SON DAKİKA

"Yeni devlet hastanesini ranta alet etmişler" iddiası

A- A+

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, yapımı tamamlanan yeni devlet hastanesinin ön tarafına Battalgazi Belediyesi tarafından imara aykırı şekilde yapılan cafe ve ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, ”Yeni devlet hastanesini de ranta alet etmişler” iddiasını ileri sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Enver Kiraz, yapılan tesislerin önünde yaptığı açıklamada; “Battalgazi bölgesinde 7 yıl önce yıkılan ve yeniden yapılan Devlet Hastanesi’nin önündeyiz. Bu Devlet Hastanesi’nin yıkılmaması için çok mücadele verdik. Muhtarlarımız, mahalle sakinlerimiz ve buradaki esnaflarımızla birlikte yaptığımız eylemler sonucunda ‘şehrin bir tarafında hastanesiz kalıyor’ diye hastane yapılmasını sağladık. Şu anda hastane yapımı tamamlanmış. Elbette güzel yapılan işleri takdir etmek gerekir ama hastanenin hemen önüne restaurant ve cafe alanı yapılmış. Buranın toplam alanı 4 bin metrekare. Kapalı alanı kamelyalarla birlikte 120 m2 olması lazımken burada ağaçlar kesilerek, yeşil alan yok edilerek, park alanı yok sayılarak 120 m2’nin dört katı büyüklüğünde 400 m2 alan sadece cafe ve restaurant için yapılmış. 120 m2 olması gereken alan imara aykırı olarak Battalgazi Belediyesi tarafından 400 m2 alan cafe ve restaurant dizayn edilmiş. Bu kabul edilebilir bir durum değil, imar yasasına aykırı. AKP her şeyi para olarak rant olarak görüyor.” ifadelerini ileri sürdü.

KAMU ZARARI ORTAYA ÇIKACAK

Kiraz; “Burada bir hastane yapılmış hastanenin önüne böyle bir cafe restaurant yapalım belediye çalıştırırsa belediye veya başka birilerine kiralarsak çok daha yüksek bir rantla birileri para kazansın amacıyla bir tesis inşa ediliyor. Buradaki esnaflar 7 yıldır mağdur, bu civarda cafe de var restaurant da var onlar da iş yapacaklar sonuçta. İmara aykırı bir işlemle esnaflarımızı işlerine zarar veriyorlar. Ayrıca buranın prefabrik olması gerekirken betonarme bir bina inşa edilmiş. Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunuyoruz, park ve bahçeler kanunu bellidir yapılacak işleme ne kadar alan ayrılacağı bellidir. Bir an önce bu yanlıştan dönülmelidir. Aykırı işlem sonrası yıkım kararı verilmesi durumunda da bir kamu zararı ortaya çıkacak. Burası için herhangi bir işlem yapılmazsa hukuki olarak davamızı açacağız. Büyükşehir belediye meclis üyelerimizle birlikte konuyu takip edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

TABEL; “GÜRKAN, GÜDER HAKKINDA İŞLEM YAPMALI”

Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP Grup Sözcüsü Günnur Tabel ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Burası imar planında yeşil alan park olarak gösterilmektedir. Burada ağaçlar kesilerek büyük bir bina yapılmış durumda. Tip İmar Yönetmeliğinin 19. Maddesince 1 m2’nin üzerindeki parklara yapma şartları şunlardır ahşap ve hafif yapılabilir malzemeden olması lazım, 1 kat olması lazım, kat yüksekliğinin 4,5 metre olması lazım, açık alanlar dâhil park alanının yüzde 3’ü geçmemesi lazım. Her birinin alanı 15 metreyi geçmeyen muhtarlık, güvenlik kulübesi, büfe gibi ihtiyaç alanı olarak yapılabilir bu alanlar. Burası 450 metreyi geçen bir alan ve etrafında çardaklar yapılmış. Tip İmar Yönetmeliğine aykırıdır. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e soruyorum Tip İmar Yönetmeliğinin 19. Maddesini bilmiyor muydunuz? Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanına büyük görev düşüyor hemen buranın ruhsatını iptal etmeniz lazım bu binanın yıkılması lazım. Bu bir kamu zararıdır ve bu zararı kim ödeyecek. Büyükşehir Belediye Başkanının Battalgazi Belediye Başkanı hakkında işlem yapması gerekiyor” şeklinde konuştu. (Bülten)

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar