SON DAKİKA

Yeşilyurt Belediyesinin deprem skandalı... "Deprem yönetmeliğine göre yapıldı" dediler, sonuç berbat

A- A+

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan ve vatandaşlara dayanıklı örnek proje olarak anlatılan ve 2018 Deprem Yönetmeliğine göre yapıldığı açıklanan 4’er katlı 6 bloktan oluşan Yeşil Topsögüt Evleri, daha içindekileri 1 yıl yaşamadan ilk deprem de kullanılmaz hale geldi.  Sitede yaşayanlar evlerini boşaltırken çekilen video kayıtlar her şeyi gözler önüne serdi.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından temeli Ekim 2022 tarihinde atılan, Malatya-Sivas Karayolu üzerinde Topsöğüt’te yapılarak satılan zemin artı 4’er katlı 6 blok, 136 daire ve 6 dükkândan oluşan Yeşil Topsöğüt Konutları daha içindekileri 1 yıl kalmadan ilk depremde kullanılmaz duruma geldi.

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremler Malatya’da büyük yıkım ve hasara neden oldu. Depremin hasara neden olduğu sitelerden birini ise Yeşilyurt Belediyesi’nin yaptırdığı ve daha 1 yılını doldurmayan Yeşil Topsöğüt Konutları oluşturdu. İçi boş olan dairelerin bile zarar gördüğü yeni site yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında boşaltıldı. 

2018 Deprem Yönetmeliğine göre yapıldığı şeklinde reklamı yapılan Yeşilyurt Belediyesi tarafından yaptırılan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın da Malatyalılara örnek proje olarak sunduğu Yeşil Topsöğüt Konutlarının daha 6 aylık kullanılmaya başlamışken ilk depremde büyük hasar görmüş olması dikkat çekiyor. 

-Çınar, “Depreme dayanıklı binalara örnek teşkil edecek bir proje” demişti…

Ekim 2020 tarihinde düzenlenen Yeşil Topsöğüt Konutları Temel Atma Törenin de Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Malatya’nın birinci kuşak deprem bölgesinde olması, artçı depremlerin sıkça yaşanması nedeniyle depreme dayanıklı, kaliteli ve nitelikli yaşam alanlarımızın sayısını artırmak içinde örneklik teşkil edecek yatırımlarımıza bugün bir yenisini daha ekliyoruz. Yeşil Topsöğüt Konutları, işte bu hedeflerin ciddi bir yansımasıdır. Depremden dolayı ilçemizde müstakil evlere olan ilginin yanı sıra son dönemlerde ulaşım kalitesi yükselen Sivas yolumuzun etrafında ki hızlı bir şekilde gelişen düzenli yapılaşmayı daha nitelikli ve modern hale getirmek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Yeşilyurt’umuzun gelişimine ışık tutacak, yatay mimari projelerine örnek gösterilecek değerli bir yatırım olan Yeşil Topsöğüt Konutlarımız, modern kentleşmeye örnek gösterilecek olup, burada yapmış olduğumuz imar uygulaması neticesinde kazanmış olduğumuz yaklaşık 10 dönümlük alanda hizmete sunulacaktır. Konutlarımız yedi ayrı bloktan oluşuyor, her blokta 20 daire bulunmaktadır.110 adet 132 metrekareden oluşan 3+1, 26 adet 105 metrekareden oluşan 2+1 ve yola bakacak şekilde ekonomiyi canlandırmak amacıyla 6 adette dükkan inşa edilecek.” İfadelerini kaydetmişti. 

-Kahtalı’da site için “Çok güzel ve güvenilir bir yaşam merkezi burada inşa edilecek” demişti…

Temel atma töreninde konuşan AK Parti Milletvekili Hakan Kahtalı ise, “Başkanımız ve ekiplerini tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Yüksek İnşaat Mühendisi olan Belediye Başkanımız konunun uzmanı ve deneyimli bir isimdir. Yıllardır Malatya Büyükşehir Belediye ve Yeşilyurt Belediyesinde önemli görevlerde bulundu ve şimdide şehrül emin olarak Yeşilyurt’umuza güzel hizmetlerde bulunuyor.136 adet daire, 6 dükkan ve sosyal alanlarıyla çok güzel ve güvenilir bir yaşam merkezi burada inşa edilecek. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” şeklinde konuşmuştu. 

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ise  “Yeşil Topsöğüt Konutlarının da bölge için doğru bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Sanayi alanının da yeni yatırımların geleceği, önemli bir yol güzergahında olan, hem kentimiz hem de kent dışına yönelik ticari faaliyetlerin yoğunlaşacağı bu bölgemizin gelişimini olumlu yönde etkileyecek çok güzel bir proje olduğu kanaatindeyim. Proje çok güzel tasarlanmış, sosyal donatı alanlarıyla, yeşilin ön planda tutulduğu, az katlı yatay mimariye uygun bölgemize değer katacak güzel bir yatırımdır.” İfadelerini kaydetmişti. 

-Öznur Çalık, “Mehmet Çınar yüzümüzü kara çıkarmadı” demişti..

Daha bir çok sakinin bile taşınmadığı ve ilk depremde kullanılmaz hale gelen  sitenin temel atma törenin de AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Öznur Çalık ise, “Bu bölgelerimiz özellikle %90’a yakın Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermiş, ona oy vermiştir, Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıkmış bir Topsöğüt var. Yeşilyurt Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’a aday olduğunda ‘ Yeşilyurt’un Çınar’ı olacaksın’ dedim ve yüzümüzü kara çıkarmadı. Yeşilyurt’un çınarı Belediye Başkanımızı kutluyorum, tebrik ediyorum, ellerine sağlık. Müteahhit firmamızın yetkilisinden cami sözünü de aldık, Allah razı olsun, buraya güzel bir camide kazandıracağız.” şeklinde konuşmuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar