SON DAKİKA

Yeşilyurt Belediyesinde sağlam iş yapılıyordu da, niye yolsuzluk yaşandı ve binalarınız çürük çıktı?

Yeşilyurt Belediyesinde sağlam iş yapılıyordu da, niye yolsuzluk yaşandı ve binalarınız çürük çıktı?
A- A+

Yeşilyurt Belediyesi, sahte evrakla belediyeye ait arsaların satılması usulsüzlüğü ve yolsuzluğu iddiasının haber olarak kamuoyuna aktarılmasından sonra ancak basın kuruluşlarına gönderdiği açıklama ile kurumun sosyal medya hesabından yayınlanan açıklama birbirinden farklı göründü.  Belediye Başkanı Mehmet Çınar güzellemesi yapılan sosyal medyadaki açıklamaya göre, Yeşilyurt Belediyesindeki hizmetlerin sağlam ve güvenli olması için her aşamasında denetim yapılıyormuş, ancak nedense bu yolsuzluk yaşandıktan sonra fark edilmiş.  Yeşilyurt Belediyesinin inşa ederek vatandaşa satmış olduğu, ancak çürük çıkan binalara ilişkin denetiminin nasıl yapıldığı merak edilmeye başlandı.  

-1 olay, belediyeden 2 farklı açıklama 

Yeşilyurt Belediyesi’nde sahte imza ve evraklarla belediyeye ait arsa satışının ortaya çıkmasından sonra kurumdaki 1’i Emlak ve İstimlak Müdürü olmak üzere toplam 4 kişinin soruşturma sonucunda açığa alınmasının haber olarak kamuoyuna sunulmasından sonra, Yeşilyurt belediyesi konu hakkında kamuoyuna bilgilendirmede bulundu. Basın kuruluşlarına saat 08.13’de e-mail üzerinden bilgilendirme başlıklı bir açıklama gönderen Yeşilyurt Belediyesi, kurumun sosyal medya hesaplarında ise Belediye Başkanı Mehmet Çınar güzellemesi yaparak, farklı bir açıklama yayınladı. 

-Belediyenin basına gönderdiği ilk açıklaması 

Yeşilyurt Belediyesi tarafından basın kuruluşlarına e-mail olarak gönderilen “bilgilendirme” balıklı açıklamada şu ifadeler yer alıyordu, “Belediyemiz Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünde şüpheli bir işlem tespit edilmiştir. Konunun Belediye Başkanımız Mehmet Çınar’a iletilmesine müteakip, bekletilmeksizin “gerekli soruşturmayı yapmak üzere” müfettiş tayin edilmiştir. Müfettiş tarafından yapılan ilk incelemede; “soruşturmanın salahiyeti açısından” 4 personel, Belediye Başkanımız Mehmet Çınar’ın talimatıyla açığa alınmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığına ivedilikle suç duyurusunda bulunulmuş ve konu ile ilgili yasal işlem başlatılmıştır. Savcılık tarafından konu ile ilgili “Gizlilik” kararı verilmiş olup, olayın adli ve idari açıdan soruşturması devam etmektedir.” denildi.

-İkinci bir açıklama yapıldı, yolsuzluk iddiasından da beter!..

Yeşilyurt Belediyesi’nin sosyal medya hesabı üzerinden “kamuoyuna duyuru” başlıklı yayınlanan açıklama da ise, basın kuruluşlarına gönderilen açıklamaya ekleme yapılarak, yolsuzluk iddiası ile bir çakışan ifadeler kullanıldı. Açıklamaya göre, Yeşilyurt Belediyesi, hizmetlerin sağlam ve güvenli olması için her aşamada denetim yapılıyormuş. 

Yeşilyurt Belediyesinin sosyal medyadaki açıklaması ise şu şekilde; “Gerçekleştirdiğimiz hizmetlerin daha sağlam ve güvenli olması için Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’ın talimatlarıyla her bir aşamada denetim yapılmaktadır. Bu denetimler sırasında Belediyemiz Emlak ve İstimlak Müdürlüğünde şüpheli bir işlem tespit edilmiştir. Konunun Belediye Başkanımız Mehmet Çınar’a iletilmesine müteakip, bekletilmeksizin 'Gerekli soruşturmayı yapmak üzere' müfettiş tayin edilmiştir. Müfettiş tarafından yapılan ilk incelemede; 'Soruşturmanın salahiyeti açısından' 4 personel, Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'ın talimatlarıyla açığa alınmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığına ivedilikle suç duyurusunda bulunulmuş ve konu ile ilgili yasal işlem başlatılmıştır. Savcılık tarafından konu ile ilgili "Gizlilik" kararı verilmiş olup, olayın adli ve idari açıdan soruşturması devam etmektedir.” Denildi, 

-Madem bu kadar denetim yapılıyorsa, bu soruların cevabı gelsin?

Yeşilyurt Belediyesinin bu açıklaması, “Madem bu kadar denetim yapıyordunuz, neden inşa ederek vatandaşa sattığınız binalar çürük çıktı. Bu kadar denetim yapıyordunuz da neden 90 kişi Yeşilyurt Belediyesinin imkanları ile gri pasaport alınarak yurtdışına kaçırıldı?” sorularını sorulmasını gündeme getirdi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar