SON DAKİKA

Sıkıntılar Giderilmezse Ciddi Bir Göç Başlar

Sıkıntılar Giderilmezse Ciddi Bir Göç Başlar
A- A+

Malatya Girişimci İş İnsanları Derneği (MAGİNDER) Başkanı Salih Karademir, “Esnaf olsun, tüccar olsun, sanayici olsun deprem bölgesindeki iş dünyasının diğer şehirlerle aynı kategoriye konulmamasını ve 3 yıl boyunca pozitif ayrımcılık yapılmasını istedik” dedi.

MAGİMDER Başkanı Salih Karademir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın Malatya’da STK buluşması programlarına katıldıklarını bildirerek, burada Malatya ile ilgili beklenti ve taleplerin yer aldığı dosyayı arz ettiklerini kaydetti.

-“Bankalar deprem bölgesinde sıkıntı yaşatıyor”

MAGİMDER Başkanı  Karademir, “Bankalar iş dünyasına deprem bölgesinde krediye ulaşma noktasında sıkıntı çıkarıyor. Bunu Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’a  ilettik. Ayrıca Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay'da kredi oranlarının daha düşük olarak iş dünyasına verilmesini yineledik. Burada iş dünyasında bulunan arkadaşlarımız, esnaf olsun, tüccar olsun, sanayici olsun deprem bölgesindeki iş dünyasının diğer şehirlerle aynı kategoriye konulmamasını ve 3 yıl boyunca pozitif ayrımcılık yapılmasını istedik” ifadelerini kaydetti.

-“Sıkıntılar giderilmezse ciddi göç başlar”

Karademir, deprem bölgesi için yüzde 15 ile 20 faiz oranı ile kredi verilmesini de istediklerini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü, “Bu şekilde kredi verilirse buradaki iş dünyasındaki arkadaşlarımız en azından işlerinde şu dönemde biraz daha sıkıntısız bir şekilde devam edeceklerdir. Bu şekilde iş dünyasının sıkıntıları giderilmez ise burada ciddi göçlerinin de olduğunu, esnafın sanayicinin tüccarın artık dayanamayacak gücünün olduğunu bizzat kendisine ilettik. Cumhurbaşkanı Yardımcımız da bununla ilgili gereken çalışmaları yapılacağını belirtti.”

-“Yerinde dönüşüm desteği en az 2.5 milyon TL olmalı”

Yerinde dönüşüm için verilen kredi ve hibe desteği rakamlarının güncellenmesi gerektiğini de belirten MAGİMDER Başkanı Salih Karademir, “Yerinde dönüşüm için verilen paranın 750 bin hibe 750 bin TL kredi olmak üzere sağlanan 1,5 milyon TL desteğin tekrardan güncellenmesini istedik. Bu rakamın piyasa koşulları göz önünde bulundurularak en az 2,5 milyon TL yapılmasını bizzat Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a aktardık.” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar