SON DAKİKA

Yetiştiricilerin sorunları Erdoğan’a sunuldu, ilk sonuç alındı

Yetiştiricilerin sorunları Erdoğan’a sunuldu, ilk sonuç alındı
A- A+
Reklam

Malatya Tarım Platformu ve Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın, Malatya’ya ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yetiştiricilerin ve tarımsal üretim yapan çiftçilerin yaşamış olduğu, karşılaştıkları sorunları kapsayan bir dosya sorduklarını, ilk olumlu çözüme ilişkin dönüşü de aldıklarını ifade etti.

Malatya Tarım Platformu ve Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın, Birlik binasında yaptığı basın toplantısında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya ziyaret programında 22.10. 2022 Cumartesi günü akşam sivil toplum örgütleri ve sektör temsilcileri programına bizlerde katıldık. 16 maddelik sorun öneri ve taleplerimizi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve programda hazır bulunan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi’ye ilettik. Bu anlamda gündemdeki acil sorunlarımızdan olan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO- arpa dağıtımı ile ilgili sıkıntımız hemen giderildi. Bundan sonra yetiştiricinin bulunduğu kendi ilçesindeki Tarım İlçe Müdürlüklerimizde müracaatları alınacak ve TMO’ya gönderilecektir.” dedi.

Akın, “Yine yaklaşık bir hafta önce yayınlanan destekleme kararnamesinde Hayvansal ve Bitkisel Desteklemelerdeki bazı kalemlerde yüzde 100, bazı kalemlerde de yüzde 150 olmak üzere verilen desteklemelerden dolayı için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.” İfadelerini kaydetti.

Malatya Tarım Platformu ve Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı  İhsan Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye sundukları dosyada yer alan bazı sorunlara ilişkin ana başlıkları şu şekilde aktardı:

“1-Kırsalın gelişmesi için köy mahalle statüsü köy okulları bölgesel olsa dahi açılması mevzuatın uyumlu hale getirilmesi

2-Damızlık hayvanların alımının daha fazla desteklenmesi ve anaç hayvanların kesilmemesi için daha fazla önlem alınması kontrollerin artırılması.

3-Yayla ve meralardaki sosyal ihtiyaçlar için acil proje desteği verilmesi mevcut projelerimizin desteklenmesi.

4-Mera ıslah projelerine daha çok destek verilmesi ve gerek alan bazlı gerek havza  destek verilmesi.

5-Kuruda ve sulu arazilerimizdeki yem bitki çeşitliliğinin arttırılması ve daha çok desteklenmesi.         

6-Kadın yetiştirici çiftçi çobanlara sosyal güvence sağlanması desteği SGK desteklenmesi

7-Hayvan ölümlerinin önüne geçilmesi için ilaç parazit mücadelesi aşılar daha çok desteklenmeli ve uygulamaları zamanında yapılmalı.

8-Genç girişimci çiftçiler ve üreticiler daha çok desteklenmeli kırsaldan göçün ve işsizliğin önüne geçilmesi.

9- Kontrollerin artması kırsalda yaygınlaştırılması yayla ve meraya uygun makine ekipman ile hayvancılık kırsal alanda daha çok desteklenmeli

10-Yem girdi maliyetindeki artışlar çok olduğunda piyasa dengesi oluşturulması fahiş fiyat artış ve spekülasyonların önüne geçilmesi.

11-Kırsalda Küçük aile işletmelerine farklı, özel destek ve hizmet verilmesi,

12-Devlette devamlılık esastır proje ve destekler kurum temsilcisi idareci veya yönetici değiştirdiğinde projelerin Sümen altı edilmemesi devam ettirilmesi.

13-Parazit er mücadele gezici araç ve yıkama banyolukları artırılmalı ve daha fazla desteklenmeli.

14-Çobanlık peygamber mesleğidir küçük görülmemesi için temeldeki sorunlar sıkıntılar kesinlikle bir an önce çözülmeli daha fazla tanınmalı tanıtılmalı her alanda desteklenmeli.

15-GES proje ve desteklerine önem verilmeli üretilen elektrikler değerinde TEAŞ tarafından üretici işletmeden eskiden olduğu gibi tekrar alınmalıdır.

16-TMO arpa dağıtımını kendi yapmalı kredi kartı olmalı fiyat biraz daha düşürülmeli silo tonajı arttırılmalı yetiştiriciye üreticiye taksitlendirme yapılmalıdır.”

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar