SON DAKİKA

“Vatandaşlar adına laf atıyorum”

“Vatandaşlar adına laf atıyorum”
A- A+

“Vatandaşlar adına laf atıyorum”

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, TBM Genel Kurulu’nda konuşurken, laf atan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Ben kendi adıma değil, memleket adına, vatandaşlar adına laf atıyorum” şeklinde kendisini savundu.

TBMM Genel Kurulu’nun 14 nisan 2022 Perşembe günkü birinci oturumunun tutanağına yansıyan AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’nı konuşması ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın laf atması şu şekilde:

 

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) -  Geldiğimiz noktada, 2021’de 20,8 milyar dolar ihracat yapmışız yani 225 milyar doların 20,8 milyar doları makine sektöründen ve genellikle de her zaman ilk üç sektörde olmuştur ihracatta makine sektörü ve bu kapsamda da 18.305 imalatçı, 254 bin doğrudan istihdam, 160 milyar TL ciro ve toplamda da 42 milyar TL katma değer yaratan bir sektör. Ayrıca, değerli arkadaşlar, bu sektörde 2015’lerde gayrisafi yurt içi hasıla içerisindeki payı yüzde 15’lerdeyken bugün yüzde 21’lere çıkmış.

Sonuç itibarıyla, bu sektör bizim için son derece kıymetli bir sektör.

VELİ AĞBABA (Malatya) – İyi ki önemli ha, önemsiz olsa ne yapardınız.

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) -  Ancak, özellikle ifade etmem gerekir ki, özellikle bahsetmiş olduğunuz bu 5 makine imalat alanında, fabrikasında üretimler devam ediyor, herhangi bir kesinti yok.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayalım lütfen.

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) – Teşekkür ederim Başkanım.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Şeker niye bulunmuyor?

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) -  Şunu kabul etmemiz lazım: 70’li yıllardaki buhranla birlikte özellikle kamu işletmelerinde iki unsur öne çıkmıştır.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Şeker fabrikada 280, piyasada 800; fakir fukara şeker bulamıyor şeker!

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) - Verimlilik, fayda-maliyet ve bununla birlikte katılımcı, şeffaf ve izlenebilirlik.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Şekeri bitirdiniz, şekeri. Sattınız, özelleştirdiniz, bitirdiniz şekeri.

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) -  Bu açıdan baktığımız zaman, işletme verimliliği ve küresel çağdaş yönetim ilkeleri çerçevesinde yönetilen, kârlılığı, istihdamı ve katma değeri temin eden her işletmenin kamu ya da özel sektör ayrımı yapmaksızın ülkeye katkı vermeye devam etmesi esastır.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Kim kâr ediyor? Sizin yandaşlar kâr ediyor, kim kâr ediyor?

BAŞKAN – Veli Bey, hoş geldiniz.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın Başkanım, şekerle ilgili doğru olmayan bilgi veriyor. Ben kendi adıma değil, memleket adına, vatandaşlar adına laf atıyorum.

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) – Bu anlamda, bu 5 fabrika da üretime devam ediyor, buralarda bir sıkıntı yok, üretime de devam edecek ve inşallah, ülkemiz, bugünün elde ettiği başarıları gelecekte daha yukarılara taşımak suretiyle hem karbon emisyonunu düşürecek, hem de dijitalleşme yoluyla makine sektöründe, başat sektöründe rekabetçi olmaya devam edecek.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)"

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar