SON DAKİKA
Reklam

Sanatçı Hakkı Coşkun İçin Anma Konseri Düzenlendi

A- A+
Reklam

Türk Halk Müziği'nin önemli kaynaklarından, sanatçı merhum Hakkı Coşkun için anma gecesi düzenlendi.

 

Malatyalı Türk Halk Müziği Bestecisi ve Sanatçı merhum Hakkı Coşkun, kendi bestelerinden oluşan türkülerin seslendirildiği bir konserle anıldı.

Şubat 2002’de 79 yaşında iken doğum yeri olan Yeşilyurt ilçesinde vefat eden ve orada toprağa verilen Sanatçı Hakkı Coşkun, Bir ağıt olan “Erzurum dağları kar ile boran”, “Üç turna kaldırdım Venk’in dağından”, “Pınarın başında kavuştum yara”, “Canımsın cananımsın”, “Yeşilyurt’un dağları”, “Mihralibey” ve özellikle de “Yüksek eyvanlarda bülbüller öter” gibi derleme ve besteleriyle Türk Halk Müziğine katkı sundu.

Yeşilyurt Kültür Sanat ve Musiki Derneği tarafından organize edilen ve Kültür Bakanlığı Ses Sanatçısı Selahattin Yalçınkaya yönettiği Hakkı Coşkun Özel Konseri Sabancı kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türk Halk Müziği'nin önemli kaynaklarından, sanatçı merhum Hakkı Coşkun için anma gecesi düzenlendi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Kültür ve Turizm Şube Müdürü Ali Cengiz'in de katıldığı konserde başta 'Yüksek Ayvanlarda Bülbüller Öter' olmak üzere birçok türküsü bulunan Hakkı Coşkun'un oğlu Abdurrahman Coşkun ve torunu İlker Coşkun’da sahne aldılar. Konserde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Bestekar-Sanatçı Murat Demirhan, Cümbüş Üstadı Cihat Yaman, İnönü üniversitesi Öğretim Üyesi Yusuf Dumlupınar’da sahne alarak Hakkı Coşkun’un parçalarını seslendirdiler.

Hakkı Coşkun'un oğlu Abdurrahman Coşkun, “Bugün kadar okunmamış eserlerini dile getirmek , o türküleri halkımıza okutmak ve halkımıza da gelecek kuşaklara bu eserlerin olduğunu bilmesi açısından bizlerde babamızın adına  bu konseri düzenlemiş oluyoruz.  Babamın, daha bilinmeyen çok eserleri de var, bunları toparlıyoruz, şu anda 21 tane eseri var. Kayıt altına alınacak eserleri var.” Dedi.

 Kültür Bakanlığı Ses Sanatçısı Selahattin Yalçınkaya ise, “Hakkı Coşkun, Malatya’mızım ve Türkiye’nin çok değerli bir ses üstadıydı. Çok güzel besteleri vardı. Yıllar sonra onu anmak için bir araya geldik. Yeşilyurt Kültür Sanat ve Musiki Derneği olarak güzel bir etkinlik yaptığımızı düşünüyorum. Kültürümüzü, sanatımızı gelecek kuşaklara aktarmak için çok önemli bir misyondu. Bizim önümüzde rehber olan bir sanatçıydı.” diye konuştu.

Konserde sahne alan Hakkı Coşkun’un torunu Udi İlker Coşkun  ise “Dedem özü, sözü bir, dağ gibi çok güzel bir adamdı. Dıştan çok sert görünürdü, ama içte duygusal bir insan vardı.” İfadesini kaydetti.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Türk Halk Müziği'nin önemli kaynaklarından, sanatçı merhum Hakkı Coşkun için anma gecesi düzenlendi. Türk Halk Müziği'nin önemli kaynaklarından, sanatçı merhum Hakkı Coşkun için anma gecesi düzenlendi.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar