SON DAKİKA

5 günde 20 kişi mantardan zehirlendi

5 günde 20 kişi mantardan zehirlendi
A- A+

Malatya’da 5 gün içinde doğal ortamda topladıkları mantarları yemeleri sonucunda zehirlenerek hastanelere kaldırılan kişi sayısı 20 olarak belirtildi. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, “Vatandaşlarımız, doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemelidir.” Uyarısında bulundu.

Edinilen bilgilere göre; Malatya’da 19 Mayıs ile 23 Mayıs arasında hastanelere yoğun bir şekilde mantar zehirlenmesi sonucu başvuran vatandaşlar salısında artış olması dikkat çekti.  Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Darende, Doğanşehir, Akçadağ Devlet Hastanelerine 5 gün içinde yedikleri mantarlardan dolayı zehirlenerek başvuran hasta sayısı 20 olarak kaydedildi. Bu hastalardan 12’si hastanelerde yatış verilerek tedavi altına alındı.

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, “Ülkemizde ve ilimizde yağışların artması dolayısıyla mantar zehirlenmesi vakalarında artış gözlenmektedir. Mantar zehirlenmesi belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkmaktadır. 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları ve hatta ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri de görülebilmektedir. Vatandaşlarımız, doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemelidir.”  Şeklinde uyarılarda bulundu.

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli şu bilgileri kaydetti, “Tüketme durumunda zehirlenme belirtileri görülmesi halinde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Panzehirler, Ulusal Zehir Danışma Merkezi tarafından hastanelerde kullanılmak üzere hazır bulundurulmaktadır. Bilgi almak isteyen vatandaşlarımız 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezini 7/24 arayabilir. Mantar zehirlenmelerinden korunmak için ; doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmelidir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Mikroorganizma bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir.”

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar