SON DAKİKA

Ziraat Bankasına 3600 gösterge tepkisi!.. "Hakkımızı verin"

Ziraat Bankasına 3600 gösterge tepkisi!..
A- A+

Kamu Bankaları Emekliler Derneği Başkanı Şuayip Uzun ve Başkan Yardımcısı Ünal Mutlu, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne yazı yazarak, bankadan emekli olan personellerin 3600 ek göstergeden dolayı mağdur olduğu ve bu hatanın düzeltilmesi gerektiği kaydedildi. 

Kamu Bankaları Emekliler Derneği tarafından “Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne” yazılan yazı ve dile getirilen sorun şu şekilde: 

“Bilindiği üzere Bankamız, Kamu Bankalarının yeniden yapılandırılması ve Özelleştirilmelerine ilişkin 4603 sayılı Kanun doğrultusunda Yeniden Yapılandırma çalışmaları başlatılmış olup, 25.11.2000 Tarih ve 24241 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 4603 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun'un 2. maddesinin 3. fıkrası uyarınca, Özel Hukuk Hükümleri (Eski) 1475 (Yeni) 4857 sayılı iş Kanunu ve buna ilişkin mevzuat hükümleri uyarınca çalışanlara sözleşme imzalattırılarak çalışmalarına devam edilmiştir. 4603 Sayılı imzaladığımız Kanun ve Belirsiz Süreli Hizmet Sözleşmesi Taraflar Bölümünün Sorumluluklar 6 Maddesinin 4. Paragrafında Personel, sözleşme süresi içerisinde görev ünvanının değiştirilmesi, çalışma saat ve süreleri, fazla çalışma süre ve ücretleri, izinler, harcırah, tedavi, ölüm, ve cenaze giderleri, yasaklar, disiplin hükümleri gibi hususlarda Banka tarafından düzenlemelere uymayı kabul eder, denilmektedir. Ancak buradan ünvanlar değiştirilecek, yetkili ve yetkisiz ünvanlar oluşacak, özlük haklar kısıtlanacak hatta hiç zam verilmeyecek, ileride Kanun gereği oluşacak maddi manevi haklardan mahrum kalınacak diye bir anlam çıkartılamaz. Böyle bir durum sözleşme imzalatığımızda bizlere söylenmedi, keza bu şekilde bilgi verilseydi kimse sözleşme imzalamazdı.

2002 de imzalattığımız 4603 sayılı kanun zaten bizlere dikte edildi kimse isteyerek gönülden imzalamadı mevcut ünvanlarda Banka yetkilileri tarafından değiştirildi sınava girerek Servis Yetkilisi, Yönetmen Yardımcısı, Yönetmen ünvanlarına hak kazanan çalışanlara muatil karşılığı olan ünvanlar kesinlikle verilmeli. Sosyal Güvenlik Kurumuna da bankamızca bildirilmelidir. Biz onları yetkisiz çalıştırdık ifadesi ne yetkililere nede Bankamıza asla ve keza yakışmaz bizde kabul etmiyoruz.

Yıllarca personel mağdur edildi, özlük hakları gasp edildi. Hatta 2012-2013-2014 yılına kadar tek kuruş maaş zam verilmediği gibi maaşları düşürülen personelde oldu. Bunlardan bir taneside benim bunu kanıtlarım Mahkemeye verdim. Dava açtım davayı kazandım. Bu bahsettiğim mağduriyette o dönemin Bankamızın eski Genel Müdürü Sn. Hüseyin Aydın bey sebep oldu ancak emekli personel kendisini iyi dilekle anmıyor. Hatta Eski Genel Müdürlerimizden Sn. Dr. Şerif Coşkun Ulusoy ve Sn. Can Akın Çağlar 10 seneyi aşkın yükselme sınavları açmadı, personel olduğu yerde saymıştır, bu durum asla kabul edilebilecek bir durum olmamakla birlikte sözün bittiği yerdir. 

Yıllarca yaşanılan mağduriyet yetmiyormuş gibi hak ettikleri halde yeni çıkan 3600 ek gösterge den Bankanın ve Yetkililerin anlaşılmaz tutum ve davranışları nedeniyle Emekli Personelin mağduriyetlerine devam ediliyor. Bu durum Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır, dava konusudur kazanılacak bir davadır kazanıldığı takdirde Fark ödemeleri Bankamızca faizi ile birlikte karşılanır bu durumda Bankamız bile bile zarara uğratılacaktır. 4603 Uygulaması çözülmez bir denklem gibidir haksızlıklarla ve iş kanunları ile uyumlu olmayan birçok yönü vardır bu konu hakkında zaten birleşerek çok süratli bir şekilde Derneğimiz çatısı altında ve diğer Platformlarda örgütleniyoruz çok iyi bir konumda ve yerdeyiz kısa zamanda da yüzbinleri aşacağımızı düşünüyoruz. Tıpkı EYT liler gibi başaracağız da. Ek gösterge komisyonunda Maliye, Çalışma ve Strateji Bütçe Bakanlığı vardı, Taraflar ilgili Sendika ve Temsilçilerine yer verilmedi. Gerçek tarafların olmadığı komisyon gerekli ve doğru çalışma yapmamıştır. Özellikle Sn. Genel Müdürümüz Alparslan Çakar bey personele olan bakışı kendisini fiilende tanıyan hatta beraber çalışan emekli kardeşlerimizin inandığı, birleştiği nokta bu konuyu Mahkemeye gerek kalmadan el atarak çözeceği yöndedir. 3600 meselesi sadece bahsi gecen ünvandaki personelllerin işi değil her kademedeki çalışanları ilgilendiriyor. Çıkan şekliyle yüzbinlerce insanı hayal kırıklığına uğratmıştır. Emekli sandığının uyguladığı katsayıların düşük olması nedeniyle zaten emeklilerimizin maaşları düşük seviyededir.

3600 ek göstergenin nasıl uygulanması gerektiği konusunu Dernek olarak Tüm siyasi partilerden resmi olarak yazı yazarak randevu talep ettik. Hem bu konuyu, hem de Emeklilikte uğradığımız büyük yanlışlığı ve haksızlığı kendilerine ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Bu konuda da çok kararlıyız. Genel Müdürlüğümüz yetkililerince ivedi bir şekilde bir değerlendirme yapılarak SGK Kurumuna Emekli olanların ünvanlarla ilgili bildirimlerin resmi yazı yazılarak bildirilmesini ve bu yönde gerekli düzeltmelerin SGK’ca yapılması gerekmektedir. Çok haklı bir beklentimiz var.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Petihan (23 saat önce)
    Arkadaşımızın yazdıklarına aynen katılıyorum eksik yazmış fazla yazmamış hakkımız olan 3600 ek gösterge nin kanunda yazdığı gibi 1_4 üniversite mezunlarının hakkıdır verilmesi hakkımızdır acilen hatanın düzeltilmesi talebimizdir ben müdür yardımcısı idim yönetmen siz yaptınız lütfen siz düzeltin mağduruz
    0
    0
    Yanıtla