SON DAKİKA

MTÜ’de ihale skandalı... Mahkeme iptal etti

MTÜ’de ihale skandalı... Mahkeme iptal etti
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde İhale komisyonu tarafından personelin maaş ödeme ve Banka Promosyonu için kapalı zarf ve açık artırma usulü ile yapılan ihale yok sayılarak, düzenlenen ihaleden çekilen banka ile mevzuatta yetkisi olmayan Üniversite Yönetim Kurulu tarafından sözleşme imzalandığı ortaya açıktı. Söz konusu sözleşme hukuka uygun bulunmayarak Malatya 1. İdare Mahkemesince iptal edildi. Şimdi YÖK’un devreye girerek sorumlular hakkında soruşturma başlatması bekleniyor.

-Mahkeme İptal etti

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) tarafından Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü ile T.H.  Bankası arasında 24 Aralık 2020 tarihinde imzalanan 36 aylık Kamu Kurumları Kurum Maaş Ödemesi Protokolü'nün; hukuka aykırı olduğu iddiasıyla Malatya 1. İdare Mahkemesine açılan dava sonuçlandı ve mahkeme üniversitenin yapmış olduğu işlemi hukuka uygun bulmayarak iptal etti.

-Üniversite ihaleden çekilen banka ile sözleşme imzalamış

Malatya 1. İdare Mahkemesinde görülen davanın dosyasına göre; Malatya Turgut Özal Üniversitesi personeli maaş ödeme ve Banka Promosyonu için kapalı zarf ve açık artırma usulü ile 7 Aralık 2020 tarihinde ihale düzenlendiği, yapılan ihaleye 7 bankanın teklif sunduğu, sözlü teklif açık artırma tutanağına göre; 3. turda T.H.  Bankası'nın 4.000,00 TL, T.E. Bankası'nın 4.100 TL promosyon teklif sunduğu ve diğer bankaların ihaleden çekildiği, 4.turda ise T.E. Bankası'nın 4.150 TL promosyon teklifi sunduğu ve T.H. Bankası'nın ihaleden çekildiği, sendika temsilcisinin de yer aldığı 7. Aralık .2020 tarihli ihale komisyonu kararı ile ihalenin T.E. Bankası üzerinde bırakıldığı ve kararın ihale yetkilisinin onayına sunulmasına karar verildiği görüldü.

İhaleden sonra Malatya Turgut Özal Üniversitesi Yönetim Kurulu'nun 11 Aralık 2020 tarihli kararı ile ihaleden çekilen T.H. Bankasına ihalenin verildiği ve 4.158,00 TL promosyon bedeli üzerinden rektörlük makamı ile T.H. Bankası  Malatya Şubesi ile maaş ödeme protokolü imzalandığı kaydedildi.

-Üniversiteden enteresan savunma

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü tarafından mahkemeye yapılan savunmada, “T. H. Bankası ile imzalanan protokolün tüm personelin menfaatine olduğu, menfaat ihlali şartının gerçekleşmediği, açık artırmada en yüksek teklifi 4.150,00 TL ile T.E. Bankasının verdiği, ancak T.H. Bankası (Düzenlenen ihaleden çekilen banka)  ile 4.158,00 TL üzerinden protokol imzalandığı, tüm personelin menfaatinin gözetildiği, dava konusu işlemin hukuka ve mevzuata uygun olduğu ileri sürülerek davanın reddi gerektiği” ileri sürüldü.

 -“Usulüne uygun yapılan ihale yok sayılmış, mevzuatta yetkisi olmayan  Üniversite Yönetim Kurulu sözleşme yapmış”

Malatya 1. İdare Mahkemesinin kararında, “Somut olayda ise, davalı idarece davacı sendika temsilcisinin de katılımı sağlanmak suretiyle rekabet şartı sağlanacak kadar bankanın katılımı ile ihale yapıldığı ve yapılan ihalede en yüksek promosyon teklifinin T.E. Bankasınca verilmesi nedeniyle ihalenin anılan banka üzerinde bırakıldığı, ancak daha sonra Üniversite Yönetim Kurulu ihale sürecine dahil edilmek suretiyle yapılan ihale tamamen etkisiz bırakılarak ihalenin T.H. Bankası A.S. üzerinde bırakıldığı ve bu banka ile ihalede en yüksek teklifi veren T.E. Bankasının teklif etmiş olduğu 4.150,00 TL promosyon tutarının 8,00 TL. fazlası olan 4.158,00 TL promosyon bedeli üzerinden protokol imzalandığı görülmektedir. … Usulüne uygun olarak yapılmış bir ihaleden sonra ihaleye ilişkin süreç etkisiz kılınmak suretiyle, bu konuda mevzuatta herhangi bir yetki tanınmayan Üniversite Yönetim Kurulunca dava konusu ihale T.H. Bankası üzerinde bırakılarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü ile T.H. Bankası arasında 24.12.2020 tarihinde imzalanan 36 aylık Kamu Kurumları Kurum Maaş Ödemesi Protokolü'nde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.” denilerek Malatya Turgut Özal Üniversitesindeki ihalenin iptaline karar verildi.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) devreye girerek üniversitedeki sorumlular hakkında soruşturma başlatması bekleniyor.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar