SON DAKİKA

"Yapı stokumuzun bir daha denetlemeden geçmesi gerekmektedir"

A- A+

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Allah’ın izni ile şehrimizi yeniden dönüştüreceğiz. Malatya emin ellerdedir. 11 il içerisinde her ili ne yatırım yapılmışsa, Malatya’ya daha fazlası yapılmıştı ve hiçbir eksiğimiz yoktur. Şu anda Malatya için 1 milyarlık yol ihalesi yaptık. Malatya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en güçlü belediyesidir. Biz şu anda İtfaiye Dairesi Başkanlığı binamızda depremle alakalı tüm koordinasyonu yürütüyoruz. Lisanslı Depomuzda bu şehrin gıda koordinasyonunu yürütüyoruz. Ekmek ve Yemek Fabrikamızda Malatya’nın ekmek ve sıcak yemek ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekili ve Adayı Bülent Tüfenkci ile birlikte Pütürge ilçesinde ve mahallerinde seçim ziyaretlerinde bulunarak, 14 Mayıs’ta vatandaşlardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için oy istedi.

Gürkan, Malatya Bingöllüler Kültür ve Dayanışma Derneği’nde düzenlenen toplantıya da katılarak burada vatandaşlarla bir araya geldi.

Pütürge ilçesindeki seçim ziyaretinde konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Şehrimize öncelikle geçmiş olsun. Allah buna benzer felaketleri bir daha göstermesin. Ağır bir felaket yaşadık. Kısacası kıyametin provasını yaşadık. Ama devletimiz güçlüdür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bakanlarımız ve devletin ilgili kurum ve kuruluşları depremin ilk anından itibaren yaralarımızın sarılması büyük gayretler gösteriyorlar. 24 Ocak 2020 depreminde Pütürge’de evlerin bir kısmı ya yıkılmıştı ya da ağır hasar almıştı. Şimdi görüldüğü üzere deprem konutları yapılmış ve vatandaşlarımıza teslim edilmiştir. Dolayısıyla önümüzdeki sene vatandaşlarımız yeni konutlarına ulaşacaklardır. İstikrarın bozulmaması, büyük fotoğrafın kaybedilmemesi anlamında 14 Mayıs’ta sandığa giderek, görevimizi en güzel şekilde yerine getireceğiz. Ve memleketimize ‘Durmak yok, yola devam’ diyeceğiz.” İfadelerini kaydetti.

 

Malatya Bingöllüler Kültür ve Dayanışma Derneği’nde düzenlenen toplantıda konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya 6 Şubat’ta iki büyük deprem yaşadı. Bunun neticesinde yapı stokumuz ağır tahribat aldı.  Hasar tespite baktığımız zaman bazı binalar hafif olmasına rağmen ağır, bazıları ise ağır hasarlı olmasına rağmen hafif hasarlı raporu almıştır. Yapı stokumuzun bir daha denetlemeden geçmesi gerekmektedir.  Bu denetlemeler yapılıncaya ve itiraz süreçleri bitinceye kadar kimse kapısını penceresini sökmesin. Allah’ın izni ile şehrimizi yeniden dönüştüreceğiz. Malatya emin ellerdedir. 11 il içerisinde her ili ne yatırım yapılmışsa, Malatya’ya daha fazlası yapılmıştı ve hiçbir eksiğimiz yoktur. Şu anda Malatya için 1 milyarlık yol ihalesi yaptık. Malatya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en güçlü belediyesidir. Biz şu anda İtfaiye Dairesi Başkanlığı binamızda depremle alakalı tüm koordinasyonu yürütüyoruz. Lisanslı Depomuzda bu şehrin gıda koordinasyonunu yürütüyoruz. Ekmek ve Yemek Fabrikamızda Malatya’nın ekmek ve sıcak yemek ihtiyacını karşılıyoruz.  MASKi’miz altyapı, Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığımız üstyapı ile alakalı sorunları gideriyor. Çadır kentlerde ve konteyner kentlerde bulunun tüm altyapı çalışmaları Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor.” İfadelerini kaydetti.

Gürkan, “Ben Bingöllü hemşerilerimden ziyadesiyle memnunum. Onlar vatanlarını, milletlerini çok seviyorlar. Malatya’mıza gelmişler ve yatırım yapmışlar. Memleketimizde işçilik yaparak, katma değer üretmişler, iş yerleri açarak istihdamda bulunmuşlardır. Dolayısıyla bu memlekette ‘şucu, bucu’ olmak değil, insan olmak en güzel değerdir, en güzel erdemdir. Yaşanan depremden dolayı Bingöllü hemşerilerimize ve milletimize geçmiş olsun.” dedi.

Başkan Gürkan Bingöllü vatandaşlara hitap ederken, Kalkınma eski Bakanı Cevdet Yılmaz ile telefonda görüntülü olarak konuştu. Bakan Yılmaz, Malatya’da yaşayan Bingöllü hemşerilerinden AK Parti’ye destek istedi. Bakan Yılmaz, “14 Mayıs tarihi bir seçim, her zaman olduğu gibi Bingöllü hemşerilerimiz kendilerine yakışanı yapacaklardır. Dik duruşlarını sergileyeceklerdir. Ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve demokrasimizin ilerlemesi adına üzerlerine düşeni yapacaklardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Sayın milletvekillerimize gerekli desteği vereceklerine yürekten inanıyorum” dedi.

Telefon görüşmesi esnasında Başkan Gürkan, Bingöllü hemşerilerin AK Parti’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında Beydağı gibi dimdik durduğunu ifade etti.

Malatya Bingöllüler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Saim Balat ise, “6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hepimize geçmiş olsun. Allah bir daha böyle bir afet yaşatmasın. Malatya’mızı yeniden inşa ederek, birlikte el ele vererek Malatya’yı ayağa kaldıracağız. Malatya dışına çıkan insanlarımızı tekrar getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bu zor süreçte derneğimizi ziyaret ederek, bizleri onurlandırdınız. Tüm Bingöllü hemşerilerim adına teşekkür ederim. Yapılacak seçimde hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

AK Parti Malatya İl Başkan Yardımcısı Sedat Alpkıray ise şunları söyledi, “Bizler bugün ilk günkü heyecan ve aşkla hizmete devam ediyoruz. Evet, sıkıntılı günlerden geçtiğimiz bir gerçektir. Her birimizin ayrı ayrı acıları, enkaza dönmüş hayatları, yok olmuş yuvaları, yitip gitmiş canları, dostları, arkadaşları mevcut. Ama vatana hizmet yolunda umutsuzluğa asla yer yoktur. Bugün burada, Malatya’mızın geleceğini inşa edecek olan milletvekillerimiz ile bir aradayız. Bu şehir düştüğü yerden yeniden dirilmek zorunda, omuzlarımızdaki yük gerçekten çok ağır. Biznillah, bizler bu günleri de birlikte atlatacağız. Adaletle, hoşgörüyle, ayrıştırmadan her bir vatandaşımızın gelecek adına umudu olmak zorundayız. Bu bağlamda tüm milletvekili adaylarımıza ve teşkilatlarımıza başarı diliyorum. Bu güzel toplantımıza kattığınız renkten ise orada dolayı tüm hemşerilerime ve misafirlerimize teşekkürlerimi sunarım. Bir oy Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, bir oy Ak Parti'ye. Biz birlikte çok güçlüyüz.”

Programın ardından Malatya Bingöllüler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Başkan Gürkan’a hediye takdim edildi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar