SON DAKİKA

Vali Yazıcı, esnaf ve iş dünyasının beklentilerine tercüman oldu

Vali Yazıcı, esnaf ve iş dünyasının beklentilerine tercüman oldu
A- A+

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın STK temsilcileri ile yaptığı toplantının açılışında, “Başta sanayicilerimiz olmak üzere diğer esnaflarımızın SGKK vergi deprem bölgesinde mağdur olduğumuz için desteklerinizi beklemekteyiz. Bu konuda esnafımıza tüccarımıza sanayicimize bir yıldır çok güzel uygulamalar yapıldı, teşvikler veriliyor ama 70 bin nüfusumuzu geri getirmemiz için tekrar Malatya'yı ihya etmemiz için devletimizden desteklerimizi bekliyoruz” dedi.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın STK temsilcileri ile yaptığı toplantının açılış konuşmasını Vali Ersin Yazıcı yaptı. 

Vali Yazıcı, “Çok büyük bir deprem oldu gerçekten. 15 milyona yakın insanımız bu depremden etkilendi. Depremde en çok etkilenen ikinci ilimiz Malatya oldu. Rakamlara baktığımızda Hatay'dan sonra en fazla bina kaybı olan şehir Malatya, en fazla yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı burada. Dolayısıyla da hak sahipliği noktasından baktığımızda Hatay'dan sonra ikinci sırada Malatya'mız var. Malatya'da şu anda 117 bin vatandaşımız konteynır kentlerde yaşamakta. Hafta sonu 6 bin 181 konutun kuraları çekildi. Bunların 5 bin 140 tanesi TOKİ konut olarak yapılan evlerimiz., bin 40 tanesi kırsal ev.” dedi.

-“Mağdur oldukları için destek bekliyorlar”

Vali Yazıcı şunları söyledi, “Malatya yoluna devam ediyor. Allah'ın izniyle buradaki STK temsilcilerimiz başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşumuz ile birlik ve beraberlik içerisinde bu güç durumdan bir an önce çıkmak için hep birlikte gayret ediyoruz. Rabbim bir daha böyle afetler yaşatmasın diyoruz. Ama Malatya'mızın ayağa kalkması için de Sayın Bakanım sizden bazı taleplerimiz olacak. 2023 nüfus sayımına göre bizim nüfusumuz 70 bin resmi olarak azaldı. 70 bin kişi buradan ikametlerini almış gözüküyor. Daha fazla olmuş olabilir. İşçi kayıplarımız var. Organize sanayimiz sağlam yapıldığı için hemen hemen hiç hasarlı ve yıkılan binamız yok. Başta sanayicilerimiz olmak üzere diğer esnaflarımızın SSK, vergi deprem bölgesinde mağdur olduğumuz için desteklerinizi beklemekteyiz. Bu konuda esnafımıza tüccarımıza sanayicimize bir yıldır çok güzel uygulamalar yapıldı, teşvikler veriliyor ama 70 bin nüfusumuzu geri getirmemiz için tekrar Malatya'yı ihya etmemiz için devletimizden desteklerimizi bekliyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar