SON DAKİKA

"Yakın zamanda yeni bir büyük deprem beklenilmiyor"

Prof. Dr. Zeki Boyraz, "Malatya şehrinin kurulduğu alan ve yakın çevresi tektonik ova olup depremsellik açısından riskli alanda yer almaktadır. Yaşanan iki büyük deprem sonrasında yakın zamanda yeni bir büyük deprem beklenilmesi olası değildir." dedi.

A- A+

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Adnan Saygun Konferans Salonu’nda, Coğrafya Topluluğu’nun öncülüğünde “Kahramanmaraş Depremleri ve Malatya Şehrine Etkileri” adlı konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Boyraz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Başkanı Cengiz Başer, AFAD İl Müdürü Ali Altındal, akademisyenler, topluluk üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Boyraz, konuşmasında şunları söyledi: “Doğu Anadolu Fay Hattı, tarihsel süreç içerisinde farklı tarihlerde deprem üretmiş bir fay zonudur. Malatya şehrinin kurulduğu alan ve yakın çevresi tektonik ova olup depremsellik açısından riskli alanda yer almaktadır.  Malatya Ovası’nda Doğu Anadolu Fay Hattı’nın tali kırıkları ve ovasının kuzeyinde Malatya-Ovacık fayı bulunur. Nitekim 6 Şubat depremleri Doğu Anadolu Fayı kaynaklı bir depremdir. Yaşanan iki büyük deprem sonrasında yakın zamanda yeni bir büyük deprem beklenilmesi olası değildir.  Malatya- Ovacık Fayı; yapılan çalışmalar ve literatüre bakıldığında bazı araştırmacılar tarafından büyük deprem üretemeyeceği görüşü hakimdir. Ancak günümüzde de bu konunun kapsamlı çalışılması yararlı olacaktır.”

Malatya’da imara açılacak alanların zemin özellikleri, inşaat tasarımları, kat yükseklikleri gelecek yüz yıllarda meydana gelecek büyük depremlere göre planlanması gerektiğinin altını çizen Boyraz “Kentsel dönüşüm hız kesmeden devam ederek yapı stoku dirençli hale getirilmelidir. Kırsal alanlarda da dayanıksız yapılar dirençli hale getirilerek yenilenmelidir.” dedi. Prof. Dr. Zeki Boyraz deprem sırasında kütle hareketlerine maruz kalan yerleşmeler ve ulaşım ağları yer değiştirilerek sağlam ve güvenli alanlara taşınmasının olası can ve mal kayıplarının azalacağını vurguladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Başkanı Cengiz Başer ise asrın felaketi olarak nitelendirilen depremler sonrası sahada 600 kişilik ekiple 6 ay boyunca yaptığı hasar tespit çalışmalarını yürüttüğünü belirtti. Bu çalışmalar sırasında 170 bin binanın hasar tespitlerinin yapıldığını ve bu çalışmalar bittikten sonra hızla yapım aşamasına geçtiklerini ifade eden Başer, çarşı merkez Söğütlü Cami’nin bulunduğu bölümdeki inşaat projesinde depreme dayanıklı yapılardan, geliştirilen imalatlardan, yapılan kazı çalışmalarından, merkezde ve kırsalda yapılmaya devam edilen konutlardan bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

Son konuşmacı olarak söz alan AFAD İl Müdürü Ali Altındal, depremde yaşanan can kayıplarına, verilen desteklere, arama kurtarma ekibinin deprem zamanı devrede olduğuna, kalıcı konutların yapıldığını ve binaların dayanıklı yapılmadığına dikkat çekerek depremin etkilerine vurgu yaptı. / İNÜHABER

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar