SON DAKİKA

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı
A- A+

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti ev sahipliğinde Mövenpick Otelde “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” gecesi düzenlendi.

Geceye Vali Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca,  MESOB Başkanı Şevket Keskin, TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan,  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve Basın Mensupları katıldı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti bir program düzenledi. Malatya’dan ve il dışından birçok gazetecinin bir araya geldiği programa katılan Başkan Gürkan, gazetecilerin toplumdaki olayların tarafsız ve objektif aktarılması noktasında önemli bir görev ifa ettiğini söyledi.

Sinevizyon gösterimi ile başlayan gecede açılış konuşmalarını yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın, “ Halkın gözü kulağı olan, zor şartlar altında çalışan değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Gazetecilik onurlu ve çok anlamlı sorumluluklar taşıyan bir meslek. Basın sektörü yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra sanal ortamda da etkinliğini her geçen gün artırmakta olup demokrasimizin güçlenmesine katkı sağlıyor. Bu gelişmede şüphesiz en büyük pay görevini fedakârca yapan basın çalışanlarına ait. Basının daha ileriye gitmesi için maddi beklentiler doğrultusunda haber yapılmamalı, her zaman adil ve adaletten yana olmalıyız. Gazetecilik mesleğine emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir meslek yaşamı diliyorum. Ebediyete intikal eden değerli basın mensuplarını rahmetle anıyorum” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca; “Geçen yıl 8 Ocakta buradaydık. Bugün de 7 Ocak’ta buradayız. Anadolu basınının sorunları çok. Bugün o sorunların üzerine değinmek istemiyorum. Ama Mehmet Başkanın yapmış olduğu konuşmadaki prensiplerin altına aynı imzamı atıyorum. Mehmet Başkan günün anlamı ile ilgili çok güzel bir konuşma yaptı. Özellikle geçen yıl Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nin desteği ile sayın vekilimiz Öznur Çalık’a teşekkür etmek istiyorum. Bizi İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun ve AK Parti Tanıtım Medyadan sorumlu Hamza Dağ ile görüştürerek bazı çözülmeyen sorunlarımızın çözümü noktasında bize büyük destek verdi. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Basın yasası çıktı ancak bazı sancılar var. İnternet gazeteciliğinin basın yasasının içerisine sokulması yazılı basının ortağı gibi oldu. Bugün televizyonların, radyoların yasası var. Gazetelerin basın yasası var. Ama internet gazeteciliği de nedense basın yasasının içerisine sokularak gazetelerle müşterek olması öngörüldü. Üç dört gün önce yönetmelik hazırlandı. Fakat hazırlanan bu yönetmelikte çok büyük eksiklikler var. Görüşlerimizi Basın İlan Kurumu Müdürlüğüne ilettik. Türkiye’de hiçbir kurum ve kuruluşun almadığı bir zam oranı olan yüzde yüz oranı aldık. Temenni ediyoruz ki ek gelirlerle diğer kurum ve kuruluşların zam oranı çözülür” diye konuştu.

Programa katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler gününü kutlayarak sağlıklı ve mutlu günlerde bir arada olma temennisinde bulundu.

MHP MYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, “Bu güzel geceyi organize eden Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’ne huzurlarınızda teşekkür ederim. Ahlaki ilkelere bağlı, onurlu, dürüst ve tarafsız bir şekilde yayıncılık yapan ve bunu halka birebir ileten gazetecilerimizin ve bu hususta şehit düşen basın şehitlerimizi huzurlarınızda tekrar saygı ile anıyorum. Bu geceye katılım sağlayan herkesin gününü kutluyorum.” dedi.

Vali Hulusi Şahin, “Gazetecilik kıymetli ve zor bir meslek. Biraz önce izlediğimiz kısa ve çarpıcı videoda da gördük. Ama ben farklı bir boyutuna değinmek istiyorum. Aynı zamanda yerel gazeteler şehrin gelişimi ile ilgili hafızayı hem de o hafıza ile beraber iddiayı da beraberinde bulunduruyorlar. Biz Malatya’ya geldiğimizden beri o hafızayı kullanıyoruz. Ve Malatya’nın gelişimi ile ilgili yerel gazetecilerimizin hem birikiminden hem geçmişlerindeki konu ile ilgili hafızalarından hem de geleceğe yönelik tasavvuflarından istifade ediyoruz. Ben huzurlarınızda tüm Malatya gazetecilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Gazetecilik mesleğine vermiş olduğu emeklerden dolayı Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’ya Malatya Valisi Hulusi Şahin plaketini verirken gazetecilik mesleğinde 35 yılını dolduran gazeteci Mikail Pelit’e AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, gazeteci Bülent Yalvaç’a AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, gazeteci Selahattin Gökatalay’a MHP Malatya Milletvekili Celal Fendoğlu, gazeteci Nihat Abacı’ya ise AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci plaket verdi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar