Ezgi B. “ön lisans (iki yıllık yüksek okul) mezunu” olarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin yayınlamış olduğu “4/B-Sözleşmeli Personel (Memur) Alım İlanı”ndaki 2 numaralı “Büro Personeli” özelliklerini taşıyan tek kişi olarak “sözleşmeli memur” oldu ve 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren memur olarak görev yapmaya başladı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Resmi Gazete’nin 23 Ekim 2021 tarihli sayısında yayımlanan “Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Uzmanı” anabilim dalına 4. derecedeki “Öğretim Görevlisi” için istenen şartları taşıyabilen tek aday olan Ezgi B. 19 Kasım 2021 günü yapılan sınavda, başarılı ilan edilerek, 2.5 yıllık üniversite kariyerinde temizlik işçiliğinden memurluğa, memurluktan sonrada öğretim görevliliğine atanmıştı.”

KAYNAK: BUSABAH GAZETESİ AKADEMİSYENLİĞİN YOLU TEMİZLİK İŞÇİLİĞİNDEN GEÇİYOR

-Öznur Çalık engelliyor iddiası

Bu arada, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde kamuoyuna yansıyan iddialar konusunda hukuken başlatılması gereken adli ve idari soruşturmaların AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık tarafından “kendi siyasi geleceğinin riske atılmaması ve siyasi hedeflerinde önüne engel çıkmaması” çerçevesinde engellendiği iddia ediliyor.  Milletvekili Öznur Çalık'ın bu konuda açıklama yapması bekleniyor.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar