SON DAKİKA

Vali Baruş: “Vakalar Yükseliyor, Malatya’da Kısıtlamalar Artabilir”

A- A+

Malatya Valisi Aydın Baruş, “Daha önce açıklanan risk haritasında ilimizde ortalama 100 bin nüfus başına 53 rakamı varken 92’ye çıktı ve halen bu rakam tırmanışta. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde alınabilecek tedbirler kapsamında ilimizdeki kısıtlamaların artması ihtimali var” dedi.

 

Koronavirüs tedbir ve kısıtlamalarının, illerin risk grubuna göre kademeli olarak esnetilmesi çerçevesinde, kontrollü normalleşme döneminde uygulanacak dinamik denetim modeli kapsamında Malatya Valiliği Koordinesinde, kamu kurum kuruluşları çalışanlarından teşkil edilen, İl genelinde yaklaşık 7 bin 500 personelin katılımıyla uygulamaya konan dinamik denetim planına göre başlatılan çalışmalara Vali Aydın Baruş ve beraberindeki heyet Fahri Kayahan Caddesi'nde bulunan lokanta ve kafeteryaların denetimine katıldı.

 

"Dinamik Denetim Modeli" çerçevesinde İl Hıfzıssıhha Kurulu üyeleri ile birlikte denetime katılan Vali Baruş denetim sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti:

 

“1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan kabine toplantısından sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları doğrultusunda illerimiz nüfus bakımından 4 gruba ayrılmıştır. İlimiz Sağlık Bakanlığımızın yapmış olduğu sınıflandırmaya göre orta risk grubunda yer aldı ve buna göre bazı kısıtlamalar yürürlükten kaldırıldı.

 

Yaklaşık 7500 Arkadaşımız Dinamik Denetim Sürecinde Görevli

Kontrollü normalleşme dönemi dediğimiz döneme geçti. Bu dönemin en önemli özelliklerinden birisi kurallara uyulup uyulmadığının, sosyal hayatta vatandaşlarımızın tedbirlere uygun davranıp davranmadığının dinamik denetim süreci kapsamında yoğun olarak denetlenmesi. Bununla ilgili olarak ilimizde o tarihten bu tarihe kadar dinamik denetim süreci yoğunlukla devam ediyor. Yaklaşık 7500 arkadaşımız dinamik denetim sürecinde görevli. Bu denetimde görevli arkadaşlarımız her gün düzenli denetimlerini yapıp İSDEM sistemine giriyorlar ve herhangi bir ihbar geldiği zaman da sistem üzerinden bu arkadaşlarımız görevlendirme yapılıyor ve ihbar üzerine hareket ediyorlar.

 

Kurallara Hepimiz Uymakla Yükümlüyüz

İhbar konusu gelmişken şunu özellikle vatandaşlarımızdan istirham etmek istiyorum. Kurallara hepimiz uymakla yükümlüyüz, çünkü toplum olarak birlikte yaşıyoruz. Bu hastalık, bu salgın birilerinden birilerine bulaşıyor. Dolayısıyla bazılarımızın bu kurallara riayet edip bazılarımız etmezse bu kurallara uyanlar da bundan etkileniyor. Dolayısıyla tedbirlere riayet etmek çok önemli bu anlamda tedbirlere riayet etmeyenleri, vatandaşlarımızın ihbar etmesi, haber vermesi çok önemli. Buna uymayan işyerleri varsa, tedbirlere uymayan hijyen kurallarına, temiz, maske, mesafe kurallarına uymayan vatandaşlarımız varsa bu konuda uyarmaları lazım. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla bazı tedbirler uygulanıyor bu tedbirlere aykırı hareket ettiklerini düşündükleri kişileri “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden ihbar ettikleri takdirde derhal oraya denetim ekiplerinde görevli arkadaşlarımız gidiyorlar ve gerekli denetimleri yaparak gerekirse yaptırım da uyguluyorlar.

.

 

Malatya’da kısıtlamalar artabilir

Nitekim tedbirlere gerekli şekilde riayet edilmemesi nedeniyle ilimizde son zamanlarda vaka sayıları ciddi şekilde artışa geçti. Daha önce açıklanan risk haritasında ilimizde ortalama 100 bin nüfus başına 53 rakamı varken 92’ye çıktı ve halen bu rakam tırmanışta. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde alınabilecek tedbirler kapsamında ilimizdeki kısıtlamaların artması ihtimali var. Dolayısıyla daha önce yaşadığımız sıkıntıları yaşamamak için, esnafımızın kapalı kalmaması için, çocuklarımızın okula devam etmesi için bu vaka sayısını azaltmamız lazım. Bunu ancak vatandaşlarımızın katkısıyla yapabiliriz. Lütfen değerli vatandaşlarımız sizden istirham ediyoruz. Bu aile ziyaretlerine, ev ziyaretlerine, toplu olarak bir araya gelmelere, kapalı ortamda sohbet etmelere son verelim. Taziye ziyaretlerine son verelim. Çünkü biz tedbirli davranmazsak bunun acısını, bunun üzüntüsünü hep birlikte çekeriz. Arzu etmiyoruz ki hastanelerimizde hasta sayımız artsın ancak vaka sayısındaki artışla birlikte hastanelerimizdeki hasta sayısında kıpırdanma olduğunu görüyoruz. Yoğun bakım sayımız, entübe hasta sayımız artmaya başladı. Eylül ayında Kasım ayında yaşadığımız sıkıntıları yaşamayalım ve bu sıkıntıları yaşarsak üzülecek çok insan olacak buradan tekrar istirham ediyorum bu kurallara harfiyen riayet edelim, sosyal temasımız mümkün oldukça azaltalım ve vaka sayısının azalmasına bütün vatandaşlarımız, Malatyalılar katkıda bulunsunlar buradan rica ediyorum kendilerinden. Lütfen dikkat diyorum.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar