SON DAKİKA

Vatandaş feryadını pankart asarak duyurdu

Vatandaş feryadını pankart asarak duyurdu
A- A+

Malatya’da Fuzuli Caddesinde 6 katlı bir binaya asılan ve binadaki hasarı gösteren fotoğraflarında yer aldığı pankartla, suç duyurusunda bulunuldu. Depremden sonra ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle boşaltılan, ancak alt katındaki dükkan camlarına ‘kiralık’ yazısı asılan apartmana, “Bu bina ağır hasarlıdır. Az hasara çevrilmeye çalışılıyor.!” denildi.

Fuzuli Caddesindeki Malatyalı ünlü şair ve avukat Şemsi Belli’nin adını taşıyan Şemsi Belli Apartmanının birinci katına asılan pankart dikkat çekti. Pankartta, binadaki hasarı gösteren fotoğraf kareleri de yer aldı. 

Sosyal medyada da ilgi gören pankartta şu ifadeler yer alıyor, “Bu bina ağır hasarlıdır. Az hasara çevrilmeye çalışılıyor.! 6 kolonu ve tüm kirişleri patlak. Demirleri burkulmuş. İkinci bir Hakimbey Apartmanı olayı yaşatılmak isteniyor. Bina sakinleri olarak bir dükkan uğruna ölmek istemiyoruz. 

Deprem bölgesinde depremler hala devam ederken hiç ders almadık mı?  Valilik Çevre Müdürlüğü ağır hasarlı diyor. Üniversite İnşaat Mühendisi Başkanlığı ağır hasarlı diyor. 

Neler dönüyor, kim doğruyu söylüyor???”

Ağır hasarlı olduğu iddia edilen binanın girişindeki dükkan camlarına “kiralık” yazısı yazılmış olması ise dikkat çekti.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI.. 

Bu arada, söz konusu binayla ilgili verilen ağır hasarlı raporuna karşı, mülk sahiplerinden İstanbul ikametli Hikmet Erdemir'in, Malatya Valiliği aleyhinde İdare Mahkemesine dava açtığı ve ağır hasar tespiti ile verilen yıkım kararının hukuka aykırı olduğunu öne sürdüğ bildirildi. İdare mahkemesinin de, "..dava konusu işlemin yıkıma ilişkin olması, uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek ve uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olması nedeniyle ve arıca Malatya 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin dosyasındaki bilirkişi raporunda yapının ağır hasarlı olmadığı kanaati de dikkate alınarak, davalı idarenin savunmasının alınması, ara kararının gereğinin yerine getirilinceye kadar veya savunma yapma ve ara kararına cevap verme süreleri geçip yürütmenin durdurulması istemi hakkında yeniden karar verilinceye kadar yürütülmesinin durdurulmasına.." 18 Aralık'ta karar verdiği belirtildi.

FOTOĞRAF: Batuhan KARADUMAN

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar