SON DAKİKA

Yeni Camii'de yap-boz oyunları!..

A- A+

24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli olarak meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde hasar gören Yeni Caminin, restorasyonu sırasında avluya alınan ve 'duvar' oluşturduğu için caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gören demire monteli mermerden yapılı abdest lavaboları kaldırıldı.

Malatya’nın sembolü haline gelen ve halk arasında Yeni Cami olarak bilinen Teze Cami- Hacı Yusuf Taş Cami, 6.8 büyüklüğündeki depremde büyük çapta hasar gördü. Camii iki yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının ardından Ramazan ayında ibadete açıldı. Restorasyon sırasında kubbesi, tabanı ve minareleri yeniden inşa edilen caminin girişindeki abdest alma alanı ise avlunun kuzey tarafına taşınmıştı.

Avlu kenarına taşınan beton bloklu abdest lavabolarına, vatandaşlar ve STK’lar tarafından, caminin siluetini bozduğu gerekçesiyle gösterdiği tepki üzerine  demir ve mermer bloklu abdest alma lavaboları Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından alınan kararla kaldırıldı. Demire monteli mermerle yapılan abdest alma blokları, restorasyon öncesinde caminin Batı girişinin solunda bulunan şadırvanın kaldırıldığı noktaya tayındı.

Bu arada, kafa karışıklığı yaşayan Vakıflar Bölge müdürlüğünün önce demire monteli mermerle yapılan abdest alma bloklarını, caminin eski abdest alma yerine getirmek için avlu tavanına  döşenen mermerleri kırdırarak kaldırmıştı. Demire monteli mermerle yapılan abdest alma blokları, eski şadırvanın yerindeki mermerler kırılarak oraya taşınınca, caminin eski abdest alma yerinde kırılan mermerlerin yerine yenileri döşenmeye başlandı.

Yeni Camii'de şimdiye kadar 110 yılda ihtiyaç duyulmayan, ancak restorasyon sonrasında avlusuna konan açılır-kapanır dev şemsiyeler ise tarih ive kentin simgesi caminin silüetini tamamen bozdu.

 

24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli olarak meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde hasar gören Yeni Caminin, restorasyonu sırasında avluya alınan ve 'duvar' oluşturduğu için caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gören beton abdest lavaboları kaldırıldı.

24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli olarak meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde hasar gören Yeni Caminin, restorasyonu sırasında avluya alınan ve 'duvar' oluşturduğu için caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gören beton abdest lavaboları kaldırıldı. 24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli olarak meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde hasar gören Yeni Caminin, restorasyonu sırasında avluya alınan ve 'duvar' oluşturduğu için caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gören beton abdest lavaboları kaldırıldı.

[caption id="attachment_11039" align="alignnone" width="1024"]24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli olarak meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde hasar gören Yeni Caminin, restorasyonu sırasında avluya alınan ve 'duvar' oluşturduğu için caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gören beton abdest lavaboları kaldırıldı. 24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli olarak meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde hasar gören Yeni Caminin, restorasyonu sırasında avluya alınan ve 'duvar' oluşturduğu için caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gören beton abdest lavaboları kaldırıldı.[/caption]

24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli olarak meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde hasar gören Yeni Caminin, restorasyonu sırasında avluya alınan ve 'duvar' oluşturduğu için caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gören beton abdest lavaboları kaldırıldı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.