SON DAKİKA

Özal için anma töreni düzenlendi

Özal için anma töreni düzenlendi
A- A+

Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'inci Cumhurbaşkanı, hemşehrimiz Turgut Özal, ölümünün 29. yıldönümü dolayısıyla Malatya'da da törenle anıldı.

Malatya Valiliği’nin organizesi ile  Malatya Turgut Özal Üniversitesinde düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı anma programına Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran,  İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ercan Altın,  Rektör Aysun Bay Karabulut,  STK temsilcileri ile Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.  Üniversiteden katılımın çok az olması dikkat çekti.

Anma etkinliğinde ilk olarak Turgut Özal büstüne protokol tarafından karanfil bırakılmasının ardından fuaye alanındaki sergi ile Turgut Özal’ın fotoğrafları, kişisel eşyaları, kıyafetleri ve diğer kulanmış olduğu eşyalardan oluşan müze gezildi. Müze ziyareti akabinde Vali Aydın Baruş, Turgut Özal Defterini imzaladı.

Anma programının başlangıcında Turgut Özal'ın hayatını anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Vali Aydın Baruş, Malatya’nın yetiştirdiği en önemli devlet adamlarından Turgut Özal’ı rahmet ve minnetle yad ettiklerini ifade etti.

Vali Baruş konuşmasında şunları kaydetti; “1927 yılında başlayan 1993’te sona eren 66 yıllık bir ömür. Bu ömür Türkiye’nin çok değişik ve sancılı dönemlerine şahitlik etmiş. En son 1980 darbesiyle içine kapanık bir ülke haline geldiği, insanların siyasete küstüğü bir ortamda Turgut Özal vatandaşın büyük bir teveccühünü alarak iktidara geldi. Başbakan olduğu süre zarfında Türkiye’de çok büyük değişimler gerçekleştirdi. Bu değişimlerden belki de en önemlisi Türkiye’nin dünyayı tanımasıydı yani dünyaya açılmasıydı. Dış politikada bize dünyada neler olup bittiğini kavramadan ülkemizin içerisinde de sağlıklı bir yönetim sergilenemeyeceğini gösterdi. Dünyayı çok iyi anlamamız gerektiğini, dünyadaki gelişmeleri çok iyi takip etmemiz gerektiğini ondan öğrendik. Serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte kapalı bir ekonomiden rekabetçi, dünya standartlarıyla yarışan ve kendi vatandaşı için de kaliteli ürünler üretebilen bir çizgiye kavuştu. Bu nedenle Türkiye olarak Turgut Özal’a çok şey borçluyuz. Turgut Özal aynı zamanda bir hoşgörü insanıdır. Siyasete hoşgörüyü kazandırmış, birçok farklı düşünceyi bir araya getirmeyi başarmıştır. Siyasetçiler arasında da dengeli bir hoşgörü ortamı oluşturmuştur. Bu ortam ile Türkiye’nin siyasi iklimi değişti. Artık vatandaş oyuna müracaat ederken Türkiye’nin geleceğine ilişkin fikirlerini ortaya koyma zorunluluğu da duydular. Dolayısıyla siyasete büyük bir vizyon kazandırdı. Bu vizyon ile Türkiye, onun açtığı yol çerçevesinde çok büyük adımlar attı. Turgut Özal Malatya için çok değerli. Ne kadar hizmetler yaptığını biz kez daha takdir ediyoruz. 2018 yılında kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi de bilim dünyasına, Türkiye ekonomisine, Türkiye’nin fikir yapısına güzel hizmetler edecek bir duruma geldi. Turgut Özal’ın ismi sadece üniversitede yaşamıyor. İnönü Üniversitesine bağlı Tıp Merkezinde, okullarda, sağlık müesseselerinde, caddelerde ismi yaşıyor. Malatya insanı, O’nun yapmış olduğu hizmetleri asla unutmayacak.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ 29. yıl dönümünde 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Özal, memleketimize, ülkemize ve dünya barışına çok önemli katkısı olan büyük devlet adamıydı. Biz, 2007 yılında Ulu Caminin açılışında şunu ifade etmiştik; Bu şehir iki Cumhurbaşkanı yetiştirmiş. Biri rahmetli İsmet İnönü, diğeri rahmetli Turgut Özal. Rahmetli İsmet İnönü’nün adına bir üniversite var, Turgut Özal’ın da adına bir üniversite olması lazım. Geçmişte Malatya’da Şahabiyye-i Kübra ve Şahabiyye-i Sura medresesi olarak iki üniversite vardı. Allah’a şükür rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal adına üniversitemiz kuruldu. Bugün üniversitemizde rahmetli Turgut Özal’ı yâd ediyoruz.  Rahmetli Özal, 13 Ekim 1927 yılında dünyaya geldiğinde annesi Hafize Özal’ın mihmandarlığında ilkokul, ortaokul ve daha sonrada lise ve üniversite ile birlikte de Türkiye’deki bürokrasi hayatına atıldı. Devlet Planlama Teşkilatı, hazine, buralarda önemli görevler ifa etti. Devlet adamı ve devlet ahlakını kendisine rehber edindi, şiar edindi. 1982 yılında Anavatan Partisini kurması ve 1983’te Anavatan Partisinin vatandaşın büyük teveccühüyle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başbakanı olarak memlekete hizmet etti. 5,5 yıllık zaman zarfı içerisinde Türkiye tabiri caizse öyle hızlı bir trend yakaladı ki bizden önde olan Avrupa’yı geçme pozisyonuna geldi. Gerek telekomünikasyon konusunda, gerek bilişim konusunda ve gerek elektriğin bütün yurt sathına yayılması ve teknolojik gelişmelerin en üst seviyede sergilenmesi, oto yolların yapılması başlangıcı rahmetli Turgut Özal zamanında olmuştur. Rahmetli Özal hasbi olduğu için bu kadar eserleri bırakmak kendisine naip oldu. Kendilerini rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum. Turgut Özal’ın açmış olduğu bu çığırda bizlerde geleceğe Malatya’mızı mazisine layık istikbale hazırlamaya, ülkemize de geçmişine layık geleceğe hazırlamaya gece gündüz demeden, durmadan çalışmak zorunda olduğumuzu, hasbi olarak bu konuda iyi niyetle yola devam etmemiz gerektiğini ifade ediyorum” diye konuştu.

Anma programı Turgut Özal Cami’nde öğle namazı öncesi merhum için gerçekleştirilen Mevlid ile sona erdi.

[caption id="attachment_6857" align="alignnone" width="926"]Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'inci Cumhurbaşkanı, hemşehrimiz Turgut Özal, ölümünün 29. yıldönümü dolayısıyla Malatya'da da törenle anıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'inci Cumhurbaşkanı, hemşehrimiz Turgut Özal, ölümünün 29. yıldönümü dolayısıyla Malatya'da da törenle anıldı.[/caption]

[caption id="attachment_6858" align="alignnone" width="990"]Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'inci Cumhurbaşkanı, hemşehrimiz Turgut Özal, ölümünün 29. yıldönümü dolayısıyla Malatya'da da törenle anıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'inci Cumhurbaşkanı, hemşehrimiz Turgut Özal, ölümünün 29. yıldönümü dolayısıyla Malatya'da da törenle anıldı.[/caption]

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar