SON DAKİKA

Türk Somonu üretiminde Malatya farkı

A- A+

Malatya’da Karakaya Baraj Gölü’nde özel sektör tarafından yapılan tesiste üretilen Türk Somonu Balığının 75 günde yetiştiği açıklandı. Kasım ayında 400 gram olarak konulan Somon Balakları 75 günde 2 kilograma ulaştırılarak tüketim için hasat edilmeye başlanırken, 2 gram balıklarda aynı süreçte burada 50 grama ulaştı. Baraj gölüne kurulan özel tesiste üretilen somon balıklar vinç yardımı ile kamyonlardaki özel havuzlara konulabiliyor. 

Malatya’da Karakaya Baraj Gölü 6. Bölgede faaliyet gösteren Aqua Denizer Su Ürünleri firmasının Türk Somonu hasadı gerçekleştirildi. Karakaya baraj Gölünde Türk Somon Balığı üretimin diğer bölgelere göre yüzde 30 daha verimli olduğu kaydedildi. 

-“75 günde 2 kiloya ulaştı”

Aqua Denizer Su Ürünleri Bölge Sorumlusu İbrahim Özel ise; “Ekim ayında Malatya Tarım İl Müdürlüğünün çağrısı ile Karakaya bölgesine yatırım yaptık, Kasım ayında balıkları buraya koymaya başladık, Kasım’da 400 gram koyduğumuz balığı 75 günde 2 kilograma ulaştırdık ve hasat etmeye başladık, 2 gram balıklarımız da aynı süreçte burada 50 grama ulaştı, diğer Barajlarda bu süreçte 30 grama ulaşabiliyoruz. Burası yüzde 30 daha verimli oluyor, bize bu şansı tanıdıkları için Malatya İl Müdürlüğümüze ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit; “Malatya tarımsal üretimde Kayısının ön planda olduğu bir İlimiz, dünya kuru kayısı ihracatında ülkemiz uzun yıllardır birinci sırada, bunu da ilimiz üretiyor, kayısımızın yüzde 90’ı ilimizde üretiliyor, ihracatımızın da tamamına yakını ilimizden kuru kayısı ihracatı olarak gerçekleşiyor. Bakanlığımız özellikle su alanlarının ve tarımsal alanların boş kalmaması amacıyla bize bir hedef koymuştu. İlimizde son yıllarda iç sularda balık üretimi de hızla yaygınlaşıyor, yükselmeye devam ediyor. Malatya'da alabalık üretimi 2 bin 500 tonlarla başladı, şu anlarda 8 bin ton, 9 bin ton 10 bin tonları yakalamış durumdayız.” dedi.

-“Diğer bölgelerde yılda 1’kez, Malatya’da yılda iki defa somon balığı üretiliyor”

Macit şöyle devam etti, “Burada sadece alabalık üretiliyordu, 2 yıl önce bin ton gibi bir üretimle somon denendi. Başarılı olunca firmalarımız somon üretimine de yöneldi. Şu anda hasatını yaptığımız işletme 2022 Kasım ayında atılan balıklar, şu anda Ocak ayında hasat ediliyor, yaklaşık 2 kiloya ulaşmış durumda bu kadar kısa sürede bu kiloyu ulaşması çok görülür bir durum değil. Özellikle her ay yüzde 50 kilo artışı sağlanır diye literatürlerde kayıtlar var. Malatya’mız bu kayıtların bu çalışmaların çok çok önüne geçmiş durumda, Kasım ayında 400 gram olan balığımız Ocak ayında 75 günde 2 kilograma çıktı, bu somon üretiminde çok önemli bir aşama. Yavru balık ve somon üreteceğimiz porsiyonluk balık bulduğumuz takdirde yılda 2 defa üretim sağlanacak bir alan. Birçok alanda yılda bir defa somon üretimi yapılırken Malatya'da aynı tesise porsiyon balığı bulduğumuz takdirde 2 defa üretim yapabilecek durumdayız.” dedi.

-“2025 yılı hedefimiz 30 bin ton balık üretmektir”

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, “Malatya’mız her ne kadar kayısı ile anılsa da artık bu aşamadan sonra Türk somonu ve alabalıklarda alınır duruma gelecek, önümüzdeki yıllarda 2025 hedefimiz 30 bin ton, inşallah bu hedefi tutturacağız. Biz geçmiş günlerde yatırımcıları davet ettik buraya, gelip bu alanları görün diye, bu davetlerimiz talep buldu karşılık buldu, yeni yatırımcılar geliyor, boş alanlarımız hala var, ciddi yatırımcıları balığa gönül vermiş olan yatırımcıları Malatya'ya bekliyoruz.” İfadelerini kaydetti. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar