SON DAKİKA

Rezidans Mezarın inşaat fotoğrafları ortaya çıktı

Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlattırılan Bilirkişi Raporu’nda, 12 dairelik bina iken 42 dairelik rezidansa dönüştürülen, son imar yasasının kapsamında olmadığı halde İmar Barışından faydalanıldığı belirlenen ve 31 kişiye mezar olan rezidans binasının Ağustos 2020 tarihine ait inşaat çalışmaları fotoğrafları ortaya çıktı.

Rezidans Mezarın inşaat fotoğrafları ortaya çıktı
A- A+

Malatya’da 6 Şubat'taki ilk depremde çöken ve 31 kişinin enkaz altında kalarak hayatını kaybettiği, bilirkişi tarafından yapılan incelemelerde; projesi, yapımı, ruhsatlandırması, yapılan değişiklikleri ölümcül skandallar dizisi oluşturan ve bunların sonunda 'mezar bina' olarak ortaya çıkmasına rağmen imar barışından yararlandırılarak 'yasallaştırıldığı' saptanan Trend Garden Rezidans binasının Yeşilyurt Belediyesi’nin de seyirci kaldığı inşaatına ilişkin fotoğraflar ortaya çıktı. Binanın teras katı ise kafe olarak yapılmış.

Turgut Özal Bulvarı üzerinde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin karşısında yer alan Trend Garden Rezidansı;  30 Aralık 1997'de 2'şer daireli 7 kat ruhsatından, son olarak her katta 6'şar daireden toplam 42 dairelik rezidansa dönüştürülmüş ve 6 Şubat depreminde 1’i halen kimlik bilgisi tespit edilemeyen toplam 31 kişiye mezar olmuştu.

-Belediye ve çevre Müdürlüğündeki sorumlular hariç 13 kişi yargılanıyor 

Kamu görevlileri hariç  toplam 13 kişinin yargılandığı davada İnşaat Mühendisi Aysun Demir, Müteahhit Bahattin Doğan, Proje Müellifi İnşaat Mühendisi Bülent Yeroğlu, İnşaat Teknikeri Eser Çakır, İnşaat Mühendisi Filiz Taş, Müteahhit Mehmet Selim Doğan, İnşaat Mühendisi Mehmet Gündüz,  Mimar Mustafa Tevfik Arpacı ve Mimar Yasemin Yazıcı'nın  “Taksirle Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma”, Bina Ortağı Engin Aslan, Bina Ortağı Erkan Adaşlık, Bina Ortağı Özkan Gülfırat ve  Bina Ortağı Sefa Gülfırat'ın ise, “Taksirle Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma, Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyan” suçundan cezalandırılmaları talep ediliyor. Sanıklardan Bülent Yeroğlu, Sefa Gülfırat, Engin Aslan ve Mehmet Gündüz tutuklu yargılanıyor. Sanıklardan Özkan Gülfırat’ın ise yurtdışında firar olduğu ve hakkında yakalama kararı bulunduğu öğrenildi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlattırılan Bilirkişi Raporu’nda, her katında 2 daire varken 6 daireye dönüştürülen ve 12 dairelik binanın 42 dairelik rezidans yapıldığı ve son imar yasasının kapsamında olmadığı halde İmar Barışından faydalanıldığı, buna göre; o dönemdeki yürürlükte olan İmar Barışı kapsamının 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılan yapıları kapsadığı halde rezidansın ise 2019 yılından sonra 42 daireye çıkartılarak imar barışından yararlandırıldığı ortaya çıkmıştı.

-12 daireyi kağıt üzerinden 42 daire yapıp, öyle satmışlar…

1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın İddianamesinde 12dairenin 42 daireye dönüşümü şu şekilde aktarılıyor; “Soruşturma konusu binanın bilirkişi raporundan da anlaşılacağı üzere Bodrum+7 kat olmak üzere 12 bağımsız bölümden oluştuğu, binanın teras katında ise 2 dairenin bulunduğu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden gelen cevap yazısından ise şüpheli Mehmet Selim Doğan (Binayı yapan müteahhit Bahattin Doğan’ın oğlu)  tarafından imar barışından yararlanmak için 39 adet başvuru sonrasında 39 tane bağımsız bölüm için ayrı ayrı yapı kayıt belgesi alındığı, şüpheli Erkan Adaşlık tarafından imar barışından yararlanmak için 3 bakımsız bölüm için ayrı ayrı yapı kayıt belgesinin alındığı, şüpheli Erkan Adaşlık’ın üzerine bir daire olduğu değerlendirildiğinde şüphelilerin her bir bağımsız bölümün 3 adet bağımsız bölüme ayrılması için başvuru yaptıklarının anlaşılacağı, netice olarak toplamda 14 bağımsız bölümden oluşan binanın 42 bağımsız bölüme dönüştürülmesi için imar barışına başvurduklarının anlaşıldığı, imar barışına başvuru tarihlerinin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden gelen cevap yazısından 14/06/2019 olduğunun görüldüğü, şüpheli Erkan Adaşlık’ın alınan ifadesinden anlaşılacağı üzere imar barışından yararlanmak için yapmış olduğu başvuruyu Sefa Gülfırat'ın yönlendirmesiyle yaptığı, başvuru işlemi yapıldıktan sonra söz konusu binadaki şüpheli Erkan Adaşlık’a ait bağımsız bir adet bağımsız bölümün 30/12/2019 tarihinde Trend Yurt İşletmeciliği Turizm Yatırım San Ltd. Şti ' ne tapudan devrinin yapıldığı, söz konusu binaya ait diğer bağımsız bölümlerin ise 30/12/2019 tarihinde Trend Yurt İşletmeciliği Turizm Yatırım San Ltd. Şti 'ne tapudan devrinin yapıldığı, anlaşılacağı üzere şüpheliler Mehmet Selim Doğan ve Erkan Adaşlık tarafından kendi adlarına bulunan bağımsız her bağımsız bölümün 3 ayrı bağımsız bölüme dönüştürülmesi için imar barışı başvurusunda bulunduktan sonra Trend Yurt İşletmeciliği Turizm Yatırım San Ltd. Şti 'ne tapudan devrini yaptıklarının anlaşıldığı, …”

-12 daire iken İmar Barışına 42 daire olarak gösterip faydalanmışlar…

O dönemdeki yürürlükte olan İmar Barışı kapsamının 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılan yapıları kapsadığı hatırlatan savcılık, rezidansın ise 2019 yılından sonra 42 daireye çıkartılarak imar barışından yararlandırıldığını belirledi. Savcılığın söz konusu tespiti iddianamede şu şekilde: “Yine 3194 Sayılı Kanun' un geçici 16. Maddesine göre Yapı Kayıt Belgesinin sadece 31/12/2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılan yapılar, aykırılıklar için olduğu, ancak söz konusu yapının 2019 yılından sonra 42 bağımsız bölüme ayrıldığı dikkate alındığında şüphelilerin söz konusu yapıya ilişkin yapı kayıt belgesi almak için başvurdukları tarihte binanın henüz 12 bağımsız bölüm olduğu bu sebepten dolayı eylemlerinin 3194 Sayılı Kanun' un geçici 16. Maddesini düzenleyen Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar başlıklı Denetim' i düzenleyen 10. Maddesi gereğince şüphelilerin gerçeğe aykırı eylemlerinin TCK nun 206 Maddesinde düzenlenen (Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan söyleme)  suçu oluşturacağının anlaşıldığı, bu cümleden bahisle şüpheliler Mehmet Selim Doğan, Erkan Adaşlık, Sefa Gülfırat, Özkan Gülfırat ve Engin Aslan'ın bu paragrafta bahsedilen eylemlerinin TCK 206. Maddesinde (Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan söylemek) düzenlenen suçu oluşturacağı, …” Normal şartlarda imar barışından yararlanamayacak olan bina için verilmiş olan izin ve ruhsatların Malatya’daki siyaset, müteahhit ve bürokrasi arasındaki kirli işbirliğini de gözler önüne serdi.

-Mezar böyle hazırlanmış…

12 daireden 42 daire dönüştürülen Trend Garden Rezidansın, 42 daireye dönüştürülmesine ilişkin bazı inşaat fotoğrafları ortaya çıktı. Normal bir bina iken inşaata dönüştürülerek yeniden yapım inşaatının yürütüldüğü Trend Garden Rezidansta sadece iç kısımlarında değil, dış kısımlarında da büyük bir değişim yapıldığı görülüyor. 

Bazı balkon camlarının gaz beton ile kapatıldığı, balkonların küçültüldüğü görülen ve Ağustos 2020 tarihinde çekildiği öğrenilen fotoğraflar Malatya’da müteahhit, siyaset ve bürokrasi üçgeninde iş ve işlemlerin nasıl yürütüldüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

-Fotoğraflar mahkemeye delil olarak sunuldu 

Sanık Bülent Yearoğlu’nu avukatı tarafından mahkeme dosyasına sunulan yeni fotoğraflar için verilen dilekçe de, “Dava konusu yapıya ait belgeler ve fotoğraflar gösteriyor ki, 2020 yılında yapılan bu işlem, bahsedildiği gibi hafif malzeme kullanılarak yapılacak, bir dairenin üçe bölünmesi işlemi değildir. Baştan aşağı kontrolsüz, binanın dengesini bozan tadilat söz konusudur. Rezidansın yapım aşamasında gösteren fotoğraflara bakıldığında doğu ve batı cephesinde pencerelerin ytong örülerek daraltığı, arka cephenin ise tamamen kapatıldığı görünmektedir. Duvarların 20 cm genişliğinde ytong örüldüğünü hesaplarsak 1 m2 ye  144-168 kilo ytong kullanıldığı bilinmektedir. Ortalama 150 kilodan hesap yapılırsa  minimum 100 m2 ytong kullandığı görünmektedir. Bu da 15  ton ağırlık gelmesi demektir.” Şeklindeki bilgilerde yer aldı. 

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Elif (8 ay önce)
    İsmetiye mah, Güneydoğu Akmil apartmanı yapı kredi bankası üstü nde Annem, Babam in 6 şubat depreminde ölmesine sebep olan mühendislik Filiz taş ,orhanoğlu inşaat
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar