SON DAKİKA

15 Temmuz Şehitleri Unutulmadı

A- A+

15 Temmuz Şehitleri Unutulmadı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da unutulmadı.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Zafer Uğur, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren ve beraberindeki heyet Şehir Mezarlığında bulunan Şehitliği ziyaret ettiler.

15 Temmuz Şehidi Fuat Bozkurt’un mezarına çiçekler bırakan heyet, Şehit Fuat Bozkurt’un ailesiyle de bir süre sohbet ettiler. Okunan Kuran’ı Kerim Tilaveti ardından dua eden heyet Şehitlikten ayrıldı.

ANI DEFTERİNİ YAZDILAR, SERGİ AÇILDI, MEVLİD OKUTULDU

Şehitlik ziyaretinin ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programı kapsamında kapalı çarşı üstünde ‘Anı Defteri’ni Vali Hulusi Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da yazdılar.

Malatya Valisi Şahin, Anı Defteri'ne şunları yazdı:

"15 Temmuz darbe teşebbüsü, yüce dinimiz İslam’ın gölgesine gizlenip devletimizin çeşitli kademelerine sızarak yıllarca insanımızın imkân ve değerlerini istismar eden bir grup eli kanlı FETÖ terör örgütü mensubunun vatanımızı, istiklal ve istikbalimizi yabancı güçlerin vesayeti altına almak amacıyla gerçekleştirdiği menfur bir saldırıdır.

Tarih boyunca nice ihaneti; feraset, cesaret ve fedakârlığı ile aşan milletimiz, 15 Temmuz gecesi sokaklara dökülmüş, Türkiye’nin dört bir tarafında müstesna bir direniş sergileyerek bu işgal girişimine de geçit vermemiştir. 251 vatan evladımızın şehit, yüzlercesinin gazi olduğu o gece Kurtuluş Savaşı’nın ruhuna yeniden bürünen aziz milletimiz, vatanı için vücudunu ağır silahların, savaş uçaklarının ve tankların önüne siper ederek yepyeni bir destan yazmıştır. Milletimizin şerefli ve vakur duruşu sayesinde ihanet çetesi hezimete uğramış, kanlı darbe girişimi bastırılmıştır.

15 Temmuz gecesi; düşman tarafından devletimizin askeri kanadına sinsice yerleştirilmiş hainlere karşı devletimizin, milletimizin; Milli İrade ve Demokrasi uğruna vücudunu siper ederek ölümüne birleştiği, Türkiye Aşkına hainleri bozguna uğrattığı tarihi bir gecedir.

Vatanımıza, sınırlarımıza, milli irademize veya bağımsızlığımıza göz diken düşmanlar; onların uzantıları olan şebekeler ya da örgütler iyi bilmelidir ki 15 Temmuz Diriliş Ruhu milletimizin bedenini asla terk etmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle ihanet kalkışması sırasında, kadim tarihimizden günümüze kadar mübarek vatanımız için şehadet mertebesine ulaşan vatan evlatlarına ve Rahmet-i Rahman’a kavuşan Gazilerimize  Cenabı Allah (cc)’tan rahmet, şanlı Gazilerimize sağlıklı bir ömür,  başımızın tacı Şehit Ailelerimize Sabr-ı Cemil niyaz ediyor, Necip Türk Milletine huzur ve esenlikler diliyorum."

Büyükşehir Belediye başkanı Gürkan'ın anı defterine yazdığı düşünceleri şöyle:

“Şanlı tarihi kahramanlık destanları, ilim irfan destanları ile dolu olan milletimiz, 15 Temmuz hain darbe kalkışması sırasında yeni bir Kahramanlık Destanı daha yazmıştır. Binlerce yıllık bir maziye sahip olan ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen şer odaklarının 15 Temmuz 2016 tarihinde ortaya koymaya çalıştıkları hain darbe kalkışması, amacına ulaşamadı.

Çünkü o gece karşılarında büyük bir inançla özgürlüğünü, bayrağını, ezanını, inancını, geleceğini korumak için, bedenini adeta siper etmiş bir millet duruyordu. Milli mücadele döneminde olduğu gibi, ülkemiz üzerinde oynanmak istenen hain darbe girişimi karşısında milletimiz etle tırnak olmuş, hep birlikte darbecileri püskürterek, darbecilere hadlerini bildirmiştir.

Yüzyıllardır ülkemiz üzerinde hain emellerini gerçekleştirmek isteyenlere karşı erkeğiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır diyerek bir an bile gözünü kırpmayan milletimiz, bu kararlı duruşlarıyla Cumhurbaşkanına ve devletine sahip çıkmıştır. Halkın daha başlangıçta darbenin meşruiyetini tanımayarak direniş göstereceği sinyalini açık bir biçimde vermesi, Türkiye siyaseti açısından da bir ilk olmuştur. Bu millet tankın karşısına, uçakların altına, mermilerin karşısına göğsünü siper eden şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacaktır.

15 Temmuz hain darbe girişimini püskürten kahraman milletimizi bir kez daha yürekten kutluyorum. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Allah, bir daha bu millete 15 Temmuzları yaşatmasın”

Anı defterinin imzalanmasının ardından, Turgut Özal Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği 15 Temmuz temalı karma resim ve fotoğraf sergisinin açılışı yapılarak ziyaret edildi.

15 Temmuz Fotoğraf Sergisinde 15 Temmuz 2016 gecesi Malatya’da hain darbe girişimi gecesinin ilk saatlerinde ve sonrasında yaşanılanları 15 adet fotoğraf karesi ile anlatılıyor. Resim Sergisinde ise yine 15 Temmuz darbe girişimine karşı verilen kahramanlıklar yansıtılıyor.

Malatya’da il protokolünün katılımı ile Cuma Namazı Öncesi Söğütlü Camiinde Merkezi Sistem ile Mevlid ve Hatm-i Şerif Duası okundu.

Pütürge Şehit unutulmadı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ ) 15 Temmuz Darbe girişiminde şehit düşen  ve mezarı Pütürge’nin Nohutlu Mahallesinde bulunan Şehit Engin Tilbaç (16) mezarı başında anıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Pütürge ilçesinde de unutulmadı.

Pütürge Kaymakamı Batuhan Taşkın, Pütürge Belediye Başkan Vekili Mehmet Nuri Aslan ve ilçe protokolü Nohutlu Mahallesinde bulunan Şehit Engin Tilbaç’ın mezarını ziyaret ederek, dua ettiler.

İlçe de şehitler için öğle namazına müteakip Mevlid-i Şerif okutuldu ve dualar edildi.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da unutulmadı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da unutulmadı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da unutulmadı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da unutulmadı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da unutulmadı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6’ncı yıl dönümünde, 15 Temmuz Şehitleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da unutulmadı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar