SON DAKİKA

Vali çok sert konuştu, “Vakıf parasıdır, bedeli ağırdır”

A- A+

Vali Hulusi Şahin,  Yeni Camii’de yürütülen çalışmalar konusunda ezberleri bozan açıklamalarda bulanarak, bazı hususlarda da tepkisini dile getirdi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da artık Yeni Camii’deki çalışmalara müdahale etmek durumunda kaldıklarını söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Melita’dan Malatya’ya Arslantepe Buluşması’ programında Vali Hulusi Şahin’e bir gazeteci tarafından ‘Yeni Cami’de bir restorasyon yapıldı ancak yap boza döndü. Avluya konulan beton bloklar ve şemsiyeler dikkatinizi çekti mi?” sorusu yöneltildi.

-“Harcanan paranın vakıf parası olduğunu lütfen unutmayalım”

Vali Hulusi Şahin, “Keyfiyet, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne iletildi. Bu konu taşındı. Onunla ilgili bir çalışma yapıyorlar. Bunu söylemezsem çatlarım; bu vakıfların parasıdır. Vakıf parasıyla onu yap, bunu yap, onu kır, bunu yık, vakıf parasıdır, bunun bedeli, vicdani sorumluluğu ağırdır. Onun için ne yapılacaksa yapılmalı ama vakıf parasına da titiz davranılmalıdır. Cuma Namazlarını genelde Yeni Cami’de kılıyorum, caminin içi çok güzel olmuş, yapılan emeği de burada hor görmeyelim. Caminin içi çok güzel olmuş, bahçesiyle ilgili tartışmalar olabilir, fikirler olabilir.  Ben olsaydım hiç ihata duvarı yaptırtmazdım. Tamamen meydanın içerisinde olsun, dış ihata olmasın ve orası dümdüz olsun. Ben öyle düşünürdüm ama böyle değerlendirilmiş. Bir proje var, öyle değerlendirilmiş, kuruldan öyle onay çıkmış dolayısıyla bunlar tartışılabilir. Tekraren söylüyorum; harcanan paranın vakıf parası olduğunu lütfen unutmayalım. ‘Yıkalım yeniden yapalım.’ Yıkmak bir maliyet, yapmak bir maliyet, vakıf parasını unutmayalım. Şemsiyeler konusunda benimde hiç içime sinmedi. Onu da söylemek lazım, hiç kullanılmasa daha iyiydi. Yapılan şeyi yıkma konusunda vicdani sorumluluğumuzu lütfen unutmayalım” şeklinde konuştu.

-Gürkan, “İlgili firmayı çağırdım ve “Bir an önce buna çare bulun” dedim”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Yeni Camii’de yürütülen restorasyon çalışmaları ile ilgili kamuoyuna yansıyan rahatsızlıkları yüklenici firmayla görüştüklerini belirterek, Vakıfların kendi mecrası içerisinde çalışmayı yürüttüğü için işe karışmadığını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan, “Battalgazi’deki eserlerde bizzat başında durarak, neyin ne şekilde yapılacağı noktasında Kurulma Kurulu toplantılara da bizzat katılarak, işlerin nasıl olması gerektiğini ifade ettik. Bizim 1,5 yılda yaptığımız Ulu Cami ve Kervansaray varken, Teze Cami ki onların dörtte biridir, 4 yıla yakın bir süredir yapılamadı. İlgili firmayı çağırdım ve “Bir an önce buna çare bulun” dedim. Bunlar basının önünde reklam yapılarak olacak işler değil. Niyetiniz hasıl olacak. Algılarla değil olgularla hareket edeceğiz. Bu tür şeylerin sonucu çıkmaz. Bazı şeyleri doğru yapmamız lazım. Bunu hepimizin takip etmesi gerekiyor ve sonuç odaklı çalışacak. Koruma Kurulunda Diyanet ve Müftülük takip ediyor, depremde zarar görmenin tamirat, tadilat işi, normalde yapılırdı, bizim yakinen takip etmememizin sebebi de odur ama keşke de takip etseydik, bu sonuçlar çıkmazdı. Biz takip etseydik o sularda yerinde akardı. Aldatma cihetiyle ‘Efendim su’ diyorlar, Yeni Cami’nin altı zaten sudur. 1,5 metre aşağıya inseniz su var. Bu tür gereksiz mazeretlerle mevcudu dağıtmamız doğru olmamıştır. İnşallah en kısa sürede toplanacak” ifadelerini kaydetti.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar