SON DAKİKA
Reklam

OSB'nin verdiği çevre kirliliği mahkeme dosyasına girdi!..

OSB'nin verdiği çevre kirliliği mahkeme dosyasına girdi!..
A- A+
Reklam

Malatya 1. ve 2. Organize sanayi Bölgesi’ne ait atıkların Beylerderesine verilerek çevre kirliliğine neden olduğu iddiası ve suçlaması üzerine açılan dava üzerine bölgede gerçekleşen keşif sonrası hazırlanan Bilirkişi Raporda, “Yaptığım gözlemde gözle görülür şekilde dereye kirli suyun verildiğini gördüm” ifadesi yer aldı. Bir diğer bilirkişinin raporunda ise, “Konu yapı boru hattından gelen sıvının Beylerderesine döküldüğü ve bu boru hattının 1. ve 2. Organize sanayi bölgesine bağlı olduğu kanaatine varılmıştır.” denildi.


Malatya’da sürekli gündemde olan, zaman zaman Şahnahan ve bölgedeki diğer yerleşim yerlerinin şikayet ve tepkisine neden olan Beylerderesi’nin Malatya 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesinden verilen atıksularla kirletilmesi iddia ve suçlaması bir kez daha Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açılan dava ile tartışmaya açıldı.

-Mahkeme, tespit için bölgede bilirkişilere keşif yaptırdı 

Şahnahan’da ticari faaliyette bulunan bir işletmenin avukatı Emircan Eren tarafından Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne 4 Ağustos 2022 tarihinde açılan dava da, DSİ’ye ait park ve mesire alanına Malatya 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüklerine ait fabrika sahalarındaki atık suları, kimyasal suları arıtmaksızın doğrudan dere içerisine dökmek suretiyle bölgedeki mevcut derede çevre kirliliğine sebebiyet verdikleri ve bu nedenle de işletmenin kokudan ve çevre kirliliğinden kullanılmaz hale geldiği iddia edildi.

Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, açılan dava üzerine bölgede tespit için bilirkişiler tarafından keşif yaptırdı.  3 ayrı bilirkişi tarafından hazırlanan raporlar mahkemeye sunuldu. Rapor da, yapılan keşifte, derenin Malatya 1. Ve 2. Organize Sanayi Bölgesinden gelen atıksu ile kirletildiği ve kokunun yayıldığının gözlemlendiği kaydedildi. 

-“Dereyi kirleten bu hat 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesine ait”

Bilirkişi İnşaat Mühendisi Ali Kocakaya’nın, bölgede 5 Ağustos 2022 tarihinde yapılan keşif üzerine hazırlayıp Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne sunduğu 2 Ekim 2022 tarihli Bilirkişi Raporunda “Tahliye boru hattının yapının, hangi entegre yapıya bağlı olduğu cevabı tarafımdan talep edilmiştir. Yapı kesif esnasında incelenmiş olup, boru hattı olduğu görüldü. Yapının insan eli ile yapıldığı anlaşılmıştır. Yapı boru hattının, tahliye için dere yatağına yönlendirildiği gözlemsel olarak görülmüştür. Dosya içerisinde bulunan Fen bilirkişi Fuat Başverdi'nin raporu incelenmiştir.

Belirtilen inceleme hususu, tanım ve yöntemler ışığında, Malatya ili Yeşilyurt ilçesi Şahnahan mahallesi 183 ada 3 ve 19 nolu parsel sınırlarında tespit yapılmış olup konu yapı boru hattından gelen sıvının Beylerderesine döküldüğü ve bu boru hattının 1. ve 2. Organize Sanayi bölgesine bağlı olduğu kanaatine varılmıştır.” İfadelerini kaydetti.

-“Gözle görülür şekilde dereye kirli suyun verildiğini gördüm”

Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne Bilirkişi Çevre Mühendisi Nurcan Bozdağ tarafından hazırlanarak sunulan 5 Eylül 2022 tarihli Bilirkişi Raporunda, “Yaptığımız incelemede keşif mahalinde bulunan boru hattından pis suyun dereye verildiği gözlemlenmiştir. Konu boru hattı toprak altında gelmekte olup, boruların hangi mevkii, kurum veya yapıdan geldiği inşaat mühendisi tarafından tespit edilecektir. Tesisi gezdiğimiz zamanda yürüme mesafesinde olan bölgelere giderken; yaptığım gözlemde gözle görülür şekilde dereye kirli suyun verildiğini gördüm. Dereden kötü bir koku yayıldığını, derenin pis suyla kirletildiğini gördüm” ifadelerine yer verdi.

-“Dereden akan suyun kirlenmesi ve ağır bir kokunun oluştuğu gözlemlenmiştir”

Fen Bilirkişisi Fuat Başverdi tarafından yapılan keşif sonrası Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesine sunulan 31 Ağustos 2022 tarihli Bilirkişi Raporunda ise şu ifadeler yer aldı, “05.08.2022 tarihinde mahkemenizin 2022/41 Değişik İş sayılı dosyasında yapılan keşifte Yeşilyurt İlçesi Şahnahan Mahallesi 183 ada 3 ve 19 nolu parsellerin sınırında bulunan tesiste yapılan incelemede Fen Bilirkişi olarak hazır bulundum. Mahkeme heyeti ile birlikte dava konusu yeri gezdim gördüm, yanımda getirdiğim kadastro paftasını zemine uyguladım. Dava konusu parseli keşif heyetine zeminde gösterdim. Dava konusu istenen tespit Şahnahan mahallesi 183 ada 3 ve 19 nolu parsellerin sınırında bulunan mesire alanı tesisin bulunduğu alanda yapılmış olup tesisin önünden geçen Beylerderesine 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesinin atıklarının dökülmesi sonucunda dereden akan suyun kirlenmesi ve ağır bir kokunun oluştuğu gözlemlenmiştir.”

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar