SON DAKİKA

Türk Kızılay – IFRC İşbirliği ile Depremzede Esnafa Destek Projesi

Türk Kızılay – IFRC İşbirliği ile Depremzede Esnafa Destek Projesi
A- A+

Türk Kızılayı tarafından “Depremden Etkilenen Küçük Ölçekli Esnafa Yönelik Destek Projesi” gerçekleştirecek. 

Yapılan açıklamaya göre; Türk Kızılay ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Topluluğu (IFRC) iş birliğiyle yürütülen "Depremden Etkilenen Küçük Esnafa Yönelik Destek Projesi" ile 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerde Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Gaziantep ve Osmaniye illerinde iş yerleri zarar gören küçük ölçekli esnaflara nakdi yardım desteği sağlama ve iş yerlerinin yeniden faaliyete geçirilmesi ile sosyoekonomik açıdan güçlendirilmesi hedefleniyor.

Programın idari otoritesinin Türk Kızılay ve IFRC olduğu, uygulayıcı ortak kuruluşlar ise Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Gaziantep ve Osmaniye Esnaf ve Sanatkârlar Odaları olduğu belirtildi. 

Projeden yaralanmak isteyen esnaflar, başvurularını 28.03.2024-04.04.2024 tarihleri arasında https://kzly.org/gkgbr linginden veya Kızılay 168 Çağrı Merkezini ücretsiz arayarak bilgi alabilecekler. 

6 ilde toplam 1.420 esnafa 20 bin TL ile 70 bin TL arasında destek sağlanacak. 

Proje ile ilgili açıklamada, “Başvuru süreci, belirlenen kriterlere uygun olarak gerçekleştirilecek olup, destek programı uygulama illeri olan Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Gaziantep ve Osmaniye'de hali hazırda ikamet eden esnafların başvuruları kabul edilecektir. Başvurular akabinde temel uygunluk ve önceliklendirme kriterleri ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırılan başvuru sahipleri taahhüt ettikleri bilgilere dayanak olacak belgeleri temin ederek illerinde bulunan Türk Kızılay Toplumsal Hizmet Merkezleri’ne teslim edilecektir. İlgili evrakların kontrolü ardından destek programından faydalanacak kişilerin belirlenmesiyle yardım tutarları belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde esnaflara aktarılacaktır.” denildi. 

Başvuru için temel uygunluk kriterleri şu şekilde açıklandı, “Desteklenecek esnafların işletmeleri 06.02.2023 tarihinden önce esnaf kaydının olması ve işyerinin faaliyette olması, bilhassa afetten önce geçimini esnaflıktan sağlaması.  Depremden önce Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı olması (Depremde yaşamını yitiren esnafın birinci derece yakını mevcut işi devam ettirmek için 06.02.2023 tarihinden sonra Esnaf Odasına kayıt yaptırması durumunda gerekli kontrollerin ardından yardıma dahil edilebilir.)  Geçim kaynağı olan dükkanının(taşınmazı) veya ekipmanlarının hasar görmesi. İşletme yukarıda belirtilen afet illerinde yer almalı ve depremden doğrudan (orta ve üstü hasarlı) etkilenmiş olmalıdır (zarar görmüş olmalıdır). I yeri hafif hasar alan ama ciddi ürün kaybı olanlar da (istenildiğinde belgelenmesi kaydıyla) programa dahil edilecektir. İşletme sahibinin taahhüdüyle tekrar faaliyet gösterebilecek kapasitede olmalıdır. (Tamamen hasar görmüş işyerleri göz önünde bulundurulacaktır). İşyeri yıkılmış veya ağır hasarlı işletmelerin işe başlamak için alternatif bir iş yeri bulunmalıdır- geçici iş yeri (konteyner dahil) de dâhil. Mikro veya küçük ölçekli bir işletme olarak sınıflandırılmalıdır.  Daha önce herhangi bir kurumun Esnaf Destek Projelerinden yararlanmamış olmalıdır.”

Önceliklendirme kriterler ise, “Barınma noktasında hasar veya kaybı olanlar Kadınlar tarafından yönetilen işletmeler ve/veya kadınları istihdam eden işletmeler. Depremde birinci derece yakınını kaybetmiş işletmeler.  Ailesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının 4 ve üzeri olması. Kendisi dahil ailesinde bakmakla yükümlü olduğu engelli, kronik sağlık sorunu olan bireyler.” Şeklinde belirtildi.

malatyayenises.com

malatagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

9 yorum yapılmış

 • Serpil kılınç (3 gün önce)
  Benim kocam / 91 engelli nakil hastası oğlum / 81 engelli hemofili süren kronik hasta şuan İstanbul'-da radyoloji okuyo üniversitede benim beynimde 3 pıhtı var benim bu desteğe ihtiyacım var bu hastalıkların hepsi belgeli sizce bu desteğe ihtiyacı olan kim saygılarıla
  0
  0
  Yanıtla
 • Yusuf döndü (1 hafta önce)
  Sayın Kızılay vereceğiz desteğe ihtiyacım var küçük bir esnafım çocuklarımı torunlarımı kaybettim ayakta durmak zorundayım diğer evlatlarım için bu desteğiniz dükkanımın imkanlarını azda olsa hafifletecek saygılarımla
  0
  0
  Yanıtla
 • Serap orman (1 hafta önce)
  Kıracı oturdugum ev yıkıldı evden hiç bırsey almadım hıc bir gelirim hala cadırda yasıyorum hiç bir esyam yok esya parası verılecektı verılmedı
  0
  0
  Yanıtla
 • Yunus (1 hafta önce)
  Kızılay esnaf yardımından faydalanmak istiyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • Mehmet Akgün (1 hafta önce)
  Depremzede esnaf desteği istiyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • Mehmet Akgün (1 hafta önce)
  Merkez üssü Kahramanmaraş depreminde evim ve işyerim komple yıkıldı işyerim Selçuklu iş merkezi no 218 sokak no 2
  0
  0
  Yanıtla
 • ALİ (1 hafta önce)
  iş yerim hasar gördü ama sistem hata veriyor baş vuru yapamıyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • ALİ (1 hafta önce)
  sistem hata veriyor başvuru yapamıyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • Mehmet ramazan Bozkurt (1 hafta önce)
  Deprem öncesi işyeri mazeme kaybın oldu
  0
  0
  Yanıtla
Çok okunanlar