SON DAKİKA

“Süre 31 Aralık'ta bitiyor, Malatya'yı daha da olumsuz etkileyecektir” 

“Süre 31 Aralık'ta bitiyor, Malatya'yı daha da olumsuz etkileyecektir” 
A- A+

Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) eski başkanı, malatyahaber.com Yazarı, Yeminli Mali Müşavir (YMM) Mustafa Bahadır Altaş, "Geride kalan beş yıllık dönemde Yatırımların teşvik edilmesinde Cazibe Merkezi Programı desteklerinin Malatya ekonomisine önemli katkı yaptığını dikkate aldığımızda bu teşvik ve desteklerin devam etmesinden çok Malatyanın teşvik kapsamında neden hala 4.Bölgede yer almasının yeniden tartışılması gerekir" dedi. 

-“Süre 31 Aralık’ta bitiyor, Malatya’yı daha da olumsuz etkileyecektir” 
Altaş, “Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4. bölgede yer alan Malatya, Elazığ, Erzincan ve Sivas illeri ile 5. bölge yer alan Adıyaman, Tunceli, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt ve Kilis illeri ek destek alacak iller olarak belirlenmiştir. Bu illerde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içinde yatırım teşvik belgesi kapsamında yapılacak yatırımlar için 31.12.2022 tarihine kadar müracaat edilmesi halinde 6. bölge teşviklerinden yararlanabilmektedir. Malatya'nın da içinde yer aldığı 25 ilin yer aldığı Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında imalat sanayi yatırımlarının (US-97 Kodu: 15-37) Organize Sanayi Bölgesi veya Endüstri Bölgesinde gerçekleştirilecek olan yatırımların desteklenmesine ilişkin uygulamanın 31/12/2022 tarihinde sona erecek olmasının diğer illerden çok teşvik uygulamalarında 4.bölgede yer alan Malatya’yı daha da olumsuz etkilecektir” ifadelerini kaydetti.

-“Malatya 5. Bölge kapsamına alınırsa süre uzatımına gerek kalmaz” 
Altaş, konunun sadece Malatyayı değil komşu illeri de ilgilendiriğini belirterek şöyle devam etti:  

"Cazibe merkezleri programı kapsamında bulunan 25 ilden 21 ilin zaten 5. ve 6. bölgede bulunmaları nedeniyle bu illerde OSB’de yapılan yatırımların yasal olarak 6. Bölge teşviklerinden yararlanmaktadır. 4. Bölgede yer alan Malatya, Elazığ, Erzincan ve Sivas illeri ise yararlanamamaktadır. Yatırım Teşvik Uygulamalarına ilişkin kararda yeni bir düzenleme yapılarak Malatya, Elazığ, Erzincan ve Sivas illerinin 5. Bölge kapsamına alınması halinde Cazibe merkezleri programına ilişkin sürenin uzatılmasına gerek kalmaksızın sorun çözülmüş olacaktır.”

-“Süre uzatılmazsa yatırımlarda olumsuzluk yaşanır” 
Sürenin uzatılmaması halinde bunun Malatya ve yatırımcılar için olumsuz olacağını belirten Altaş "Sürenin uzatılmaması halinde 1 Ocak 2023 tarihinden sonra Malatya, Elazığ, Erzincan ve Sivas illeri 4.bölgede bulunduğu için bu illerde OSB’lerde gerçekleştirilecek yatırımlar 6. Bölge teşvikleri yerine 5.Bölge teşviklerinden faydalanacaklar. Bu nedenle yatırımcıların kalan bu süreyi dikkate alarak yeni yapacakları yatırımlar için sürenin sona ermesinden önce yatırım teşvik belgesi müracaatında bulunmaları Cazibe Merkezi Programı desteklerinden yararlanmaları acısından önem arz etmektedir." şeklinde konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar