SON DAKİKA

Pütürge’deki havuz meselesine Bakan Soylu’dan cevap geldi

Pütürge’deki havuz meselesine Bakan Soylu’dan cevap geldi
A- A+

Malatya Yeni Ses

Pütürge ilçesindeki Pütürge ilkokulu bünyesinde bulunan yüzme havuzunun ilçe kaymakamının havuza giremediği ve bu nedenle de  havuzda can kurtaran bulunmadığı gerekçesiyle kapattırdığı iddiası geçtiğimiz Haziran ayında gündeme gelmişti.

 

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın TBMM Başkanlığına İçişleri Bakanlığınca cevaplandırılması talebiyle 29 Haziran 2021 tarihinde verdiği yazılı soru önergesine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 6 Ekim 2021 tarihli yazı ile cevap verildi.

 

Bakan Soylu, “Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunmuş olduğu yazılı soru önergesi incelenmiştir. Malatya İli Pütürge İlkokulunda bulunan yüzme havuzu faaliyette olup halen Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen “Telafi Eğitiminde Ben de Varım” programı ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce sürdürülen eğitim ve etkinliklere katılan çocuk ve gençlere hizmet vermektedir. Pütürge Kaymakamlığı tarafından cankurtaran eğitimi almış sertifikalı bir öğretmen havuzda görevlendirilmiştir. Öğrencilerin sağlığı ve can güvenliğinin korunması için ilgili mevzuat çerçevesinde havuzdaki ihtiyaçların giderilmesi noktasında çalışmalara Kaymakamlıkça devam edilmektedir.” Şeklinde cevap verdi.

 

-Ağbaba’nın önergesi

 

Ağbaba soru önergesinde şu iddia ve soruları konu etmişti; “ Malatya Pütürge İlkokulu’na 2019 yılında Pütürgelerin maddi katkılarıyla yüzme havuzu yapılmış olup, havuz 2 yıldır öğrencilerin ve gençlerin hizmetindedir.

21.06.2021 günü saat 18.30’da  Pütürge İlkokulundaki yüzme havuzuna giden Pütürge Kaymakamı ile Pütürge Cumhuriyet Savcısının yüzen gençlerin havuzdan çıkarılmasını ve yalnız yüzmek istediklerini belirttikleri, okul müdürü tarafından gençlerin çok uzak yerlerden geldiğini, yüzme ücretlerini ödediklerini ve çıkaramayacağını söylemesi üzerine kaymakamım havuza girmeden ayıldığı, ertesi gün "Havuzda görevli cankurtaran yok'' gerekçesiyle havuzun kapattırdığı  Malatya yerel basınında yer alan haberlere konu olmuştur.

Bir yandan "bürokratlar halka yakın olacak" şeklinde cümleler kurulurken, diğer taraftan bir kaymakamın ilçedeki tek yüzme  havuzunu  kapattığı  iddiaları  kamuoyunda  tepkiyle karşılanmıştır.

 

Bu çerçeveden hareketle;

 

1-Pütürge İlkokulu’nda bulunan yüzme havuzu açık mıdir? Kapalımıdır? Kapalı ise sebebi nedir?

2-Pütürge Kaymakamı’nın ilkokul havuzunda yüzmek için havuzda yüzen gençlerin çıkarılmasını istediği, bu talep reddedilince ertesi gün havuzu kapattırdığı iddialar doğru mudur?

3-Havuzda görevli cankurtaran var mıdir? Yok ise cankurtaran görevlendirilmesi için ne beklenmektedir?

4-Pütürge Kaymakamı’nım "havuzda görevli cankurtaran yok" gerekçesiyle havuzu kapattırdığı doğru ise, bu sorunu çözmesi gereken ve havuza cankurtaran görevlendirmesi gereken ilçenin en büyük mülki amiri bir adım atmışmıdır? Görevlendirmeyle ilgili girişimde bulunmu mudur? Bulunmamı ise sebebi nedir?”

www.malatyayenises.com

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar