SON DAKİKA

Tartışılan rektörün üniversitesi MTÜ nal topladı!..

Tartışılan rektörün üniversitesi MTÜ nal topladı!..
A- A+

Tartışılan rektörün üniversitesi

MTÜ nal topladı!..

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) istatistiklerine bağlı olarak 126’sı devlet ve 73’ü vakıf olmak üzere toplamda 199 üniversitede 2021-2022 öğretim yılında öğrenim gören 47 bin 682 öğrencinin katıldığı üniversitelere ilişkin tatminkârlık düzeylerini belirlemeyi amaçladıkları çalışmanın sonuçlarını yayınlandı.

www.malatyahaber.com'da yer alan habere göre; Yaklaşık 50 yıllık olan İnönü Üniversitesi, değerlendirme konularına göre olması gereken sıralamanın altında yer alırken, rektörü ve yönetim anlayışıyla çok tartışılan Malatya Turgut Özal Üniversitesi devlet üniversiteleri arasında ilk 100'e, tüm üniversiteler arasında da ilk 150'ye dahi giremedi.

-199 üniversite arasında İnönü 73., MTÜ 164. sırada!

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen ve öğrenci memnuniyetlerinin ölçüldüğü araştırma raporunda İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile ilgili sonuçlar da yer aldı.

Buna göre; 126’sı devlet ve 73’ü vakıf olmak üzere toplamda 199 üniversite içinde “Üniversitelerin Genel Memnuniyet Sıralamasında” İnönü Üniversitesi 73., Malatya Turgut Özal Üniversitesi ise 164. sırada bulunuyor.

126 devlet üniversitesini kapsayan “Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması”nda ise  İnönü Üniversitesi 43., Malatya Turgut Özal Üniversitesi ise 106. sırada yer aldı.

-İşte MTÜ'nün 'gömüldüğü' sıra..

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması Raporuna göre;

-“Öğrenim Deneyimi Tatminkârlığı Sıralamasında” İnönü Üniversitesi 64., Malatya Turgut Özal Üniversitesi 169. sırada,

-“Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu Sıralamasında” İnönü Üniversitesi 48., Malatya Turgut Özal Üniversitesi 177. sırada,

-“Akademik Destek ve İlgi Sıralamasında” İnönü Üniversitesi 44., Malatya Turgut Özal Üniversitesi 168. Sırada,

-“Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet Sıralamasında” İnönü Üniversitesi 85., Malatya Turgut Özal Üniversitesi 166. Sırada,

-“Öğrenme İmkanları ve Kaynaklarının Zenginliği Sıralamasında” İnönü Üniversitesi 79., Malatya Turgut Özal Üniversitesi 142. Sırada,

-“Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği Sıralamasında”  İnönü Üniversitesi 83., Malatya Turgut Özal Üniversitesi 148. Sırada,

-“Devlet Üniversitelerinin Memnuniyet Alanları Sıralamasında” İnönü Üniversitesi 43., Malatya Turgut Özal Üniversitesi 106. Sırada yer aldı.

2018 yılında kurulan ve rektörlüğüne, daha sonraki dönemde görevini ikamet ettiği Ankara'dan sürdürme alışkanlığı, üniversite bünyesinde yapılan iş ve işlemlerde yasadışı, usulsüz uygulamalar, skandallarla gündeme gelen, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın kız kardeşi Aysun Bay Karabulut'un getirildiği Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin, 'hayali projeleri ve açıklamalarıyla' da tartışılan rektörünün tüm iddialı sözlerine karşın objektif bir araştırmada adeta 'nal toplaması' ve son sıralarda yer alması, bu üniversitenin gerçek durumunu ortaya koydu.

Bu arada, yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan İnönü Üniversitesi'nin de, 'oturmuş' bir üniversite olarak ilk sıralarda yer almaması, 'vasat- vasat altı' konumu dikkat çekti.

KAYNAK: malatyahaber.com

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar